Vineri, 28 februarie: Seratele Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba – „Despre vindecare”, tema întâlnirii din această lună
Vineri, 28 februarie: Seratele Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba – „Despre vindecare”, tema întâlnirii din această lună
Vineri, 28 februarie 2020, Consiliul Județean Alba şi Biblioteca Judeţeană „Lucian Blaga” Alba vă invită începând cu orele 18:00 la o nouă întâlnire cu Seratele Bibliotecii. Aceasta se va desfășura în Sala de
lectură a Bibliotecii un spațiu care oferă nu numai o ambianță propice unor astfel de întâlniri, unde ideile și dialogul se îmbină aromnios, ci și o colecție impresionantă de cărți și informații din toate domeniile de activitate.
Proiectul cultural 4.15. Seratele Bibliotecii, este un proiect inițiat în anul 2017 de către Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba, în parteneriat cu Asociația ,,Sfânta Maria Magdalena” din Oarța de Sus. Scopul proiectului a fost acela de a crea un spațiu al dialogului și al schimbului de idei pe teme stabilite chiar de către participanți, într-un mediu adecvat și care să poată să pună la dispoziția participanților numeroase surse de informare și documentare.
Serata de vineri propune participanților o temă de interes – „Despre vindecare”. Dialogul dintre cei prezenți va fi însoțit de momente muzicale și se va derula într-un spațiu al lecturii, într-o atmosferă pe cât de plăcută, pe atât de interesantă.
În acest sens, se pune accentul pe obiectivul princial al proiectului, care își propune transformarea bibliotecii într-un spațiu multicultural și al dialogului, spațiu în care fiecare membru al comunității să se manifeste liber prin schimburi de idei, să se informeze pe o temă de interes, să lectureze, să se recreeze și să-și dezvolte personalitatea.
Proiectul face parte din Programul 4 ANIMAȚIE CULTURALĂ/4.15. Seratele bibliotecii și este rodul unei colaborări concretizate în parteneriatul public – privat dintre o instituție publică de cultură – Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba și o entitate culturală a societății civile – Asociația ,,Sfânta Maria Magdalena”. Biblioteca devine în acest fel cel mai potrivit și statornic aliat aflat în sprijinul dialogului, cunoașterii și dezvoltării personale. Organizatorii evenimentului sunt Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba, în parteneriat cu Asociația ,,Sfânta Maria Magdalena” din Oarța de Sus.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri”
Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri” Organizatorii AlbaFest 2026 au făcut public, în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, un filmuleț de 2 minute și 34 de secunde care rezumă serile muzicale lungi de la AlbaFest 2026. „3 […]
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]
VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate
INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]









