Volei Alba Blaj a trecut peste eşecul cu Dinamo şi a învins astăzi cu 3-0 pe CSM Lugoj în Sala Timotei Cipariu din Blaj

Meciul pierdut dramatic de către Volei Alba Blaj săptămâna trecută în faţa echipei Dinamo Bucureşti este deja istorie. Voleibalistele antrenate de Branko Gajic le-au învins astăzi pe oponentele din Lugoj cu un sec 3-0 (25-11, 25-21, 25-12) administrat în faţa propriilor suporteri. Blăjencele s-au răzbunat pe echipa care sezonul trecut le-a furat pe final de sezon,  visul cupelor europene. „Suntem mulţumiţi ca ne păstrăm parcursul frumos, pentru atingerea obiectivului. Mulţumesc blăjenilor pentru suportul lor şi pot spune că victoria le aparţine în egalăm măsură„, a apreciat preşedintele Sergiu Ştefănescu.

Catalogată înaintea partidei, drept favorită incontestabilă, formaţia lui Branko Gajic şi-a respectat blazonul şi a învins cu un sec 3-0 echipa CSM Lugoj. Fără nicio emoţie, voleibalistele din Mica Romă s-au impus în toate cele 3 seturi cu scorurile: 25-11, 25-21, 25-12. „Aceasta le cer fetelor în fiecare meci să intre cu pragmatism şi să ia toate cele trei puncte. Diferenţa de valoare a făcut ca victoria să fie absolut sigură„, a apreciat antrenorul Branko Gajic.

*Setea de răzbunare a fost stâmpărată

În precedenta dispută directă de la Blaj, echipa lui Paul Bogdan a scos brutal echipa locală din drumul spre Europa, producând debusolare maximă în urbe, după ce a învins la „setul de aur”, cu 3-2 (iar meci în care gazdele au condus 2-0). Din visul frumos, Blajul s-a trezit direct în coşmar, coborâtă la locurile 7-8, iar Branko Gajic, supărat după acel eşec a demisionat pentru 30 de minute, revenind asupra deciziei, la insistenţele şefilor blăjeni. De această dată, puternica echipă a sârbului s-a impus categoric şi şi-a demonstrat adevărata valoare, ajungând la al 5-lea succes din 6 partide. Partida următoare este una de foc pentru blăjence. Acestea vor juca miercuri, de la 17.30, în deplasare, contra puternicei echipe Medicina Târgu Mureş.

Pentru Volei Alba Blaj au evoluat Luminiţa Trombiţaş, Milagros Collar, Roxana Ivanof, Valentina Rusu, Adina Salaoru, Adriana Dudnic şi Katja Medved (libero), Camila Lanner, Ramona Rus (n-au jucat Denisa Viloiu Adina Stanciu, Miroslava Kijakova)

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]