VIDEO| Miracolul de la Râpa Roșie, într-un colaj video de Eduard Schneider: „Ne țineam cu toții respirația”
VIDEO| Miracolul de la Râpa Roșie, într-un colaj video de Eduard Schneider: „Ne țineam cu toții respirația”
Eduard Schneider a surprins într-un colaj video miracolul ce s-a produs la Râpa Roșie atunci când doi copii de 11 și 12 ani au scăpat cu viață, după ce s-au răsturnat cu un atv în râpă. Atunci, într-o mobilizare examplară, cei doi tineri au fost salvați.
„Azi, cu o săptămână în urmă, ne țineam cu toții respirația pentru viețile celor doi copii, accidentați la Râpa Roșie. Aflați acum că sunt bine amândoi datorită intervenției Divine, a serviciilor de urgență, care au intervenit exemplar, în timp record și sub presiunea sutelor de telefoane îndreptate spre ei, dar nu în ultimul rând și a piloților amatori de drone, care i-au localizat pe copii și au raportat specialiștilor poziția exactă, imposibil de determinat cu alte mijloace în timp atât de scurt. Vedeți aici un mic extras, montat în grabă din derularea amplă a acțiunii de salvare, urmând să montez filmul complet, în cinstea salvatorilor, fără nicio pretenție și fără numele meu. Am filmat aceste imagini doar la insistențele unor prieteni din serviciile de urgență și cu ajutorul unei mici echipe alcatuite ad hoc, desi plecasem initial, îngrozit, imediat dupa ce am aflat de accident.
Bine că s-a terminat cu bine, copiii au fost externați în mai puțin de 24 ore și se află acum în convalescență acasă. Dumnezeu să-i binecuvânteze pe Denisa, Alberto și pe toți cei care au contribuit la acest miracol!”, a transmis Eduard Schneider
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari