Actualitate

Virgil Musta: „Suntem la pragul între viață și moarte și trebuie să înțelegem acest lucru și să fim foarte responsabili”

Ioana Oprean

Publicat

în

În contextul în care cazurile de coronavirus din România au crescut alarmant în ultima săptămână, iar acest lucru a creat haos în spitalele din România, medicul Virgil Musta trage un semnal de alarmă și susține că o serie de români nu vor mai putea fi tratați.

Șeful secției de Boli Infecțioase a Spitalului “Victor Babeș” din Timișoara, Virgil Musta, avertizează cu privire la situația alarmantă din spitale. Medicul face un apel tranșant către români cu privire la protecție. Acesta susține că la ora actuală, cel mai important lucru este ca lumea să nu se îmbolnăvească, deoarece spitalele sunt la capacitate maximă.

„Accentuez de fiecare dată, important e să nu ne îmbolnăvim. Când ne-am îmbolnăvit, la ora actuală, s-ar putea că peste o zi – două, să fii bolnav, să ai nevoie de internare și să nu mai ai unde să te internezi. Nu avem ce face, persoana respectivă va rămâne acasă și nu va putea beneficia de tratament.

Sunt câteva medicamente pe care le poți auto-administra la domiciliu, dar medicamentele esențiale nu le poți da la domiciliu”, ”, a spus Virgil Musta.
Nu mai sunt locuri la Terapie Intensivă

Totodată, șeful secției de Boli Infecțioase a Spitalului “Victor Babeș” din Timișoara susține că nu mai există locuri la Terapie Intensivă iar dacă o persoană face o formă severă de COVID-19 nu va mai putea fi tratată.

Acesta a subliniat faptul că în prezent tot ce putem face este să rămânem responsabili.

„Terapia Intensivă este plină. Dacă cumva există o persoană care face formă severă și se decompensează, de asemenea, nu mai are unde să fie tratat.

Suntem la pragul între viață și moarte și trebuie să înțelegem acest lucru și să fim foarte responsabili”, a declarat doctorul Virgil Musta, potrivit unui mesaj publicat de Spitalul “Victor Babeș” din Timișoara.

Declarațiile medicului vin la scurt timp după ce Grupul de Comunicare Strategică a anunțat alte 1835 de infectări în ultimele 24 de ore.

Potrivit sursei citate, până la data de 4 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 135.900 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). De asemenea, 108.135 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ceea ce privește situația din unitățile sanitare de profil, aici numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.826. Dintre acestea, 598 sunt internate la ATI.

Sursa: capital.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cum va fi VREMEA în România până în 27 iulie 2026: Val de căldură – temperaturi ridicate și precipitații deficitare. Prognoza meteo pe 4 săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în România până în 27 iulie 2026: Val de căldură – temperaturi ridicate și precipitații deficitare. Prognoza meteo pe 4 săptămâni România va fi sub un val de căldură pe parcursul lunii iulie 2026 conform pronozei meteo pe 4 săptămâni publicată vineri, 26 iunie 2026 de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).  […]

Citește mai mult

Actualitate

PENSII 2026 | Vârsta de pensionare pentru femei crește din iulie 2026. Cine se poate pensiona mai devreme și în ce condiții

Ioana Oprean

Publicat

în

Vârsta de pensionare pentru femei crește din iulie 2026. Cine se poate pensiona mai devreme și în ce condiții Vârsta de pensionare pentru femei crește începând din iulie 2026, potrivit noilor prevederi din legislația pensiilor. Modificările prevăd o creștere graduală a vârstei standard de retragere din activitate, până la atingerea pragului de 65 de ani, […]

Citește mai mult

Actualitate

Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă”

Ioana Oprean

Publicat

în

Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă” Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, 25 iunie 2026, în Polonia, referindu-se la influenţa sistemului de la momentul preluării mandatului la Palatul Cotroceni, că „nu poţi […]

Citește mai mult