VIDEO: ”Judecata unui alegător din Oahaba” – Un filmuleț realizat în campania electorală din Alba a strâns peste 200 de mii de vizualizări, în 15 ore

ajutoarele-sociale-distrug-romaniaUn filmuleț realizat în cadrul campaniei electorale din Alba pentru alegerile parlamentare din 2016 a ajuns viral pe internet. În doar 15 ore de la publicare a strâns peste 200.000 de vizualizări și are peste 3000 de distribuiri pe rețeaua de socializare Facebook.

În filmulețul respectiv, un cetățean din comuna Ohaba poartă o discuție cu vicepresedintele CJ Alba, Florin Roman, candidatul PNL Alba la Camera Deputaților, pe tema problemelor din România, și îi spune acestuia că ajutoarele sociale acordate eronat distrug țara.

”Ajutoarele astea sociale, astea distrug România. Eu am un coleg care duce viței în Germania. Și a zis: Degeaba lucrați câțiva inși și ceilalți trăiesc după munca dumneavoastră. Că de la ăia nu ia Statul nimic, numa dă.  Eu sunt pensionar. Nu e bună pensia, după 40 de ani de serviciu, dar n-am ce face. Țin 40 de vaci, muncesc din greu. La beneficiarii de ajutoare sociale le trebuie câte 60 -70 de lei pe zi să vină la muncă”, spune cetățeanul.

Acesta este de părere că ajutoarele sociale trebuie acordate doar persoanelor bolnave.

”Le dă Statul ajutoare sociale și vin și stau prin crâșme și ling la o bere. Neamțul a zis că România nu se poate dezvolta, dacă nu toată lumea pune umărul să muncească, să producă. Dacă nu produci, numa ceri, n-ai de unde”, mai spune cetateanul, precizând că el nu poate să stea ”numa să doarmă pe pensie”.

Videoclipul a fost postat pe contul de Facebook al Partidului Național Liberal și a fost preluat chiar și în cadrul unei emisiuni realizate pe postul de televiziune Realitatea TV.

”Ne-a inspirat judecata unui alegător întâlnit pe teren, în campanie. Sunt cuvinte simple care arată cum anume poate merge România înainte. Prin acest tip de mentalitate”, semnează PNL Alba la videoclipul postat pe facebook.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

8 Comentarii

neamtul care duce vitei in jermanika 29 noiembrie 2016 at 14:15

Filmul este o facatura INFECTA marca Florin Roman zis si piticul atomic. Poate unii il cunosc pe asazisul „satean” care apare in film si care numai taran nu este. Cine nu crede nu are decat sa faca sapaturi si sa se convinga.

ohaba 29 noiembrie 2016 at 21:20

sAteanul …e chiar satean….il cunosc ..e un om muncitor dar care probabil nu va vota ptr. roman sau peres si nici ptr. schimbare cum i-a sugerat vitelul de langa roman

Geo 3 decembrie 2016 at 22:06

auzi d-le ¨neamt din jermanika¨,adica ce facatura infecta spui dumneata acolo?cetateanul care apare in reportaj este tatal meu,un cetatean care dupa 40 de ani de munca inca mai trebuie sa lucreze in agricultura pentru a avea un trai decent,nu ca si altii care satu la caldura si asteapta pomana de la Guvern,iar daca tot vrei sa faci sapaturi o sa-ti dea tatal meu vreo 20 de lei pe zi ca sa mergi la sapa in loc sa tai iarba la caini toata ziua sau scrii comentarii INFECTE pe internet

pilu 29 noiembrie 2016 at 17:21

Facatura nefacatura, dar asta-i realitatea. Dar care este strategia PNL-ului referitoare la trantorii de lux, care bantuie crasmele patriei pe care-i amintea omul ala ? Niciuna ! Ca daca se leaga de ei au tropat-o. Asa ca ramane inregistrare si Piticul antiatomic actor in film.
Uitati-va la emisiunile de agricultura care se fac la tara si acolo sa vedeti adevaratii trantori.

un comentator 29 noiembrie 2016 at 17:57

„România nu se poate dezvolta, dacă nu toată lumea pune umărul să muncească, să producă.” Acuma intreb si eu a produs Florinel Roman ceva in viata lui? Unii vor spune ca a produs gogosi, altii ca a produs bani din CA-uri…

-in majoritate-normalii 29 noiembrie 2016 at 18:48

Majoritatea gindeste asa– dar cei alesi ,nu vor, sau nu pot sa schimbe situatia– Simplu –nu mai dati bani celor buni de lucru lasati sa simpta nevoia pe spinarea lor — Apostolul Pavel spune — cine nu munceste -nici sa nu manince!!! –exclud–adevaratii bolnavi si handicapatii–mentali sau fizic — PREA MULTI mulg tara fara sa-i puna in iesle o furca de fin– Sau, de unde tot iei si nu complectezi la loc — odata si odata — acolo va fi -NIMIC- Marea problema pentru mine –e bataia de joc a guvernului -pentru cei ce transpira muncind –furati la vedere — ca cei ce trindavesc sa o duca mai bine ca -ALBINELE-God bless Romania!!

Androneasca 30 noiembrie 2016 at 21:55

Acest Roman in afara de politica nu a facut nimik. Daca genul acesta de oameni a impins in fata Hava si Dumi. Daca numai atat au putut pune pe primul loc la deputati dupa ce i-am ales atatia ani. Daca ramanea PDL in Alba era altceva dar PNListii vechi de la noi din judet sunt niste scursuri politice ..ca si aceasta figura de Roman. Eu personal nici nu mai merg la vot.

Larisa 1 decembrie 2016 at 14:47

Niciun politician actual nu e bun! Toti sunt corupti! Insa filmuletul reda realitatea crunta. Are dreptate sateanul sau ce o fi el. Sunt cu miile care stau ca trantorii si asteapta sa primeasca. E plina tara de asa-zisii candicapati. Primesc bani mai multi decat cei care muncesc pentru un salariu de doi bani! Oare cat va mai merge asa tara asta???? Pana cand, frati romani (care munciti), va mai trebui sa tinem in spatele nostru atatia trantori?????