Viitorul Sântimbru are ca obiectiv realizarea eventului! Candidat serios pentru AFC Unirea 1924 Alba Iulia | Mișcări de trupe în Liga a IV-a
Aproximativ o lună de zile a rămas până la startul noului sezon al Ligii a IV-a. În această perioadă, echipele caută să se întărească și să își cristalizeze loturile pentru abordarea noului an competițional.
Până în momentul de față, un lucru este cert: AFC Unirea 1924 Alba Iulia s-a reunit sub comanda noului staff tehnic format din Mihai Dăscălescu, Marcel Rusu, Mihai Manea și Raul Oargă (ultimii doi au plecat din sânul echipei). La antrenamentele echipei s-au prezentat și noii jucători Cl. Oara, Gavrilă, Javla, Răcătăian (ultimii doi se întorc la Vințu) și mai este așteptat și I. Grozav.
Uniriștii au un obiectiv clar, acela de a promova în Liga a 3-a. Echipa condusă de Mihai Dăscălescu a promovat fără emoții în Liga a IV-a, cu victorii pe linie și peste 160 de goluri marcate, iar din sezonul următor, echipa fanion a județului Alba, își dorește a doua promovare consecutivă.
Cu toate că beneficiază de cele mai bune condiții de pregătire și are un lot valoros, Unirea Alba Iulia nu va lupta de una singură pentru a accede în Liga a 3-a.
Dan Comșa, numit antrenor la Viitorul Sântimbru! Obiectiv – eventul
În horă cu AFC Unirea 1924 Alba Iulia, pentru promovarea în Liga a 3-a s-a mai anunțat o formație. Este vorba despre Viitorul Sântimbru, echipă care în ultimele sezoane s-a clasat în prima parte a clasamentului și s-a bazat ami tot timpul pe jucători experimentați la nivelul Ligii a 4-a.
Președintele Adrian Hulea l-a numit ca nou antrenor pe Dan Comșa (plecat din staff-ul tehnic de la Șurianu Sebeș) și a făcut câteva transferuri. „Cred că a venit momentul să ridicăm și noi ștacheta. L-am ales pe Dan Comșa pentru că este un bun tehnician și vrem să demonstrăm că loul 3 ocupat acum două sezoane alături de el, nu a fost întâmplător. Ne propunem să câștigăm campionatul Ligii a IV, cât și Cupa României – faza pe județ”, a precizat Adrian Hulea, președintele echipei Viitorul Sântimbru.
Echipa din Sântimbru a pierdut un singur jucător (Pereat a plecat ca jucător-antrenor la CS Ocna Mureș) și a trasnferat deja 6 fotbaliști. Aceștia sunt A. Stan (Dalia Sport Daia Română), Coltor (Olimpia Aiud), I. Herepean, Dobrescu, Aldea, Dumbra (FC Micești) și mai sunt purtate discuții cu alți jucători din Liga a IV-a și Liga a III-a.
În scurt timp majoritatea echipelor se vor reuni și va rămâne de văzut care sunt următoarele tabere ce se anunță adersare pentru AFC Unirea 1924 Alba Iulia în atacarea promovării în eșalonul terț.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș!
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș! Eugen Hălălae, căpitan timp de 17 ani al campioanei Albei, se va retrage din activitatea competițională cu prilejul partidei de baraj în Liga 3, Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu […]
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]









