VIDEO| PERCHEZIȚII la persoane bănuite că au tăiat ilegal brazi de Crăciun. Peste 400 de pomi ridicați de polițiștii din Câmpeni
PERCHEZIȚII la persoane bănuite că au tăiat ilegal brazi de Crăciun. Peste 400 de pomi ridicați de polițiștii din Câmpeni
Polițiștii din Câmpeni au ridicat peste 400 de pomi de Crăciun în urma unor percheziții efectuate la domiciliile unor persoane bănuite că i-ar fi tăiat fără drept. Polițiștii au găsit și un dispozitiv de marcat,
confecționat ilegal dar și importante sume de bani.
Polițiștii Secției 9 Poliție Rurală Câmpeni au continuat cercetările privind fapte de tăiere ilegală de arbori în legătură cu care s-au sesizat la data de 11 noiembrie 2020, când, cu ocazia unor controale efectuate în teren, au fost găsiți 422 de pomi de Crăciun abandonați.
În urma investigațiilor efectuate, polițiștii au identificat un bărbat de 49 de ani, din comuna Albac, care împreună cu fiul său, în vârstă de 16 ani, ar fi tăiat, fără drept, pomii de Crăciun, în vederea valorificării ilegale.
Polițiștii au efectuat percheziții la două proprietăți deținute de bărbat și au găsit 410 pomi de Crăciun, tăiați ilegal, un ciocan silvic de marcat, confecționat artizanal, 16 cartușe calibrul 12 mm, deținute ilegal și 20.000 de lei în legătură cu care există suspiciunea că provin din valorificarea pomilor de Crăciun, tăiați ilegal.
Cercetările sunt continuate, pentru stabilirea întregii activități infracționale precum și pentru identificarea tuturor persoanelor implicate în activitățile ilegale de tăiere și valorificare a pomilor de Crăciun.
Informații de background:
La data de 15 noiembrie 2020, în urma unui control efectuat în locul numit ”Hoanca Dârninosului”, polițiștii Secției 9 Poliție Rurală Câmpeni au depistat, încărcați în remorca unui tractor abandonat, 224 de pomi de Crăciun care ar fi fost tăiați în mod ilegal.
Verificările au continuat în zonă, cu sprijinul jandarmilor montani din cadrul Postului Montan de Jandarmi Arieșeni, iar în urma acestora au mai fost găsiți 198 de pomi de Crăciun tăiați ilegal.
Cei 422 de pomi de Crăciun au fost dați în custodia unui ocol silvic, iar polițiștii continuă cercetările în vederea identificării persoanelor care i-au tăiat ilegal, în vederea tragerii lor la răspundere penală.
Controalele vor continua.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]
FOTO | Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026
Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026 Team XEO #14278, echipa de robotică a Colegiului Național „Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia, susținută de Asociația Educație prin Robotică, a obținut o performanță extraordinară la FTC Premier Event Istanbul 2026, una dintre cele […]
VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină
VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină Un accident rutier s-a produs, în după amiaza zilei de duminică, 28 iunie 2026, pe strada Cloșca din Alba Iulia. O trotinetă pe care care se aflau doi copii a fost lovită de o mașină. „Traficul rutier este […]








