VIDEO: Sebeşul doreşte în 2014 revenirea în elita handbalului *HC Alba Sebeş şi Voinţa Sebeş luptă pentru promovare
Municipiul Sebeş este recunoscut pe plan sportiv datorită handbalului. De-a lungul vremii Sebeşul a avut echipe tari, atât de băieţi cât şi de fete, iar tradiţia handbalului de performanţă este pe cale să revină în 2014, având în vedere că atât formaţia de fete (HC Alba Sebeş) cât şi cea de bărbaţi (Voinţa Savini Due Sebeş) sunt poziţionate pe locuri care le permit să lupte pentru promovarea în elita handbalului românesc.
Atât echipa feminină cât şi cea masculină sunt antrenate de către Alexandru Weber. După un început mai timid cu HC Alba Sebeş, tânărul tehnician a reuşit să stabilizeze echipa şi să o readucă pe linia de plutire, aflându-se după finalul turului pe poziţia a 4-a, cu 25 de puncte acumlate, 5 mai puţine decât liderul CSM Slatina. Recunoscut pentru disciplina de fier, Weber le-a băgat pe fetele sale în cantonament imediat după terminarea campionatului, iar între Crăciun şi Anul Nou, handbalistele din Sebeş au disputat un turneu amical de 5 stele la Deva, în compania unor formaţii puternice. Încrezător în forţa echipei sale, Alexandru Weber a declarat că va lupta pentru promovare până la ultima minge şi este foarte optimist că acest nucleu format are şanse reale de a îndeplini obiectivul impus de Primăria Municipiului Sebeş şi Consiliul Judeţean Alba.
De partea cealaltă, formaţia de handbal masculin Voinţa Savini Due Sebeş, aflată la prima participare din istorie în Divizia A a avut un tur extraordinar, cu 9 meciuri câştigate, unul pierdut şi un meci terminat la egalitate. Trupa de băieţi din Sebeş ocupă poziţia secundă în clasament şi se află la doar 2 puncte de liderul CSM Oradea (30 de puncte). Încă de la înfiinţarea echipei, Alexandru Weber ne declara că îşi doreşte în principal promovarea handbaliştilor din judeţul Alba, iar după acest parcurs, tehnicianul a demonstrat că handbaliştii judeţului au forţă şi pot reprezenta o putere la nivel naţional.
Mai jos puteţi urmări un material video cu antrenorul celor două echipe de handbal din Sebeş care vorbeşte despre anul 2013, respectiv de planurile pentru anul 2014.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/8WdYuOCF-iA/hqdefault.jpg)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României