VIDEO. Sute de persoane stau ”ca sarmalele” în fața Primăriei Alba Iulia: ”Se dau locurile de parcare pe Goldiș și primii 100 primesc câte o tigaie”
Câteva sute de persoane așteaptă, miercuri dimineața, în fața Primăriei Alba Iulia pentru a prinde un loc de parcare, șoferii fiind nemulțumiți că înscrierile nu se pot face online și fac haz de necaz, spunând că stau ”ca sarmalele” și nu pot ”nici să se scarpine”.
Șoferii au declarat, pentru ziarulunirea.ro, că o parte din ei stau la coadă de sâmbătă, pentru a fi siguri că prind, miercuri, un loc de parcare, deoarece ”procedura de distribuire e primul venit, primul servit”.
”În total au fost peste 600 de șoferi care așteptau să prindă un loc de parcare pe Bulevardul 1 Decembrie sau pe strada Vasile Goldiș. Știu acest lucru deoarece am întocmit liste, încă de sâmbătă, iar unii făceau cu schimbul în familie și stăteau 24 din 24 de ore”, a declarat , miercuri, unul dintre șoferi.
Oamenii glumesc între ei spunând că s-a format o astfel de coadă deoarece ”primii 100 primesc câte o tigaie gratuit”, în vreme ce alții scandează, ironic, ”ziua ca hoții”. În mulțime s-a auzit glasul unui șofer care a spus: ”doamnă, scuzați-mă, dar nu am unde să-mi țin mâna”, iar unul dintre răspunsuri a fost ”nu te poți nici scărpina aici”.
Șoferii susțin că în cartierul Cetate din Alba Iulia sunt mai multe mașini decât locuri de parcare. O parte dintre ei au acuzat reprezentanții administrației locale pentru că nu au o procedură online de distribuire.
”Procedura de distribuire spune că primul venit e primul servit. Știu că unii dintre ei stau chiar de mai multe zile. România, UE, 2017. Într-o societate ideală, toată procedura aceasta s-ar fi desfășurat online. Știți cum e sentimentul ăla când vrei să faci ceva ca să ajuți la rezolvarea unei probleme și nu poți? Te simți legat de mâini. Așa-s eu acum. Și nu doar eu!”, a mai spus un șofer.
UPDATE: Reprezentanții Primăriei Alba Iulia au declarat, pentru ziarulunirea.ro, că acestea sunt locuri de parcare noi, care se scot pentru prima dată spre închiriere, anterior fiind gratuite.
Oamenii plătesc pentru un an de zile, iar prețul este de 120 de lei.
”În total sunt 888 de locuri, iar marți la ora 16.00 erau peste 600 de cereri, dar vă dați seama că numărul lor a crescut considerabil deoarece mulți au venit după ora respectivă”, a declarat un reprezentant al Primăriei.
Oamenii intră pe rând, câte zece, pentru verificarea dosarelor.
[nggallery id=3838]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026
Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026 Imola Bakk, fiica familiei Bakk din Ciumbrud, una dintre familiile care duc mai departe tradiția cultivării trandafirilor, este prima Regină a Rozelor și ambasadoarea Tărâmului Trandafirilor pentru anul acesta. „Ea va reprezenta cu mândrie frumusețea, tradiția și ospitalitatea celui mai […]
VIDEO | Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident
Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de o femeie, în vârstă de 37 de ani, din municipiul Aiud, cercetată pentru conducere sub influența alcoolului. […]
Bărbat din Iași, REȚINUT după și-a expus organele genitale și a exercitat acte sexuale explicite în fața mai multor femei, în Alba Iulia, pe malul râului Ampoi
Bărbat din Iași, REȚINUT după și-a expus organele genitale și a exercitat acte sexuale explicite în fața mai multor femei, în Alba Iulia, pe malul râului Ampoi Polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat, vineri, 26 iunie 2026, măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă […]









