Vineri, pe “Cetate”, Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda | Victoria, obligatorie pentru “alb-negri” la ultima reprezentație internă
Vineri, 30 octombrie, de la ora 15.00, pe “Cetate”, Unirea Alba Iulia susține ultima reprezentație internă a toamnei, împotriva Sticlei Arieșul Turda, partida contând pentru runda a 8-a a Seriei a 9-a fiind una între vecinele de clasament despărțite de un punct (gazdele, locul 8, 6 puncte; vizitatorii – poziția a 7-a).
Este multă presiune pe “alb-negri”, atât la nivelul jucătorilor cât și a băncii tehnice, după dezamăgirea cruntă de la anterioara dispută acasă, un usturător 1-4 cu Avântul Reghin, acum două săptămâni. Amânarea duelului județean de la Galda menține neschimbată situația în ce-i privește pe amfitrioni: ultimatum venit de la conducere în condițiile rezultatelor modeste, un succes și 4 înfrângeri înregistrate în ultimele 5 întâlniri!
Pe de altă parte și turdenii traversează o perioadă critică, cu un singur punct acumulat din 4 întâlniri (egal în restanța cu CS Hunedoara de marți). Totuși nedisputarea derby-ului “de Alba” are și o parte pozitivă pentru formația din Cetatea Marii Uniri prin recuperarea lui Sporea, Bucurică, Guț și Joldeș. Vor lipsi S. Fulea – suspendat, Scrob (negativ la ultima testare) și Ad. Matei – în urmă cu pregătirea fizică. Așadar, se anunță o confruntare pe muchie de cuțit, niciuna dintre combatante nepermițându-și să mai calce greșit.
“Avem aproape tot lotul apt pentru această partidă în care sperăm să ne ridicăm la nivelul așteptat. Un meci foarte greu, împotriva unei echipe redutabile, bine așezată în teren. Trebuie să fim la înălțimea momentului, să ne apropiem victoria pentru a ne regăsi matca”, a apreciat antrenorul Adrian Bicheși. După acest meci, albaiulienii mai au trei deplasări, la Galda (restanța de miercuri), Hunedoara și Cugir.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia) – abandon la Cupa României de seniori Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia) a abandonat în cursa de 3000 metri obstacole din cadrul Cupei României la seniori, competiție ce se dispută la București, pe Stadionul „Iolanda Balaș Soter”. Competitoarea din Alba a acuzat […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Sportacum 5 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții