Ştirea zilei

VIDEO| Ludovic Orban: Contacții pacienților infectați cu COVID-19, externați la cerere vor fi puși în izolare

Ioana Oprean

Publicat

în

Ludovic Orban, premierul României a declarat că le-a cerut DSp-urilor şi autorităţilor implicate să aibă bazele de date cu persoanele infectate, cele care s-au externat la cerere şi cele care au fost stabiliţi contacţi, în urma anchetelor epidemiologice, pentru a fi pregătite atunci când intră în vigoare Legea privind carantina şi izolare, respectiv marţea viitoare.

„Le-am solicitat să pregătească bazele de date cu persoanele diagnosticate care s-au externat la cerere din spitale, cu persoanele care sunt, în urma anchetelor epidemiologice, considerate ca persoane de contact, ca să pregătească deja în avans măsurile de izolare la domiciliu. Le-am cerut să fie pregătiţi pentru când intră în vigoare legea, adică marţi, astfel încât ei să aibă baza de date, din punct de vedere al sistemelor informatice şi a posibilităţiii de a emite într-un timp cât mai rapid decizii”, a afirmat Ludovic Orban vineri, la finalul unei videoconferinţe cu prefecţii care a avut loc la sediul MAI.

https://www.facebook.com/guv.ro/videos/288477465597324/

Şeful Executivului a mai anunţat că luni va mai avea loc o videoconferinţă cu cei din Ministerul Sănătăţii pentru a pune la punct ultimele detalii, înaintea intrării în vigoare a legii carantinei.

„Vom mai organiza o videoconferinţă şi vom avea întâlnire la Ministerul Sănătăţii, cu Colegiul Ministerul Sănătăţii săptămâna viitoare, luni, astfel încât să detaliem toate măsurile care trebuie luate. Le-am spus să fie pregătiţi, să îşi facă evaluarea necesarului de resurse umane, pentru este clar că DSP-urile, serviciile de ambulanţă judeţene, inspectoratele pentru situaţii de urgenţă, chiar şi prefecturile au nevoie de resurse umane suplimentare. Să solicite, imediat după ce intră în vigoare legea, persoanele de care au nevoie, medici, epidemiologi, asistente medicale, pentru ca deciziile şi implementarea măsurilor să fie cât mai rapidă”, a completat Ludovic Orban.

Întrebat ce verificări trebuie să facă autorităţile, premierul a spus că a cerut direcţiilor de sănătate publică să fie pregătite în organizarea bazelor de date şi dispunerea măsurilor de protecţie pentru persoanele infectate.

„Legea dispune măsurile şi autorităţile care decid lucruri care ţin de epidemie, respectiv cine stabileşte măsurile de izolare, de carantinare. Am solicitat direcţiilor de sănătate publică, cele care vor avea obligaţia să dispună masurile din lege, să fie pregătite să îşi organizeze bazele de date, să dispună măsurile de protecţie privitoare la persoanele diagnosticate cu COVID-19 care au ieşit din spital, persoanele care sunt diagnosticate şi internate în evaluarea medicală şi să dispuna izolarea persoanelor care sunt contacte directe cu alte persoane infectate. Este foarte important să ne asigurăm că orice posibil purtător de virus respectă izolarea şi nu pune în pericol sănătatea celorlalţi cetăţeni”, a conchis Orban.

Senatul a adoptat joi seară, în calitate de for decizional, proiectul de lege privind carantina şi izolarea. Legea a fost trimisă la promulgare.

Sursa: stiripesurse.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026 Team XEO #14278, echipa de robotică a Colegiului Național „Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia, susținută de Asociația Educație prin Robotică, a obținut o performanță extraordinară la FTC Premier Event Istanbul 2026, una dintre cele […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină

Ioana Oprean

Publicat

în

VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină Un accident rutier s-a produs, în după amiaza zilei de duminică, 28 iunie 2026, pe strada Cloșca din Alba Iulia. O trotinetă pe care care se aflau doi copii a fost lovită de o mașină. „Traficul rutier este […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Ocna Mureș-Cluj Napoca, nouă conexiune directă de transport public regional: Oportunități turistice și… academice

Ioana Oprean

Publicat

în

Ocna Mureș-Cluj Napoca, nouă conexiune directă de transport public regional: Oportunități turistice și… academice Locuitorii orașului Ocna Mureș și ai așezărilor limitrofe beneficiază din vara anului 2026 de o extindere majoră a rețelei de transport public regional. O nouă rută directă leagă Ocna Mureș de municipiul Cluj-Napoca, oferind o alternativă modernă și rapidă pentru studenți, […]

Citește mai mult