VINERI: ”Conectarea cu copiii și beneficiile ei” – curs gratuit de parenting ”, la Biblioteca Municipală ”Liviu Rebreanu” din Aiud
După succesul ediției din 10 februarie 2017, Biblioteca Municipală ”Liviu Rebreanu” va găzdui în data de 17 februarie, cu începere de la ora 9.30, o nouă întâlnire dedicată cursurilor de parenting.
În calitate de instructor ”Parenting by Connection”, Isabela Buduşan a început în Aiud seria de cursuri pentru părinți cu cel intitulat ”Conectarea cu copiii și beneficiile ei”.
Informații despre aceste cursuri și despre activitățile propuse se pot afla de pe pagina de Facebook a Isabelei Budușan: ”Parenting prin Conectare cu Isa Budușan”.
Cursul este gratuit, iar confirmarea participării se face prin mesaj privat sau prin comentariu la eveniment. Numărul locurilor este limitat: max. 12 persoane.
”Munca de părinte este de multe ori provocatoare, fiind puși în situația de a avea mai multe roluri deodată: părinte, soț/ soție, fiu/ fiică, frate/ soră etc. și toate acestea în timp ce ne străduim să oferim cele necesare traiului de zi cu zi, mergând la muncă. Din păcate de multe ori la sfârșitul unei zile, pe fondul oboselii și a grijilor, uităm că facem 100 de lucruri bune și 10 mai puțin bune astfel încât nu ne mai putem bucura pe deplin de relația cu copiii noștri. De aceea, vreau să vin în întîmpinarea celor care caută căi de a spori conectarea și bucuria în relația cu ai lor copii.
La cererea părinților aiudeni, vom avea o întâlnire și de dimineață, pentru workshopul ” Conectarea cu copiii și beneficiile ei ” !
Ce vom face:
– vom vorbi despre conectare
– vom vedea ce rezultate putem obține pe termen lung în educarea copiilor, dacă o practicăm
– vom vorbi despre emoții și despre cum funcționează creierul atunci cînd suntem stresați
– vom vorbi pe scurt despre două instrumente care ne ajută să ne reconectăm la copiii noștri , după ce conectarea a fost întreruptă
– vom vorbi despre cum ne putem fi sprijin nouă în această muncă provocatoare cu ajutorul Parteneriatului de ascultare
– ne vom reaminti că suntem buni
– ne vom conecta, ne vom asculta
– voi răspunde la întrebări legate de subiect
De ce să veniți?
– pentru că vă doriți să aveți o relație apropiată cu copiii atât cînd sunt mici câ și când sunt adolescenți sau adulți
– pentru că doriți să-i ajutați și câteodată nu știți cum
– pentru că știți că e important să audă ` Te iubesc ` dar cel mai important e să simtă acest ` Te iubesc `
– pentru că simțiți că vreți ca cineva să vă asculte fără să vă judece și vreți să aflați cum puteți face asta oricând aveți nevoie
– pentru că vreți să învățați cum să ascultați mai bine pe voi și pe cei din jur
– pentru că v-ați surprins spunând/ gândind : ` Mi-am promis că n-am să spun/ fac asta cu copiii mei vreodată `
– pentru că veți primi informație de calitate care ține cont atât de nevoile voastre cât și de cele ale copilului/ copiilor
– pentru că vreți să vă bucurați de relația cu copiii voștri chiar dacă e plină de provocări
– pentru că aveți întrebări legate de subiect”, transmit organizatorii. (C.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Unde se vor suține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026
Unde se vor suține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ. Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]









