VIDEO: Victimele accidentului aviatic din Apuseni puteau fi localizate în 2 minute! Un profesor de fizică din Alba Iulia explică cum

* Cornel Goia se oferă ca voluntar într-un eventual exerciţiu organizat de ISU

Accident aviatic Apuseni13Au trecut două săptămâni de la tragicul accident aviatic petrecut în Apuseni, în urma căruia pilotul Adrian Iovan şi tânăra studentă Aurelia Ion şi-au pierdut viaţa, şi încăfoarte mulţi despică firu-n patru şi apar cu idei şi exemple despre cum puteau fi localizate mai devreme victimele. Printre aceştia se numără şi un profesor de fizică din Alba Iulia, care a făcut o demonstraţie printr-un video, în care explică pas cu pas cum medicul Radu Zamfir, care deţinea un smartphone, putea fi localizat în doar două minute.

ELIT

Cornel Goia, fost profesor de fizică la Colegiul Naţional  „Horea, Cloşca şi Crişan” din Alba Iulia, în vârstă de 74 de ani, consideră şi demonstrează că medicul Radu Zamfir, singurul  dintre răniţi care nu a avut fracturi sau leziuni grave în urma accidentului aviatic din Apuseni şi cel care a încercat să trimită prin telefon coordonate geografice, putea fi localizat în doar două minute, cu ajutorul unei fotografii.

„Doctorul Radu Zamfir dispunea de un iPhone 5 (telefon mobil) cu acces la GPS. I s-a cerut să-şi determine coordonatele, adică în condiţiile de şoc în care se afla i s-a cerut imposibilul. Din câte am înţeles, a făcut o astfel de încercare, dar fără succes. Doctorului Radu Zamfir trebuia să i se ceară următoarele: să activeze GPS-ul, să facă o poză şi să trimită poza la o adresă de e-mail. Poza se putea face în ceaţă, în întuneric, deoarece imaginea nu era importantă”, explică Cornel Goia.

Profesorul albaiulian invită instituţiile statului să facă împreună un astfel de experiment, şi spune că le demonstrează că îi va localiza în doar două minute.

Doctorul Zamfir putea fi localizat in doua minute„Invit instituţiile statului să facă alături de mine următorul experiment. Poza făcută cu telefonul indicat mai sus, respectând cele 3 proceduri să o trimită la adresa: cornel.goia@hotmail.com. În aproximativ două minute voi localiza telefonul cu o precizie de ordinul metrilor (nu al zecilor de metri). Prin localizare înţeleg că voi determina coordonatele (latitudinea, longitudinea) şi voi mapa locaţia, adică o voi indica pe hartă”, spune Cornel Goia.

Astfel de idei au apărut şi vor mai apărea şi de aici încolo, însă dacă ele se dovedesc a fi funcţionale, înseamnă că România are resurse, are capabilităţi, dar nu ştie să le caute. Noroc cu moţii, care le-au sărit în ajutor şi i-au găsit prin „GPS-ul minţii” sau…pe calea luminată …de bunul Dumnezeu.

„Mare păcat pentru cele două vieţi pierdute şi pentru milioanele de lei irosiţi pentru achiziţionarea a tot felul de aparaturi speciale. Deasupra ţării noastre se găsesc sateliţi care ne pot ajuta, cu condiţia ca să apelăm la ajutorul lor. Mă ofer ca voluntar într-un eventual exerciţiu organizat de ISU”, a mai spus profesorul albaiulian.

Vă invităm să vizionaţi mai jos video-ul cu demonstraţia profesorului albaiulian, şi eventual să vă exprimaţi părerea dacă, într-adevăr, soluţia oferită putea fi salvatoare în cazul tragicului accident:

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă Prilej de bucurie și emoție, atât pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje creștine de Sfântul Ion. Urări pe care le puteți trimite prin SMS celor care își sărbătoresc onomastica

Mesaje creștine de Sfântul Ioan 2021 • Urări și felicitări creștine care le puteți trimite prin SMS celor care își… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul Creştinii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului Crăciunul era sărbătorit pe 7 ianuarie… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

SONDAJ: 7 din 10 români vor sărbători ”Dragobetele”. O treime cheltuiesc între 50 și 100 de lei pentru cadou

Şapte din zece români vor sărbători tradiţionalul Dragobete, sărbătoarea iubirii la români, iar mai bine de o treime dintre ei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

18 Comentarii

ioan toma 4 februarie 2014 at 20:13

…este verosimila , si cred fara nici un fel de rezerva ca aplicatia si procedura descrisa de catre dumneavoastra Domnule profesor, putea si ar putea fi utilizata in astfel de cazuri,…va felicit !, si apreciez sincer profunzimea cunostiintelor in materie, pe care le aveti…

Newbie 4 februarie 2014 at 21:13

Si de unde stie mosu ca nu s/a incercat asta cu dr. Zamfir. E ?

