Viitorul Cluj – CS Ocna Mureș 3-0 (0-0)! „Soda dragă” a preluat „lanterna roșie” după a 6-a înfrângere la rând!

CS Ocna Mureș a coborât din rai (1-1 în Cupa României cu Universitatea Craiova), în iad (al 6-lea eșec la rând) și a preluat „lanterna roșie” a Seriei 9 din Liga 3.

În 3 zile ocnamureșenii au trăit visul remizei cu oltenii lui Rădoi însă au capotat în campionat, unde au alunecat periculos, pe ultima poziție, cu o serie dezastruoasă: un punct în ultimele 8 meciuri. Oboseala acumulată și-a spus cuvântul, iar în actul secund vizitatorii au căzut, ratând un duel extrem de important.

Un moment cheie al jocului a fost faza din minutul 36, când vizitatorilor le-a fost refuzat un penalty evident, Ceaca fiind lovit la cap într-un duel aerian, atacantul sângerând în urma contactului!

*Dan Roman: „Am luptat împotriva oboselii și arbitrilor”

„În prima repriză am dominat clar, adversarii nu ne-au amenințat și am avut acel penalty evident. După pauză s-a simțit oboseala, am căzut din punct de vedere fizic. De fapt în acest joc am avut doi adversari: oboseala și arbitrii. Suntem îngrijorați de parcursul din campionat, dar sunt convins că în curând vom sparge ghinionul, că prea s-au adunat toate„, a precizat Dan Roman.

Ultimele două clasate din Seria 9, despărțite de două puncte, s-au duelat pe “Dan Anca”, iar pe masă a fost “lanterna roșie”, confruntarea având o miză imensă în subsol.

*1-0, MIN. 51: IEPURE, fostul unirist, a deschis scorul

*2-0, MIN. 77: AL. ROȘCA a majorat avantajul

*3-0, MIN. 90: IEPURE a realizat dubla

În minutul 20 antrenorul gazdelor Marius „Papi” Popescu a fost eliminat.

Situația înaintea duelului de la Cluj-Napoca era: Viitorul Cluj (locul 10, 6 puncte) – CS Ocna Mureș (locul 9, 8 puncte). Duelul suferinței între ultimele două clasate s-a disputat pe teren sintetic.

Formații:

Viitorul: D. Moldovan – Milandru, Porumb/ cpt, Duda, R. Bartoș – Selegean, Calo, Al. Roșca, M. Pop – Iepure, Al. Pop; rezerve: F. Petric, Cl Vereș, Borma, Cr. Istrate, Dreve, Greu, Șerbănescu, Sucală. Antrenor Marius Popescu.

CS Ocna Mureș: Cadar – Gorba, Cimpoieșu, Paleoca, D. Mic (46, Guț) – Căt. Creț (90, Oprinca), Al. Giurgiu/ cpt, Cioargă (46, Socaci) – G. Goronea (75, Al. Țăranu), Ceaca, Ad. Coman (75, Bucșa); rezerve M. Țăranu, Roman. Antrenor Dan Roman.

Arbitri Al. Perju (Galați), M. Guran (Brașov), C. Toca (Făgăraș) Observatori S. Ciotlăuș (Deva), I. Ososfoian (Tg. Mureș)

LPS Alba Iulia s-a calificat la turneul semifinal de baschet feminin Under 14, iar antrenorul Valentin Urian este în cursă și la Under 13 pentru accederea între primele formații din țară. LPS Alba Iulia s-a calificat la turneul semifinal Under 14 la baschet feminin, un rezultat notabil pentru micuțele baschetbaliste pregătite de antrenorul Valentin Urian, […]