VIDEO: Tânăr filmat în timp ce distrugea cu tupeu, afișele care îndeamnă lumea să voteze ”da” la referendum, în centrul municipiului Alba Iulia

Un tânăr care rupea ostentativ afișele prin care Coaliția pentru familie îndeamnă lumea să voteze ”da” la referendumul din 6 – 7 octombrie a fost filmat, luni, în centrul municipiului Alba Iulia.

ELIT

De fapt, respectivul tânăr și o persoană care lipea afișele au fost protagoniștii unui incident. Tânărul a încercat să oprească afișarea, pe motiv că imaginea conține culori care reproduc drapelul României.

Văzând că nu reușește, a anunțat autoritățile că, în opinia lui, se produce o ilegalitate și a început să rupă afișele deja lipite.

Potrivit IPJ Alba, într-adevăr, a existat o sesizare în urma căreia un echipaj de poliție s-a deplasat la fața locului, a ascultat nemulțumirile tânărului și i-a indicat sesizarea acetui tip de nereguli la Biroul Electoral de Circumscripție Alba.

Polițiștii mai spun că până în acest moment nu există nicio sesizare privind distrugerea afișelor, motiv pentru care nu s-a aplicat nicio sancțiune în acest sens.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

22 Comentarii

gica 2 octombrie 2018 at 21:25

Pai cine sa va sesizeze,la voi nu s-a auzit de autosesizare?,a sau nu aveti probe suficiente,,,,,

Bogdan Toader 2 octombrie 2018 at 21:29

Asta denota cat de putin au in realitate împotriva acestui referendum și cat de josnici si nesimțiți sunt activiștii LGBT.Nu se abat de la nimic, sunt in stare sa treaca orice barieră, doar doar si-or vede visul morbid îndeplinit. Mi-e sila!
P.S.: Dezinformarea ” ucide „.

andrei 3 octombrie 2018 at 8:39

EXACT !
Dezinformarea ucide ! Mi-e sila de voi, asa zisi credinciosi care strica 10 milioane de euro pentru o lege care nu are nici un sens, in timp ce copiii mor in spitale pentru ca nu sunt bani pentru medicamente.

Roxana 3 octombrie 2018 at 10:28

Serios?? Dar 72 de milioane euro pentru „educatia” copiilor in scoli pentru acceptarea LGBT, alocati pentru urmatorii 5 ani, iti spune ceva?

Andreea 3 octombrie 2018 at 14:28

Domnule Andrei!Acesti bani de care spuneti ca s-ar putea folosi pt alte lucruri mai importante( cum ar fi soitale, scoli), din pacate sunt alocati doar pt referendumuri. Faptul ca nu ne prezentam la vot, nu micsoreaza costurile. Daca tot pretindem ca suntem o tara democratica mersul la vot e primul lucru care ar trebui sa-l faca orice cetatean roman si sa nu lasam pe altii sa decida in locul nostru.

mike 3 octombrie 2018 at 6:56

Nu am fost eu acela care lipea afisele ca-i rupeam oasele respectivului ca sa ma tina minte toata viata — Culorile patriei nu-i spune nimic -imbecilului? patriotism nema? Pentru culorile drapelului si libertatea de azi a Romanilor au murit oameni — Ticalosule ce esti — o sa dai socoteala Zombi nu au ce cauta in Romania

ALIN 3 octombrie 2018 at 13:13

Din pacate si pentru prosti ca tine au murit oameni!

mihai 3 octombrie 2018 at 14:33

periculosule

Ale 3 octombrie 2018 at 17:50

Ce libertate ma ************? Tu stai si mori de foame pe salarii de 3000 de lei si guvernantii se lafaie pe banii tai in luxuri inimaginabile in toate colturile lumii ! Tu lucrezi pentru Dragnea baaah liberule, ti se pare ca esti liber pentru ca esti prost !

