VIDEO| Stadiu avansat al lucrărilor pentru Complexul Băilor Sărate, Ocna Mureș. Silviu Vințeler: „Constructorul va finaliza lucrarea anul acesta”
Complexul Balnear de la Ocna Mureș sau „Băile Sărate” se află într-un stadiu al lucrărilor dezvoltat. Lucrările propriu zise urmează a fi finalizate în toamna acestui an, însă în funcție de emiterea autorizațiilor de funcționare, ar putea fi dată în folosință doar la finalul anului.
Viitoarele băi sunt rezultatul unui parteneriat dintre Consiliul Județean Alba și Consiliul Local Ocna Mureș, pentru revigorarea din punct de vedere turistic, balneo-climateric și nu în ultimul rând economic a orașului Ocna Mureș.
„Se lucrează la partea de finisaje, la montat tavanele, partea de hidroizolație la bazine, partea de gresie, faianță, instalațiile tehnice de tratare aer, de încălzire apă, de încălzit aer sunt finalizate 90-95%, poate chiar mai mult.
După cum am promis, sperăm ca anul acesta să finalizăm această lucrare, constructorul s-a mobilizat foarte bine, are foarte mulți oameni pe șantier și avem toate șansele să ne ținem de promisiune”, a declarat Silviu Vințeler, primarul orașului Ocna Mureș.
Întrebat ce lucrări au fost efectuate în ultimele luni, primarul Silviu Vințeler a explicat că „s-a lucrat foarte mult la partea de instalații, care sunt foarte importante, se lucrează acum la partea de finisaje, tavane false, partea de iluminat, partea de video, partea de sonorizare, tot ce înseamnă balustrade, gresie, faianță, deci finisaje care costă și sunt foarte migăloase”.
„Avem o parte de tratament și o parte de agrement, care, până la urmă sunt complementare una alteia. La partea de agrement avem un bazin cu apă sărată, un bazin cu apă dulce, saună uscată, saună umedă, camere cu sare, partea de plajă, cu sezlonguri și o sală pentru copii mici care vor avea jucării. La partea de tratament, de la un bazin cu apă sărată care va avea o temperatură foarte ridicată și care va fi folosită la tratament, în special, mai avem împachetări cu nămol, băi galvanice și încă șapte sau opt cabinete, de la masaj până la ultimele tratamente care se fac în domeniul balnear în ziua de azi”, a explicat primarul referitor la facilitățile care vor fi disponibile în cadrul Complexului Balnear.
Deși interiorul complexului începe să prindă contur, zona exterioară nu se bucură de același nivel al stadiului lucrărilor, astfel Silviu Vințeler a explicat că „pentru amenajarea celor patru hectare licitația este făcută, a fost semnat contractul de execuție, iar în 18 iunie va fi predarea de amplasament și se vor apuca de lucru cei care au solicitat această lucrare. Sper ca în câteva luni de zile, în jurul bazei de tratament să fie amenajată toată zona, urmând ca cealaltă zonă, spre oraș, să o amenajeze în viitorul apropiat. Se vor face parcări, se vor face drumuri, alei pietonale, terenuri de tenis, terenuri de minifotbal, basket, handbal, inclusiv pistă de biciclete și pistă de alergare care vor fi în jurul băilor și până în centrul orașului”.
„Acest complex va fi terminat în toamna acestui an, dar punerea în funcțiune, noi vrem cât mai repede, probabil în noiembrie, decembrie, ianuarie, în funcție de cum obținem autorizațiile în urma acestor lucrări, însă constructorul va finaliza lucrarea anul acesta”, a mai adăugat primarul.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]











