VIDEO| Retro Parada Primăverii 2022 în Alba Iulia: Mașini de epocă expuse în Cetatea Alba. Premierele ediției 2022
VIDEO| Retro Parada Primăverii 2022 în Alba Iulia: Mașini de epocă expuse în Cetatea Alba. Premierele ediției 2022
În data de 07 mai 2022 , între orele 10-13, pe raza Municipiului Alba Iulia, are loc Retro Parada Primaverii 2022 cu participarea a numeroase mașini și motociclete de epocă.
Participanții au expus modele precum Ford F 150 fabricatie 1945, Daimler Double-Six 1982, Porsche 911 fabricatie 1980, BMW 3.0 CSI – fabricatie 1973, Jaguar XJS – fabricatie 1985, MG – fabricatie 1976, Aro M 461 C – fabricatie 1969 ,Dacia 1300 – fabricatie 1974, 1976, 1980, Toyota Land Cruiser (J70) – fabricatie 1985, Nissan Figaro fabricatie 1987, Rolls Royce Shadow – fabricatie 1981, UAZ 469 B – fabricatie 1982, Dodge US Army 1943, DAC 444 T Ro Army 1982, Mecedes G 250 D German Army 1978, precum și alte modele.
Ing. Mircea Stefan GRAVA – Presedinte Filiala Alba Iulia a Retromobil Club România:
Care este menirea acestui gen de evenimente ?
Ing. Mircea Stefan GRAVA – Presedinte Filiala Alba Iulia a Retromobil Club Romania :Întrețin pasiunea. Pentru că nu deții un automobil de epocă doar ca să-l ții în garaj și să-l îngrijești, să-l lustruiești… Trebuie să te bucuri de el și prezentîndu-l altora. E o satisfacție pentru noi să dăm viață acestor mașini, ca să nu ajungă la programul Rabla și de ele să se poată bucura și publicul larg. De Ziua Copilului, de exemplu, plimbăm copii în ele, de Noaptea Muzeelor ieșim cu ele la plimbare… Parada sau expoziția automobilelor de epocă sînt întotdeauna atracții deosebite.
Cum se definește un automobil de epocă?
După normele Federației Internaționale FIVA (la care ne-am aliniat și noi), un automobil de epocă trebuie să aibă cel puțin 30 de ani vechime, să fie în perfectă stare de funcționare și să fie corespunzător din punct de vedere estetic (să nu aibă rugină sau alte probleme tehnice si estetice). El trebuie omologat de o comisie formata din specilaisti.
Care sînt cele mai vechi automobile ale colecționarilor din România?
Cam de cînd începe și istoria automobilului, de la începutul secolului trecut. Avem și două trăsurici cu motor, făcute de Benz în 1889. Se conduc cu o manetă amplasată în fața șoferului, au un schimbător cu maximum trei viteze, două înainte și una înapoi, și motorul are unul sau doi cilindri. Sînt înscrise în clubul nostru, funcționează și au fost prezentate la diferite expoziții și parade.In Alba Iulia ne mandrim cu un Ford T din 1923.
Aveti vre-un mesaj pentru iubitorii automobilului care insa nu detin un automobil de epoca ?
Desigur….Fac un apel la acesti pasionati care detin autovehicule de peste 30 de ani, in stare buna, sa ne contacteze pentru a-i sprijini si consilia in vederea obtinerii brevetului de vehicul de epoca.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Drumul Județean DJ 142L intră în reparații la Meșcreac: Consiliul Județean Alba cedează temporar un tronson către Primăria Rădești pentru modernizare
Drumul Județean DJ 142L intră în reparații la Meșcreac: Consiliul Județean Alba cedează temporar un tronson către Primăria Rădești pentru modernizare Consiliul Județean (CJ) Alba urmează să aprobe, în ședința ordinară de miercuri, 24 iunie 2026 predarea temporară a unei porțiuni din drumul județean DJ 142L către Consiliul Local Rădești. Decizia vine ca răspuns la […]
Centrul de colectare prin aport voluntar de la Galați-Zlatna, finalizat în proporție de aproape 90%. Ce mai trebuie făcut
Centrul de colectare prin aport voluntar de la Galați-Zlatna, finalizat în proporție de aproape 90%. Ce mai trebuie făcut Primăria Zlatna a solicitat Direcției Județene de Mediu Alba avizul de mediu pentru proiectul care vizează finalizarea centrului de colectare prin aport voluntar de la Galați-Zlatna. Lucrările rămase de executat reprezintă aproximativ 11,50% din valoarea totală […]
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]










