VIDEO | Noua grădiniță cu program prelungit nr. 16 din Alba Iulia își deschide porțile în toamna aceasta: Spații moderne și dotări europene pentru preșcolari
VIDEO | Noua grădiniță cu program prelungit nr. 16 din Alba Iulia își deschide porțile în toamna aceasta: Spații moderne și dotări europene pentru preșcolari
După 33 de ani în care a funcționat la parterul unei clădiri a Colegiului „Alexandru Domșa”, improprie din punct de vedere al condițiilor și a spațiului insuficient, cu ajutorul primăriei, grădinița cu program prelungit nr.16 din Alba Iulia, va avea o locație proprie. Lucrările se apropie de final, urmând ca în toamna acestui an, preșcolarii să pășească în noua locație.
Citește și: Star Assembly susține educația: Construiește o nouă grădiniță și creșă în municipiul Sebeș
Grădinița are două structuri arondate, respectiv grădinița cu program prelungit nr. 14 și grădinița cu program prelungit Bărăbanț. În noua locație se va muta grădinița nr. 14 și se va forma un tot unitar, grădinița nr. 16, cu un efectiv de 160 de preșcolari distribuiți în 8 grupe, de la grupa mică până la grupa mare.
Grădinița va fi dotată conform standardelor europene și va fi o locație în care activitatea se va desfășura conform nivelului de vârstă pe care copiii din grădinița îl vor avea, respectiv de la 3 până la 6 ani.
Sălile de grupă vor fi amplasate la etaj, fiecare având vestiar și baie proprie. La parter se va găsi o bucătărie cu sală de mese, unde copiii vor servi micul dejun și prânzul. De asemenea, vor exista o spălătorie, un cabinet logopedic și un birou de consiliere psihologică pentru copii, părinți și cadre didactice. Grădinița va include și un cabinet medical dotat cu izolator.

În exterior, va fi amenajat un spațiu generos de joacă, destinat activităților și jocurilor preșcolarilor, dar și sprații de relaxare. De asemenea, vor exista locuri de parcare pentru cadrele didactice, dar și pentru părinții care vor veni să lase copiii la grădiniță.
„Sperăm ca în toamna acestui an să pășim în noua locație unde să ne desfășurăm activitatea în cele mai bune condiții, deoarece cartierele Ampoi 1, Ampoi 2 și Ampoi 3 sunt într-o continuă dezvoltare, foarte mult tineret s-a mutat în această zonă și optează pentru a-și aduce copiii la grădinița noastră. Vă așteptăm în toamnă, când va fi momentul, să inaugurăm grădinița și să ne bucurăm împreună cu copiii de noua locație!” a declarat pentru ziarulunirea.ro, directorul grădiniței, Violeta Colceriu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
28 iunie – 1 iulie 2026 | COD ROȘU de caniculă trei zile la rând în Alba! Recomandări pentru cetățeni din partea Instituției Prefectului – Județul Alba
COD ROȘU de caniculă trei zile la rând în Alba! Recomandări pentru cetățeni din partea Instituției Prefectului – Județul Alba Administrația Națională de Meteorologie a prelungit avertizarea meteorologică Cod Roșu pentru județul Alba, privind valul de căldură persistent, canicula și disconfortul termic deosebit de accentuat. Perioada de valabilitate este: 28 iunie, ora 10:00 – 1 […]
Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026
Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ. Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]









