Ştirea zilei

VIDEO | Imaginile CRUZIMII în Alba: Câini orbi, plini de pureci, ținuți în mizerie și întuneric, salvați de iubitorii de animale. Erau înmulțiți și vânduți în piață

Ioana Oprean

Publicat

în

Imaginile CRUZIMII în Alba: Câini orbi, plini de pureci, ținuți în mizerie și întuneric, salvați de iubitorii de animale. Erau înmulțiți și vânduți în piață

Mai mulți căței, printre care și pui, au fost salvați recent din mâinile samsarilor de către iubitorii de animale din Alba. Patrupedele erau ținute pentru înmulțire și urmau ori să fie vândute în piață, puii, ori să fie duse în ecarisaj.

Au fost salvați doi câini, dintre care unul orb, pentru care proprietarii au făcut cerere la primăria de care aparțin pentru a fi luați și duși în ecarisaj. Persoanele care i-au salvat au reușit să cumpere și o cățelușă cu doi pui care urmau să fie duși în piață și vânduți. Salvatorii încearcă să recupereze încă o femelă cu 4 pui pe care femeia care îi deține nu a vrut sub nici o formă să îi dea.

Citește și: VIDEO ȘTIREA TA | Imagini de groază surprinse pe o stradă din Micești: Doi câini extrem de agresivi, lasați liberi, sfâșie cu bestialitate alt patruped

Norocoșii au fost duși la veterinar, spălați, deparazitați și li s-au făcut analize. Persoanele care vor să contribuie la salvarea lor, dar și la costurile aferente pot face donații pentru familia PEK:

Beneficiar: Asociatia Help 4 Strays
RO72BTRLEURCRT0557991901 (EUR)
RO25BTRLRONCRT0557991901 (RON)
* bt pay: 0757 388 209
* Revolut: 0757 388 209
* PayPal: [email protected]

”Despre un alt caz groaznic vreau să vă scriu azi. Și înainte de toate, vă rog, vă îndemn, vă implor, vă, vă, vă.. NU MAI CUMPĂRAȚI CÂINI de la înmulțitori, nu mai încurajați mizeria asta!!!

Am primit ieri un telefon prin care eram rugată să ajut doi căței, dintre care unul orb, căței pentru care se făcuse cerere la primărie în a fi ridicați și duși la ecarisaj.

Am mers la adresă și am găsit cățeii, amândoi, în curte. Din scurte discuții, aflu că există și femelele, 2 la număr, cu câte 4, respectiv 2 pui. Ținute, evident, pentru pui.

Am zis să merg să le văd, bineînțeles ținând teoria conspirației legat de abandon, înmulțit, etc. Nu aveai cu cine oricum. Îi ținea să îi vândă în piață.

Am încercat să o conving pe doamna să le dea și pe ele, ca nu sunt ok condițiile, că stau în mizerie, în întuneric, că se scarpină într-una, că au nevoie de vizită la veterinar.. într-un final a acceptat să dea mama cu 2 pui, bineînțeles, pe bani. I-am luat, măcar am reușit să îi salvez de acolo.

Mama.. arată oribi, terifiată, la fel ca ceilalți. Probabil pentru ca nu au primit vreodată afecțiune, o mângâiere.

Cu toate ca nu am avut niciun loc pentru ei, i-am luat. I-am dus imediat la veterinar, unde au făcut baie, mămica a fost tunsă, au fost deparazitați, analize de sânge, sunt anemici din cauza purecilor .

Vor rămâne cazați până găsim să le facem un loc.

Orice ajutor, contează enorm pentru a putea să achităm costurile care vor fi pentru familia Pek”, a scris persoana care i-a salvat pe Facebook.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult