VIDEO| Lucrările la Transalpina de Apuseni avansează vizibil: Cum arată acum cel mai spectaculos drum din județul Alba
Lucrările de modernizare a Transalpinei de Apuseni avansează în ritm susținut, semn bun că lucrarea va fi finalizată la timp.
”Ne bucurăm să constatăm că lucrările avansează în ritm susţinut. Lucrarea va fi finalizată şi mai repede, astfel încât oamenii să se bucure de această minunată investiţie pe care Consiliul Judeţean Alba o
realizează. Suntem mulţumiţi de ritmul lucrării, chiar dacă a plouat. Constatăm că firma îşi face treaba. O suprafaţă destul de mare din acest drum este, deja, bună pentru circulat, chiar dacă nu am ajuns la faza de asfalt”, spune Ion Dumitrel, preşedintele CJ Alba
Lucrările sunt o investiție prin Programul Operațional Regional în valoare de 40 milioane de euro, iar până în momentul de față s-au executat ample lucrari de terasamente pe 32 km din lotul I.
Lucrările de modernizare au început și pe lotul II, s-au executat variante ocolitoare pentru podurile care vor fi executate. Toate situațiile de lucrări care au fost depuse la beneficiar, la Consiliul Județean, au fost achitate, aproape 6 milioane de lei.
Marius Hațegan consideră ca lucrările se află într-o situație destul de bună, având în vedere că ordinul de începere al lucrărilor a fost dat doar acum 5 luni.
Lucrările lotului I au ajuns pana intre Râmeț si Ponor, pana aici au fost realizate terasamente, lărgiri de drum, poduri, podețe. S-a intervenit masiv la fundația drumului, pe aproximativ 32 de km din cei 78 din totalul lungimii.
Ion Dumitrel declară că drumul este practicabil pe mai bine de 40% din lungime și îndeamnă ,nu doar locuitorii județului Alba, să îndrăznească să vadă cum se lucrează pentru a putea face deosebirea dintre drumul neasfaltat și drumul în condițiile actuale.
Acest drum va fi completat de drumul din Sălciua până la primăria din Ponor și coborârea de la primăria din Râmeț până la Mănăstire, este un proiect pe care aceștia il pregătesc si îl vor depunde pentru altă finanțare pentru fonduri europene.
Ion Dumitrel spune că împreună cu colegii de la Consiliul Județean au depus un proiect prin care drumul de la Întregalde, care a fost realizat până după centrul de comună, să poată continua modernizarea, de la anul, până în Mogoș și Valea Barnei astfel completând toate obligațiile pe care Consiliul Județean Alba le are pentru această zonă minunată din județ.
Acest drum pe care îl lucrăm acum nu este destinat numai localnicilor, este destinat în primul rând locuitorilor județului Alba pe care cei doi îi invită să cunoască cu adevărat județul și frumusețile sale și invită românii să vadă cel mai frumos județ din România, județul Alba.
Lucrările lotului II au început la Bucium și la Mogoș, unde trebuie construite 6 poduri noi și un pod nou la Ponor. Variantele ocolitoare ale drumului au fost deja realizate pentru a putea începe lucrările lotului II.
”Mă bucură că deja s-a atacat şi lotul 2, unde s-au realizat lucrări pentru variante ocolitoare la toate podurile care vor fi executate. Suntem în grafic. Toate situaţiile de lucrări care au fost depuse până în prezent la Consiliul Judeţean au fost plătite. Discutăm de aproape 6 milioane de lei. Au trecut doar 5 luni de când a fost dat termenul de începere şi suntem într-o situaţie destul de bună. Pe o parte din drum se poate circula deja foarte bine”, susţine Marius Haţegan, vicepreşedintele CJ Alba, care coordonează proiectul.
Investiția este de 3 ani de zile, astfel data finalizării este estimată în anul 2023, în primăvară, conform contractului. Totuși aceștia speră ca lucrările să ajungă la finalitate mai repede.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