Cornel 5 februarie 2014 at 8:57

Tinere Newbie, prima dată să înveți a scrie corect cu diacritice, apoi putem să mai vorbim. Un posesor de telefon inteligent știe cum se face o poză, interpretarea rămâne să o facă cei abilitați.

Ice 5 februarie 2014 at 10:30

Am reusit in mai putin de 30 secunde sa aflu locatia exacta pe baza coordonatelor.

Convertiți și formatați coordonatele

Selectați conversia:
Din grade în zecimale
Din zecimale în grade
Introduceți latitudinea în format zecimal: 46.6023
Introduceți longitudinea în format zecimal: 22.98421
Convertiți
Coordonatele sunt:+46° 36′ 8.2794″,+22° 59′ 3.156″

http://support.google.com/maps/answer/18539?hl=ro

Din cauza incompetentei voastre au murit oameni.. eu v-as da pe toti afara!

Cornel 5 februarie 2014 at 14:19

Stimate Ice,
Prin localizare se înțeleg două activități, aflarea coordonatelor și apoi punerea lor pe hartă, maparea. Dacă intri în datele GPS vei constata că nu sunt necesare transformările pe care le-ai făcut mai sus. Gradele, minutele și secundele sunt separate prin punct și virgulă, secundele fiind date cu un număr foarte mare de zecimale. Reducerea numărului de zecimale te aruncă în teren la zeci de km. În datele GPS, gradele nu apar cu acel cerculeț așezat sus, minutele nu apar cu apostrof, secundele nu apar cu două semne de apostrof. Dacă încerci să realizezi harta, cu locația respectivă, și apoi să o expediezi la o adresă de e-mail, vei constata că trec cele două minute.

Cornel 5 februarie 2014 at 14:38

Stimate Ice,
Te invit să urmărești toate videotutorialele care poartă titlul: „Doctorul Radu Zamfir putea fi localizat în două minute!”. Primul se referă la maparea pe harta Google, care este cea mai cunoscută, iar următoarele la maparea pe hata Bing, mai puțin cunoscută. Pentru maparea pe Bing ai nevoie de cont pe Microsoft, adică o adresă de tipul @hotmail.com, și poza trebuie încărcată pe SkyDrive. Maparea se face imediat, fără apelarea la coordonate. Această metodă se recomandă celor care nu iubesc cifrele.

soimul de munte 7 februarie 2014 at 9:27

a 6-a zecimala e echivalentul al aprox.0,18m; orice site de specialitate are capacitatea de-a converti gradele zecimale ( xz. rtydgfrs) in grade sexazecimale (xz grade de min yu , mun min) sau (xz grade rt, yut min)- vedeti http://www.latlong.net ca un modest exemplu; deci oricine lucreaza in domeniu, daca nu ocupa functia numit de partid, ar trebui sa stie aceste minime ”shmekerii”; sau si mai simplu, folosesti tot telefon pentru localizare, daca datele au fost trimise de pe un telefon ( de regula trimite in grade zecimale)

soimul de munte 7 februarie 2014 at 9:44

mai explicit:
grade zecimale- 11. 234567
grade sexa- 11 grade 11 min 11,234 sec
grade cu minute zecimale- 11 grade 11,23456 min

dani 5 februarie 2014 at 22:58

Nu orice telefon include detalii despre pozitionare in formatul pozei. De exemplu Huawei Y300 nu le include.

Cornel 6 februarie 2014 at 14:25

Stimate dani,
Nu s-a afirmat că toate telefoanele ar avea această capabilitate.

dani 6 februarie 2014 at 17:56

Exact asta vreau sa subliniez eu…faptul ca nu se poate apela la aceasta procedura in orice situatie.
Multumesc.

soimul de munte 7 februarie 2014 at 9:36

@dani-22:58 – problema este ca un om socat sau f. speriat sa poata trimite ceva pe adresa de mail corect scrisa in bara de adrese; exista multiple aplicatii gratuite care pot fi descarcate pe orice tip de smartphone care ofera optiuni de localizare prin GPS chiar unde nu este semnal 3G (necesar internetului si transmiterii de date); deci nu trebuie ca datele sa fie puse pe o fotografie, care daca telefonul este intr-o zona fara semnal 3G nu o poate expedia- cel mai bine si mai sigur este ca un om aflat in dificultate sa stie ca ”si cu ultimele puteri” sa-si activeze GPS iar de acolo incolo e treaba serviciilor de specialitate- multe telefoane au optiunea de-a trimite semnale de pericol si localizarea excta daca e activat GPS si se apasa pe un amarat de buton…apoi poti lesina linistit, ca partidul te gaseste

lopitau 7 februarie 2014 at 16:12

oare nu ar fi util ca la scoala, in loc de-a baga cu tolcerul in capul copiilor matematici superioare prost predate sa se faca partial si ore de ”descurcareala”? adica degeaba esti toba de matematica si nu te stii intoarce din gara acasa daca te-a pierdut mamica; si cu ceva accent pe situatii exceptionale in care oricare dintre noi putem ajunge si unde nu integralele de gradul 3 te salveaza ci minuirea corecta a unui telefon pe care tot il ai in buzunar sau sa stii sa te orientezi dupa minime elemente naturale; cred ca ar fi mai util sa stii aprinde un foc si sa te pregatesti a petrece o noapte in pustietate sau in conditii dure de clima, decit sa te traga de urechi un scofilcit la matematica si analiza..?

