Curier Județean

Vineri, 28 februarie: Seratele Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba – „Despre vindecare”, tema întâlnirii din această lună

Ioana Oprean

Publicat

în

Vineri, 28 februarie: Seratele Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba – „Despre vindecare”, tema întâlnirii din această lună

Vineri, 28 februarie 2020, Consiliul Județean Alba şi Biblioteca Judeţeană „Lucian Blaga” Alba vă invită începând cu orele 18:00 la o nouă întâlnire cu Seratele Bibliotecii. Aceasta se va desfășura în Sala de lectură a Bibliotecii un spațiu care oferă nu numai o ambianță propice unor astfel de întâlniri, unde ideile și dialogul se îmbină aromnios, ci și o colecție impresionantă de cărți și informații din toate domeniile de activitate.

Proiectul cultural 4.15. Seratele Bibliotecii, este un proiect inițiat în anul 2017 de către Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba, în parteneriat cu Asociația ,,Sfânta Maria Magdalena” din Oarța de Sus. Scopul proiectului a fost acela de a crea un spațiu al dialogului și al schimbului de idei pe teme stabilite chiar de către participanți, într-un mediu adecvat și care să poată să pună la dispoziția participanților numeroase surse de informare și documentare.

Serata de vineri propune participanților o temă de interes – „Despre vindecare”. Dialogul dintre cei prezenți va fi însoțit de momente muzicale și se va derula într-un spațiu al lecturii, într-o atmosferă pe cât de plăcută, pe atât de interesantă.

În acest sens, se pune accentul pe obiectivul princial al proiectului, care își propune transformarea bibliotecii într-un spațiu multicultural și al dialogului, spațiu în care fiecare membru al comunității să se manifeste liber prin schimburi de idei, să se informeze pe o temă de interes, să lectureze, să se recreeze și să-și dezvolte personalitatea.

Proiectul face parte din Programul 4 ANIMAȚIE CULTURALĂ/4.15. Seratele bibliotecii și este rodul unei colaborări concretizate în parteneriatul public – privat dintre o instituție publică de cultură – Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba și o entitate culturală a societății civile – Asociația ,,Sfânta Maria Magdalena”. Biblioteca devine în acest fel cel mai potrivit și statornic aliat aflat în sprijinul dialogului, cunoașterii și dezvoltării personale. Organizatorii evenimentului sunt Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba, în parteneriat cu Asociația ,,Sfânta Maria Magdalena” din Oarța de Sus.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme Vineri, 26 iunie 2026, în jurul orei 17.30, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Râul Mare din oraș, a avut loc un eveniment rutier. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Jidvei, la volan fără permis pe un bulevard din Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbat din Jidvei, la volan fără permis pe un bulevard din Alba Iulia Un bărbat din Jidvei a fost depistat de oamenii legii la volan fără permis pe un bulevard din Alba Iulia. Potrivit IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 20.36, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT în Vințu de Jos: Femeie de 53 de ani, aflată pe bicicletă, lovită de o mașină

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Vințu de Jos: Femeie de 53 de ani, aflată pe bicicletă, lovită de o mașină Vineri, 26 iunie 2026, în jurul orei 09.30, Poliția Municipiului Alba Iulia a fost sesizată, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Gării din localitatea Vințu de Jos, a avut loc un eveniment rutier. Polițiștii […]

Citește mai mult