VIDEO: remember Unirea Alba Iulia, ultima victorie a „alb-negrilor” în Liga 1, 2-1 pe „Cetate”, cu Steaua, în 2010, meci în care a debutat Nicolae Stanciu!
Ultima întâlnire dintre Unirea Alba Iulia și FCSB, echipe ce se vor duela în „16”-imile Cupei României, joi,
pe Stadionul „Minaur” din Zlatna, este una cu amintiri deosebit de plăcute pentru suporterii „alb-negrii”
Acum mai bine de 8 ani, cei 7000 de spectatori s-au delectat cu ultimul succes al favoriților pe prima scenă, partidă care coincide cu debutul în Liga 1 a junelui Nicușor Stanciu, devenit cel mai scump transfer al fotbalului românesc din toate timpurile.
Pentru amfitrionii conduși de Blaz Sliskovic au înscris Veljovic (24) și Fl. Dan (83) – o lovitură liberă fabuloasă, trupa lui Mihai Stoichiță egalând prin Arman Karamyan (43), la o eroare comisă de I. Bălan. În „alb-negru” jucau, printre alții G. Rotaru, Poverlovici, Bucurică, Olah, Dâlbea, Fl. Dan sau C. Cristea, pe banca de rezerve fiind Vitinha (actualul echiper al Unirii), iar în lot mai era Ciprian Selagea, „căpitanul” echipei din prezent.
„Roș-albaștrii” se bazau pe nume grele precum Zapata (rezervă Tătărușanu), Golanski, P. Marin, B. Nicoliță, frații Karamyan, Pleșan, B. Stancu, Cr. Tănase sau Kapetanos, dar au părăsit „Cetatea” învinși de o echipă ce a retrogradat la finele sezonului.
De altfel, toate descinderile Stelei pe „Cetate” au fost încărcate de evenimente. În 1991, la meciul din sferturile Cupei României, Vlădoiu a fost eliminat pentru că a lovit un copil de mingi ce întâzia jocul, iar trupa lui Țălnar reușea o calificare istorică în semifinalele competiției unde a fost eliminată de Universitatea Craiova, ce a cucerit atunci eventul.
În septembrie 2003, la primul meci direct din Liga 1, s-a înregistrat recordul de asistență de pe „Cetate”, peste 25.000 de spectatori ce au umplut stadionul cu 4 ore înaintea startului unei remize de senzație, motiv pentru care Gigi Becali, pentru a pătrunde în arenă, a fost nevoit să escaladeze poarta de acces! Un 0-0 în care Pițurcă a fost întâmpinat cu cărți de joc și zaruri aruncate în spațul tehnic, iar Mirel Rădoi, căpitanul vizitatorilor a fost eliminat în actul secund.
În 2004, cu 14.000 de spectatori, iarăși remiză, 1-1, după ce oaspeții au deschis scorul în minutul 1, dintr-un penalty transformat de Boștină, iar Giuchici a egalat rapid (minutul 7), la final suporterilor celor două formații încăierându-se pe gazon!
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]
Talentatul Philip Pahone (Metalurgistul Cugir), la ASA Tg. Mureș, în pregătiri! CSM Unirea Alba Iulia, somn de voie în privința juniorilor din Alba!
Talentatul mijlocaș Philip Pahone (Metalurgistul Cugir) se pregătește în această perioadă cu divizizionara secundă ASA Târgu Mureș! P. Pahone (a împlinit 17 ani în 20 mai) va fi sub observație în săptămânile viitoare la ASA Târgu Mureș. Antrenorul Eusebiu Tudor a programat un cantonament de 3 săptămâni, la finele căruia se va pronunța în privința […]









