Volei Alba Blaj a intrat în posesia trofeului, a medaliilor și tricourilor de campion, după cucerirea celui de-al 5-lea titlu, într-o stagiune întreruptă de pandemia de COVID-19
Zilele acestea CSM Volei Alba Blaj a intrat în posesia trofeului de campioană a României, ediția 2019/
2020, precum și a medaliilor și tricourilor de campion național!
Este un titlu obținut în condiții speciale, în condițiile în care stagiunea a fost înghețată din cauza pandemiei de coronavirus. Formația din “Mica Romă” a câștigat pentru a 5-a oară în istorie campionatul în România, în momentul întreruperii sezonului clasându-se pe prima poziție a ierarhiei, cu 63 de puncte, datașat, la 8 puncte față de Dinamo (pe care a învins-o în utlimul joc susținut, 3-0, în Sala “Timotei Cipariu”), situată pe locul secund, așteptându-se doar confirmarea matematică a cuceririi trofeului.
În data de 18 martie 2020, în urmă cu trei luni, Federația Română de Volei a decis închiderea Diviziei A1, atât la masculin, cât și la feminin, echipele clasate pe primul loc fiind declarate campioane naționale, respectiv Volei Alba Blaj și Arcada Galați. Gruparea blăjeană a scris istorie în voleiul feminin autohton și în sportul din Alba. În numai 9 ani de activitate, CSM Volei Alba Blaj a câștigat 5 titluri de Campioană a României (2015, 2016, 2017, 2019, 2020), două Cupe ale României (2017, 2019), a disputat o finală a Ligii Campionilor (2018, cea mai mare performanță din istoria voleiului feminin de club din România), precum și o finală a Cupei CEV (2019). “Felicitări staff-ului tehnic și administrativ, voleibalistelor care au făcut posibilă câștigarea unui nou titlu național, precum și minunațiilor suporteri blăjeni, care au susținut CSM Volei Alba Blaj în număr mare și în meciurile din sezonul 2019/2020, indiferent că acestea s-au desfășurat la Blaj sau, în Liga Campionilor, la Târgu Mureș și Sibiu!”, este mesajul transmis de reprezentanții Volei Alba Blaj.
În această perioadă gruparea din “Mica Romă” pregătește sezonul viitor, unul în care ștacheta performanței va rămâne ridicată, mai ales că anul viitor clubul va celebra un deceniu de la înființare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Sebeș, CSM Aiud și ACS Future Stars Blaj, afiliate provizoriu la AJF Alba | Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei
În ultima ședință de Birou Executiv al AJF Alba s-a decis aprobarea afiliării provizorii a încă 3 cluburi, CS Municipal Sebeș 2006, CS Municipal Aiud și ACS Future Stars Blaj. Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei Se mărește astfel numărul de membri afiliați ai Asociației Județene de Fotbal Alba, întrucât în august […]
VIDEO | Gala Sportului Albaiulian, ediția a 4-a: Premiu și trofeu simbolic pentru Nicolae Stanciu, căpitanul României. LISTA COMPLETĂ a sportivilor și antrenorilor premiați
Gala Sportului Albaiulian, ediția a 4-a: Premiu și trofeu simbolic pentru Nicolae Stanciu, căpitanul României. LISTA COMPLETĂ a sportivilor și antrenorilor premiați În cadrul celei de-a 4-a ediții a Galei Sportului Albaiulian, eveniment desfășurat joi, 25 iunie 2026, la Centrul de Conferințe „Gheorghe Șincai” din municipiul reședință de județ, Nicolae Stanciu, căpitanul echipei naționale de […]
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși Sâmbătă, la Galtiu, ora 17.30, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Citește și: Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania […]








