VIDEO| Dosarul „Van Damme de Bistra”: „Școlit” cu ranga după ce a „ciripit” la poliție. 9 luni de la agresiune și o anchetă în plop
VIDEO| Dosarul „Van Damme de Bistra”: „Școlit” cu ranga după ce a „ciripit” la poliție. 9 luni de la agresiune și o anchetă în plop
În data de 30 ianuarie 2021 „Van Damme de Bistra”, pe numele său Dorel R., întors în țară de la munca în străinătate, apelează numărul de urgență 112 și semnalează faptul că la o pensiune din localitate se desfășoară o petrecere privată în afara legii – la momentul respectiv măsurile de prevenire și protecție impuse de statul român nu permiteau organizarea unui astfel de eveniment indiferent de oră, sub nici o formă, localitate fiind în carantină, alături de multe alte localități și comune din România. Spiritul civic de care Dorel R. a dat dovadă avea să îl coste.
După îndelungi insistențe și o vizită la secția de poliție arondată zonei, o patrulă se deplasează cu greu la fața locului, probabil pentru că Dorel R. era deja cunoscut ca un activist împătimit al respectării regulilor de conduită impuse de starea de urgență și carantină, dar mai ales, spune acesta, pentru că pensiunea cu pricina era și este deținută de nimeni alta decât soția unui polițist din Câmpeni, un oraș din apropiere de Bistra, ce ulterior evenimentului s-a pensionat fulgerător.
Citește și: VIDEO| Dosarul „Van Damme de Bistra”: Ghinionul victimei, „norocul” agresorilor. Camere de supraveghere „oarbe” în momentul agresiunii cu ranga
Politiștii deplasați la fața locului au considerat că nu se încalcă nici o regulă, regulament ori lege și au plecat, iar ceea ce avea să urmeze contravine oarecum cu ceea ce aceștia au constatat: la mai puțin de 1 minut de la plecarea polițiștilor doi bărbați cagulați având în „dotare” răngi s-au deplasat către autoturismul unde se aflau Dorel R. împreună cu o persoană de sex feminin, proprietara bunului mobil. Folosind obiectele contondente agresorii au distrus autoturismul și l-au agresat fizic pe Dorel R.
„Au mers alții mai repede la pușcărie pentru că au furat un kilogram de făină”
La nouă luni de la agresiune dosarul de cercetare este „în plop”, încă la stadiul de suspecți și nu de făptași, chiar dacă victima a oferit informații cruciale ce ar fi putut să contribuie la desfășurarea anchetei și demersului de cercetare: „Au mers alții mai repede la pușcărie pentru că au furat un kilogram de făină, legea i-a considerat un pericol pentru societate, dar când ataci omul cu ranga și dai dovadă de o violență extremă, ieșită din comun, dosarul este încă la faza de suspecți, așa este când faci parte din gașca „corectă” – durează mai puțin să concepi și să naști un copil decât să fi acuzat pentru că ai atentat la viața unui om. Se aplică OMERTA, este ușor de înțeles de ce, tocmai de aceea am să fac publice absolut toate aspectele, fiindcă astfel de situații nu sunt singulare în România, aceste găști de interes ce protejează infractori este necesar să dispară, iar în fața legii să fim toți egali”, declară Dorel R. în exclusivitate pentru ZiarulUnirea.ro
ATENȚIE videoclipul conține scene de violență și limbaj licențios!
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]










