VIDEO: Strigăt de DISPERARE! Tânărul din Alba Iulia, care a încercat să se sinucidă, era amenințat de cămătari
Recent a incendiat o mașină, astăzi a amenințat că se sinucide, mâine poate să facă o crimă! Ce fac autoritățile responsabile în acest domeniu pentru a preveni asfel de nenorociri?
Tânărul care astăzi s-a urcat pe clădirea dezafectată din zona Gării Alba Iulia, amenințând că se sinucide, se numește Constantin Ciprian Bucea și are 29 de ani. Fiind o persoană a străzii, Ciprian locuiește temporar în Centrul Social de Urgență din apropierea gării, unde sunt cazate persone fără adăpost. Potrivit colegilor din centru, tânărul suferă de o boală psihică, beneficiind astfel de o pensie de handicap.
În urmă cu aproape o lună, mai precis în seara zilei de 21 septembrie, în urma unor certuri pe care le-ar fi avut cu un alt tânăr cazat în centrul social, Ciprian a incendiat un autoturism abandonat, situat în imediata apropiere a adăpostului pentru persoane sărmane. Pentru această faptă, polițiștii au deschis pe numele lui Bucea un dosar penal, cercetările fiind continuate sub aspectul comiterii infracțiunii de distrugere din culpă.
Sinuciderea, o “soluție” pe care Ciprian o are mereu în vedere
După ce pompierii și polițiștii l-au convins să renunțe pentru moment la ideea de a își rezolva definitiv problemele aruncându-se de pe clădirea Albapam, Ciprian a vorbit câteva minute cu jurnaliștii aflați la fața locului.
Și în urmă cu o lună cînd a incendiat autoturismul, și astăzi, tânărul se afla sub influența băuturilor alcoolice, fapt confirmat de câțiva dintre colegii săi de centru.
Ciprian și-a justificat gestul, prin faptul că este suspus presiunilor și amenințărilor unui “bărbat care dă bani cu camătă” și căruia îi este dator o sumă de bani. Acesta l-ar fi amenințat cu un briceag că îl omoară dacă nu îi înapoiază banii și dobânda aferentă. Pentru că astăzi Bucea a intrat în posesia pensiei de handicap, ar fi fost asaltat de cămătari și altor persoane cărora le datorează bani. Simțindu-se într-o situație fără ieșire, Ciprian a încercat să urmeze exemplul bărbatului care sâmbătă și-a pus capăt zilelor aruncându-se de pe aceeași clădire Albapam. Din fericire, gestul lui Ciprian de astăzi se înscrie la categoria “strigăt de disperare”.
Cum vor reuși autoritățile responsabile să îl ajute pe acest tânăr năpăstuit al sorții, rămâne de văzut. Este însă clar faptul că amenzile contravenționale pe care le-a primit în ultima perioadă nu au efectul dorit nici pentru polițiști, respectiv pentru liniștea și ordinea publică, nici pentru Ciprian.
Cazul acestui tânăr nu este singular. El ne deschide o mică fereastră către o lume paralelă pentru majoritate, o lume a disperărării celei mai adânci, o lume pe care cei mai mulți dintre noi alegem să o ignorăm și care, din când cînd când, ne trimite asfel de mesaje, precum cel de astăzi, prin intermediul lui Ciprian.
Cine îi apără pe ei de ignoranța noastră, a socetății? Cine ne apără pe noi de ei, atunci când, nemaiavând nimic de pierdut, devin pericol public?
[nggallery id=2446]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători Conflictul Primăria Alba Iulia-STP a ajuns în faza pe ordonanță președințială. Primăria Alba Iulia a formulat la Tribunalul Alba o cerere de ordonanță președințială. Prin ordonanța președințială, potrivit informațiilor ziarulunirea.ro, Primăria Alba Iulia, prin primarul Gabriel […]
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]