A.D. 3 octombrie 2018 at 6:57

Foarte bine a facut. Referendumul este doar un mijloc prin care hotii se asigura ca vor putea fura in continuare…

mike 3 octombrie 2018 at 7:15

A.D.–Referendumul nu e unul politic prietene ci o actiune civica activata de -3 milioane de cetateni — Guvernul e dator prin constituie sa aplice referendumul — deci mai rumega putin . Apoi nu permit nimanui sa-mi distruga mie propietatea prin actiuni huliganice — cineva a pus bani acolo amice — Nu-ti place reclama nu te uita — capis??

mike2 4 octombrie 2018 at 9:22

MAi batausule, exista o lege in tara asta si ea trebuie respectata. Pe afisele din capaniile electorale nu ai voie sa folosesti insemnele drapelului national, nicio grupare partizana in competitie electorala nu are voie asta. Toata campania din spatiile publice este ilegala si exista o comunicare a Biroului Electoral central clara in aceasta privinta. Daca esti patriot ai face bine sa cunosti legile tarii si sa te ridici impotiva celor care le incalca!! Nu de alta, dar azi maine s-ar putea sa fim chematii de alti idioti (sau de aceasi) la referendum penru scoaterea Romaniei din UE…

mike3 4 octombrie 2018 at 9:27

Prietene, vorbesti prostii, referendumul pentru modificarea constitutiei se organizeaza in baza legistaliei electorale existente, tu rumegi doar dezinformarea unora fara sa cunosti legile. Intra pe pagina Biroului Electoral Central si afla in baza caror legi se organizeaza acest scrutin. In baza legala aplicabila acele afise sunt ilegale, deci inlaturarea lor nu este contraventie.

marius 3 octombrie 2018 at 6:58

Minoritari, galagiosi si agresivi, asa sunt tinerii si mai putin tinerii activisti LGBT- asemeni slehtei # rezist. N-au nimic sfat. Si cand n-ai nimic sfant, n-ai nici tara, nici popor, nici respect pentru valori, nici pentru biserica, nici pentru morala.
– m-am saturat de retorica lor. Parca tot ei clamau ,,Vrem o tara ca afara,, dar , stimabililor,, nu vreti si ,, o gaura ca afara,, Daca vreti, cautati-o pe afara. Noi avem alte valori si alte repere.

geon 3 octombrie 2018 at 7:37

Oare guvernul nu e dator sa aplice si referendumul cu 300 parlamentari?

Roxana 3 octombrie 2018 at 10:26

Nu. Legal, nu. Acela a fost CONSULTATIV, nu obligatoriu ca acesta. De fapt, aceea a fost o consultare publica, nu un referendum…

Miha 3 octombrie 2018 at 10:37

Corect!
Acel referendum de ce nu se aplica?

ALIN 3 octombrie 2018 at 8:32

FOARTE BINE !

Costeld 3 octombrie 2018 at 12:35

Lgbt scot colții. …

mikr tyson 3 octombrie 2018 at 13:58

Mike rumega tu putin inainte de-a rupe oasele…….sunt bani aruncati si atat…..nu trebuie sa fii lgbt ca sa-ti dai seama de asta …mai bine ar apara copiii Romaniei imbunatatind conditiile infecte din spitale …. si ar putea incepe chiar cu banii astia care-i arunca acum pe apa sambetei…….si cine striga cel mai tare: popii ortodocsi cu ai lor pomohaci si episcopul de Husi si cati or mai fi…….

Pp 3 octombrie 2018 at 19:07

Bravo tinere!

In unele spitale stau cate doua persoane de acelasi sex in pat! Poftim traditionalism!!

Fumigena asta e o ipcorizie incredibila.

phobos 4 octombrie 2018 at 21:09

spalatilor pe creier, de ce la referendum nu se pune intrebarea clara daca familia trebuie sa fie facuta din femeie+barbat ci se pune daca sunteti de acord cu modificarea constitutiei?
Stiti voi ce mizerii baga PSD-ul in Constitutie?

Pacat ca nu mai tineti minte ceea ce v-au spus bunicii vostri care au suferit din cauza bolsevicilor… bolsevici ai caror urmasi va conduc acum!

Asta cu lgbt-ii se va face sub alta forma fraierilor… doar sa fie conjunctura corecta! dar vorba lui Brancusi:
„V-am lăsat săraci şi proşti, v-am găsit şi mai săraci şi proşti”