VIDEO| FOCAR de COVID-19 la o firma din Sebeș: 27 de angajați, depistați pozitiv la testarea pentru coronavirus. A fost declanșată o anchetă epidemiologică
Încă un focar de infecție cu noul coronavirus a apărut astăzi în județul Alba, 27 de angajați ai unei firme din județ fiind depistați pozitiv la testarea pentru noul coronavirus.
Potrivit surselor ziarulunirea.ro, firma unde a fost descoperit focarul de coronavirus este Alpin 57 Lux din Sebeș.
„29 din cele 30 de cazuri noi COVID-19 au fost depistate în cadrul anchetelor epidemiologice derulate de către specialiștii DSP Alba, fiind contacti ai cazurilor confirmate zilele trecute și 1 persoana depistata pozitiv fără legătură epidemiologica cu cei 29.
Dintre cele 29 de persoane depistate pozitiv SARS COV 2, 27 sunt angajați ai unui operator economic din judetul Alba, cu legătura epidemiologica intre ele, acestea fiind domiciliate în mai multe localități din județ.
DSP Alba a demarat ca de fiecare data 2 anchete (una epidemiologica și una a inspectorilor sanitari) asa cum prevede legislația în vigoare.
Primele masuri luate de DSP au constat în transportul celor pozitivi la spitalele de specialitate, izolarea contactilor direcți și suspendarea temporara a activității operatorului economic pana la finalizarea anchetelor și pana la efectuarea operațiunilor de igienizare generala și dezinfecție în unitate.
Operatorul economic a fost sancționat cu amenda contravențională în cuantum de 10.000 de lei pentru nerespectarea măsurilor igienico-sanitare, totodată specialiștii epidemiologi au stabilit ca principala cauza a infectarilor nepurtarea echipamentelor de protecție de către angajații unității, deși angajatorul le-a pus la dispoziție și au fost instruiți în acest sens. În cadrul unității au fost testați ieri 64 de angajați, urmând ca astăzi sa fie efectuate alte peste 200 de teste COVID-19.
DSP Alba continua sa intreprinda masuri specifice de identificare a cazurilor pozitive COVID-19 și a eventualelor focare, limitarea extinderii precum și de testare a populației conform atribuțiilor și normelor legale în vigoare.
Rugam populația sa evite panica, specialiștii iau ca de fiecare data masuri ferme și imediate având ca scop protejarea sănătății publice”, au declarat reprezentanții DSP Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]
25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade
Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate. Zeci de mii de […]








