VIDEO| MOMENTUL EXACT al celei de-a doua explozii de la Crevedia, la o staţie GPL: 46 de oameni internați la spital, dintre care opt sunt intubaţi
MOMENTUL EXACT al celei de-a doua explozii de la Crevedia, la o staţie GPL: 46 de oameni internați la spital, dintre care opt sunt intubaţi
Mai multe explozii puternice au avut loc, sâmbătă, la o staţie GPL din localitatea Crevedia, judeţul Dâmboviţa, deflagraţiile fiind urmate de un incendiu masiv. S-au înregistrat mai multe victime, cu arsuri grave, iar cel puțin o persoană și-a pierdut viața. Populația din zonă a fost evacuată, iar traficul pe DN 1A este blocat complet.
Premierul Marcel Ciolacu se va deplasa, după celula de criză de la MAI, la Spitalul de Urgență Floreasca, unde sunt internați doi pompieri cu arsuri, care sunt intubați. De altfel, ei sunt cei care vor fi primii transferați la spitalul din Bruxelles, în această noapte.
Doi dintre pacienți vor fi transferați în această noapte la La Spitalul Militar din Bruxelles.
Klaus Iohannis, mesaj după exploziile de la Crevedia: „Sunt profund îndurerat. Prioritatea zero este să le oferim celor afectați tot sprijinul necesar” / Șeful statului cere anchetă și măsuri urgente.
Guvernul pune la dispoziție o linie verde: 0212069397 / 0212069398 – sunt numerele de telefon puse la dispoziție de autorități pentru victimele și familiile victimelor.
46 de pacienți internați, dintre care opt sunt intubaţi
Care este situația persoanelor rănite în urma exploziilor, potrivit Ministerului Sănătăţii:
– la Spitalul „Bagdasar-Arseni” sunt internați 11 pacienți (3 intubați)
– la Spitalul Universitar – 4 pacienți
– la Spitalul de Arși – 4 pacienți (1 intubat)
– la Spitalul Floreasca – 27 de pacienti (4 intubați)
Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, Mihai Constantin, spune că se fac demersuri chiar acum pentru transferul răniților în exploziile de la Crevedia. „Mecanismul european va fi folosit pentru toți cei intubați în primul rând”, a precizat el.
Într-o declarație acordată postului Digi24, premierul Marcel Ciolacu a confirmat că ia parte la celula de criză de la MAI și a anunțat că Guvernul ia în calcul activarea Mecanismului de protecție civilă al UE.
„Trebuie să existe o comanda unică la MAI pentru a gestiona situația. Luăm în calcul să activăm Mecanismul European de Protecție Civilă. Trebuie prima data stabilizați pacienții”, a spus Ciolacu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente
Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]
Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat, muncitorii reluând lucrul în cursul zilei de miercuri, 24 iunie 2026, a confirmat pentru ziarulunirea.ro administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof. Acesta anunța încă de ieri, marți, 23 iunie 2026, […]