Cornel 7 februarie 2014 at 16:57

Stimate lopitau,
Ai dreptate, din păcate școala nu pregătește elevii și nici studenții pentru viață.

lopitau 8 februarie 2014 at 18:57

multumesc!-cu respect

S.P.Q.R. 10 februarie 2014 at 2:14

Dom’profesor….degeaba va bateti capul,ca posibilitati,a fii salvat cele 2 vieti,ERAU cu zecile(cine sa le aplice ?)insa….se omite un lucru.Uitati,CEL MAI IMPORTANT LUCRU…..SINTEM CONDUSI CA POPOR SI NATIE,….NUUU,DE INCOMPETENTI SI NONPROFESIONISTI…CI,DE NISTE SCURSURI ORDINARE,…PUSE PE JAF SI COTROPIRE !!! SA FIE CLAR !!! PE ASTIA,CARE NE CONDUC,DUPA 1989,…II DOARE FIX IN C**R,….CA POPORUL SUFERA,…MURIM PE CAPETE,IN ACCIDENTE,DE BOLI,SINUCIDERI,EMIGRAM,ETC…Da-o drecu de pu**me,…noua se ne fie bine,la mafioti. SA AVEM,CEFELE CIT MAI LATE SI BURDIHANELE CIT MAI MARI,CU BUZUNARELE PLINE !!! IN REST,DUPA NOI(politicieni)….POTOPUL !!! SI ROMANUL TACEEE !!! Nu se gindeste,ca oricind poate fii el in locul acelora si pe STAT(politicieni)…ii doare la patina.”Abia astept”,sa vina acel mare cutremur,….sa vad „reactia”,super intirziata a sacalilor,care dupa ce se consuma un eveniment,de acest gen,nu mai prididesc,cu osanale la adresa lor,poze,etc….Sau mai rau,gen jegul de R.STROE…”imi pare rau,ca s-a intimplat in mandatul meu”.Acest gen de misto,eu il percutam…..cuuu,un mic GLONT !!! DAR NU FAPTUL CA,NE DECIMEAZA IN MASA,ESTE DUREROS,….CI INDIFERENTA SI SOMNUL ROMANULUI DE RIND,….ASTA DOARE !!! Bine ca l-au impuscat pe CEAUSESCU,PTR GENOCID ! EI POLITICIENI,CE FAC DIN 1989 =PREZENT ??? SUPER GENOCID IN MASA ! El romanul,…nu este GREC,BULGAR SAU UCRAINEAN. El este roman=atit !!! Trebuie sa ai oua mari,sa pui mana pe ce apuci si sa-i dai in cap,celui ce zii de zii,te exploateaza ca pe sclav. Si unde ??? In tara stramosilor tai !!! Ptr ca a lor(a sacalilor)nu este. Ei sint veniti,de pe alte meleaguri,sint khazari,huni,indieni(romales),etc…Si ca sa rezum,…cele 2 vieti,…au fost SACRIFICATE INTENTIONAT SI CU REA-VOINTA. As fii curios,daca in locul celor 2,erau copii de POLITICIENI,…tot asa greu,ii gaseau ??? Pffff….ma tem ca nu !!! Zbirnaiau telefoanele. Ia inchipuiti-va,sa fii fost in locul lor,…EBA,COPILUL LUI PONTA,ANTONESCU,ETC….OOOOO,jar mancau toti !!! De la prefecti,in jos. Dar ptr niste palmasi,opinca….”da-i drecu”pot sa piara,….noi POLITICIENII,NE BUCURAM,….ramine mai multa paine si inca 2 morti,cu ale caror VOTURI,….PUTEM FURAAAAA !!! ASA GINDESC SCURSURILEEE DE POLITICIENI,DRAGA FRATE ROMANE,…TU CARE ESTI JOS,…IN TARINA !!! Dar tu sa TACIII,….BINEEEE !!!!!!

scare movie 11 februarie 2014 at 11:08

unde-i commentul?

scare movie 11 februarie 2014 at 11:05

trista descriere si mi-as fi dorit sa va pot contrazice insa nu am nici un element fiabil; din pacate s-a dihotomizat de tot lumea tarii- intre politicieni si politruci pe de-o parte si restul nepolitic al cetatenilor – un fel de lume subpamanteana a lui Wells ( aia cu descrierea vietii fiintelor ”superioare” care-i manancau pe cei inferiori (oamenii)- eloii si morlocii…