Ştirea zilei

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba Iulia și Cluj Napoca la persoane bănuite de delapidare, înșelăciune și fals. Soț și soție, REȚINUȚI de polițiști, după ce și-au însușit peste 1.000.000 de lei

Ioana Oprean

Publicat

în

Polițiștii din Alba au reținut două persoane care sunt bănuite de fapte de delapidare, înșelăciune, fals și alte infracțiuni prin care și-ar fi însușit peste 1.000.000 de lei. Cei doi ar fi încercat și să obțină, în mod fraudulos, 2.632.000 de lei, prin falsificarea unor titluri de credit. Polițiștii, coordonați de procurori, au efectuat 8 percheziții.

La data de 7 iulie 2020, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 47 de ani, din Alba Iulia și față de soția sa, de 36 de ani, care sunt bănuiți de delapidare, fals în înscrisuri sub semnătură privată, transmiterea fictivă a părților sociale, tentativă la înșelăciune, complicitate la înșelăciune și falsificarea de titluri de credit sau instrumente de plată.

În urma cercetărilor efectuate a rezultat bănuiala rezonabilă că, în perioada 2018 – 2019, cei doi soți, în calitate de administratori a mai multor societăți comerciale, folosindu-se de documente false sau prin practici comerciale incorecte ar fi reușit să își însușească, pentru a folosi în scop personal, 376.000 lei și ar fi cauzat partenerilor lor de afaceri prejudicii în valoare de 819.058 lei.

De exemplu, bărbatul ar fi retras suma de 376.000 de lei din contul firmei, care era poprit de un executor judecătoresc, cu justificarea că acesta urma a fi folosită la plata salariilor angajaților. Pentru a intra în posesia banilor, bărbatul s-ar fi folosit de state de plată fictive. Ulterior suma de bani și-a însușit-o și ar fi folosit-o în scop personal.

De asemenea, cei doi soți ar fi creat relații comerciale fictive între societățile administrate, cu scopul de a retrage toate sumele de bani și activele societății comerciale ale cărei conturi și active erau urmărite de creditori. Ar fi folosit bilete la ordin și ar fi reușit, în acest fel, să cauzeze creditorilor un prejudiciu de 819.058 lei.

Din cercetările efectuate până în prezent, a rezultat și că părți sociale deținute în cadrul unei societăți comerciale ar fi fost transmise fictiv unei persoane precum și faptul că, în încercarea de a induce în eroare un executor judecătoresc, ar fi fost emis un bilet la ordin fals, prin care era invocată o presupusă datorie de 2.632.000 de lei în favoarea unei societăți comerciale ai cărei administratori erau tot cei doi soți.

Pentru obținerea de probe, la data de 7 iulie 2020, polițiștii au efectuat 8 percheziții (7 în Alba Iulia și una în Cluj Napoca) și au ridicat documente de evidență contabilă, mijloace electronice de stocare a datelor și sume de bani, care au fost indisponibilizate (43.500 lei, 7.060 euro, 40 lire sterline și 5 dolari).

Acțiunea a beneficiat de sprijinul Direcției Operațiuni Speciale.

Cercetările sunt continuate, sub supravegherea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru stabilirea întregii activități infracționale a celor două persoane vizate de anchetă.

În cursul zilei de azi, 8 iulie, acestea vor fi prezentate în fața magistraților, pentru dispunerea măsurilor legale.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult