Viitorul Cluj – Industria Galda 0-2 (0-1) | Nou-promovata, prima victorie stagională și 3 puncte uriașe!

Industria Galda de Jos a dat lovitura în disputa ultimelor două clasate din Seria 9 și a repurtat prima victorie stagională, 2-0 (1-0), în deplasare cu Viitorul Cluj.

Într-un joc ce avea miză evitarea „lanternei roșii”, nou-promovata, deși cu probleme majore de efectiv, a spart gheața în acest sezon, reușind, în etapa a 11-a, să cunoască bucuria succesului pe a treia scenă. Sunt 3 puncte uriașe realizate de elevii antrenorului Doru Oancea.

Vizitatorii au deschis scorul în minutul 45+1 prin An. David (lansat de Stănilă, după un contraatac declanșat de Frențiu), majorându-și avantajul în minutul 73, prin juniorul Stănilă, din penalty (faultat Grosu). Până la 0-2, s-a jucat pe contre, cu ocazii la ambele buturi, intervenții Kelachukwu (53, șut Thiam și 57 – cap Șerbănescu), bară Iepure (69), respectiv An. David (55 – șut puțin alături) și S. Mureșan (65, scăpat singur, intervenție Borz).

Găldenii nu s-au putut baza pe 6 jucători importanți (Căt. Suciu, Potopea, Șt. Radu, Puha, Baghiu, Cioară), în minutul 30 s-a accidentat Oniche, iar între buturi a fost nigerianul Kelachukwu!

O victorie așteptată de mult! Ne bucurăm că am spart gheața și am reușit să câștigăm. Era și cazul… după atâtea puncte irosite în finalurile de partidă. Sunt 3 puncte prețioase, obținute în condiții speciale, din pricina numeroaselor absențe”, a spus Doru Oancea, antrenor care a câștigat în premieră în Liga 3!

Viitorul: Borz – Milandru, Baciu (85, Cozac), Milchiș, Șerbănescu (70, Doroftei), Moga (70, Benke), Calo, Herciu, Iepure (85, D. Mureșan), Thiam, Oargă; rezerve Măluțan, Judea, Poponea, Harangozo, Resteșan. Antrenor Marius Popescu.

Industria: Kelachukwu – Juncan, B. Popescu, Grosu (90+2, Dodoc), Ad. Matei, Oniche (31, Giorgiu), Circov (87, Grecu) – Frențiu, Stănilă, An. David – S. Mureșan (90+2, Oneț); rezerve Căt. Suciu, Cioară, Baghiu. Antrenor Doru Oancea.

Arbitri C. Apetrei (Roznov), Cr. Gozman Pop, G. Urs (ambii Oradea) Observatori G. Bârjac (Zalău), I. Orosfoian (Tg. Mureș)

Semifinalele Cupei României: Viitorul Sântimbru – Hidro Mecanica Șugag și Inter Unirea – Performanța Ighiu

În semifinalele Cupei României, faza județeană, Viitorul Sântimbru va întâlni Hidro Mecanica Șugag și Inter Unirea va juca cu Performanța Ighiu. La sediul AJF Alba au fost prezenți Ovidiu Hulea, Ioan Budin și Cătălin Manciulea (a lipsit reprezentantul formației Inter Unirea), tragerea la sorți a fost efectuată de Maria Ioana Marin (trezorierul AJF Alba), mai […]