VIDEO| FOCAR de COVID-19 la o firma din Sebeș: 27 de angajați, depistați pozitiv la testarea pentru coronavirus. A fost declanșată o anchetă epidemiologică
Încă un focar de infecție cu noul coronavirus a apărut astăzi în județul Alba, 27 de angajați ai unei firme din județ fiind depistați pozitiv la testarea pentru noul coronavirus.
Potrivit surselor ziarulunirea.ro, firma unde a fost descoperit focarul de coronavirus este Alpin 57 Lux din Sebeș.
„29 din cele 30 de cazuri noi COVID-19 au fost depistate în cadrul anchetelor epidemiologice derulate de către specialiștii DSP Alba, fiind contacti ai cazurilor confirmate zilele trecute și 1 persoana depistata pozitiv fără legătură epidemiologica cu cei 29.
Dintre cele 29 de persoane depistate pozitiv SARS COV 2, 27 sunt angajați ai unui operator economic din judetul Alba, cu legătura epidemiologica intre ele, acestea fiind domiciliate în mai multe localități din județ.
DSP Alba a demarat ca de fiecare data 2 anchete (una epidemiologica și una a inspectorilor sanitari) asa cum prevede legislația în vigoare.
Primele masuri luate de DSP au constat în transportul celor pozitivi la spitalele de specialitate, izolarea contactilor direcți și suspendarea temporara a activității operatorului economic pana la finalizarea anchetelor și pana la efectuarea operațiunilor de igienizare generala și dezinfecție în unitate.
Operatorul economic a fost sancționat cu amenda contravențională în cuantum de 10.000 de lei pentru nerespectarea măsurilor igienico-sanitare, totodată specialiștii epidemiologi au stabilit ca principala cauza a infectarilor nepurtarea echipamentelor de protecție de către angajații unității, deși angajatorul le-a pus la dispoziție și au fost instruiți în acest sens. În cadrul unității au fost testați ieri 64 de angajați, urmând ca astăzi sa fie efectuate alte peste 200 de teste COVID-19.
DSP Alba continua sa intreprinda masuri specifice de identificare a cazurilor pozitive COVID-19 și a eventualelor focare, limitarea extinderii precum și de testare a populației conform atribuțiilor și normelor legale în vigoare.
Rugam populația sa evite panica, specialiștii iau ca de fiecare data masuri ferme și imediate având ca scop protejarea sănătății publice”, au declarat reprezentanții DSP Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare
Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat că administrația locală ia în calcul să aplice penalități operatorului STP pentru neefectuarea transportului public. La aproape o săptămână […]
Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj
Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj În spatele fiecărei inimi salvate se află ani de studiu, sacrificii și o dedicare fără limite. Un astfel de exemplu este dr. Ioan Mureșan, medic primar chirurgie cardiovasculară la Institutul Inimii din Cluj-Napoca, unul […]









