VIDEO| Pescarii au acum voie să socializeze: Recomandări de la AJVPS Alba pentru cei care vor să meargă la pescuit
AJVPS Alba vine în ajutorul pescarilor din județ și nu numai cu câteva precizări despre noile reguli pe care cei care merg la pescuit trebuie să le respecte în contextul pandemiei de coronavirus.
Astfel, Ministerul Agriculturii a adus modificări regulalementului pentru pescuitul recreativ, la doar două zile după ce acesta a fost publicat în Monitorul Oficial. Regulile au fost relaxate pentru a permite pescarilor să
socializeze, vor trebui să respecte însă regulile stabilite de administratorii locurilor de pescuit.
Tudose Alin Flaviu, vicepreședintele AJVPS Alba, a precizat pentru ziarulunirea.ro că administratorii locațiilor private de pescuit vor fi obligați să măsoare temperatura pescarilor la intrarea pe locație sau la începutul zilei de pescuit: ”Este o măsură ușor de îndeplinit pe locații private, dar imposibil de îndeplinit pe apele publice, pentru că numai AJVPS Alba gestionează peste 115 km de Mureș, nu mai vorbim de afluenți, de lacuri.”
Referitor la cotizația pe anul 2020, vicepreședintele AJVPS Alba informează că cotizația întreagă pentru adulți este în valoare de 150 de lei. Pensionarii peste 65 de ani, elevii și studenții beneficiază de o reducere de 50%, cotizația anuală fiind de 75 de lei. Pensionarii peste 75 de ani și copiii sub 14 ani beneficiază de o reducere de 75%, cotizația pentru ei fiind de 38 de lei. Pentru persoanele peste 80 de ani, cotizația este zero.
În județul Alba, apele sunt administrate în totalitate de AJVPS Alba. Prin urmare pentru a putea practica pescuitul recreativ în mod legal, pescarii trebuie să își vizeze permisele și să își reînnoiască calitatea de membru pe anul 2020 prin achitarea cotizației, pentru a se bucura de partide liniștite, fără stres.
„S-a scos obligativitatea ca administratorii să impună interzicerea socializării. Administratorii vor permite prezența vizitatorilor în perimetrul de pescuit. S-au scos acele articole referitoare la evitarea socializării cu alți pescari, purtarea măștii până la accesul în perimetrul locului de pescuit”, a spus ministrul.
De asemenea, s-a eliminat păstrarea distanți de minimum 1,5 metri între perscarii recreativi și evitarea oricărei forme de socializare cu alți pescari recreativi participanți în aceeași zonă de pescuit, a adăugat Oros.
„A rămas ca pescarii să aibă obligativitatea de a lăsa perimetrul de pescuit curat și să respecte cu strictețe regulamentul amenajării piscicole, urmând ca cei care gestionează amenajările piscicole să-și stabilească prin regulament care sunt regulile în interior”, a mai spus ministrul.
El a precizat că noua formă a ordinului a fost trimisă la Ministerul Sănătății.
În varianta inițială, se preciza că pescarii trebuie să păstreze o distanță de 10 metri între ei, nu au voie să socializeze, să facă grătar sau să consume băuturi alcoolice.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]









