Ştirea zilei

VIDEO| Dosarul „Van Damme de Bistra”: „Școlit” cu ranga după ce a „ciripit” la poliție. 9 luni de la agresiune și o anchetă în plop

Ioana Oprean

Publicat

în

VIDEO| Dosarul „Van Damme de Bistra”: „Școlit” cu ranga după ce a „ciripit” la poliție. 9 luni de la agresiune și o anchetă în plop

În data de 30 ianuarie 2021 „Van Damme de Bistra”, pe numele său Dorel R., întors în țară de la munca în străinătate, apelează numărul de urgență 112 și semnalează faptul că la o pensiune din localitate se desfășoară o petrecere privată în afara legii – la momentul respectiv măsurile de prevenire și protecție impuse de statul român nu permiteau organizarea unui astfel de eveniment indiferent de oră, sub nici o formă, localitate fiind în carantină, alături de multe alte localități și comune din România. Spiritul civic de care Dorel R. a dat dovadă avea să îl coste.

După îndelungi insistențe și o vizită la secția de poliție arondată zonei, o patrulă se deplasează cu greu la fața locului, probabil pentru că Dorel R. era deja cunoscut ca un activist împătimit al respectării regulilor de conduită impuse de starea de urgență și carantină, dar mai ales, spune acesta, pentru că pensiunea cu pricina era și este deținută de nimeni alta decât soția unui polițist din  Câmpeni, un oraș din apropiere de Bistra, ce ulterior evenimentului s-a pensionat fulgerător.

Citește și: VIDEO| Dosarul „Van Damme de Bistra”: Ghinionul victimei, „norocul” agresorilor. Camere de supraveghere „oarbe” în momentul agresiunii cu ranga

Politiștii deplasați la fața locului au considerat că nu se încalcă nici o regulă, regulament ori lege și au plecat, iar ceea ce avea să urmeze contravine oarecum cu ceea ce aceștia au constatat: la mai puțin de 1 minut de la plecarea polițiștilor doi bărbați cagulați având în „dotare” răngi s-au deplasat către autoturismul unde se aflau Dorel R. împreună cu o persoană de sex feminin, proprietara bunului mobil. Folosind obiectele contondente agresorii au distrus autoturismul și l-au agresat fizic pe Dorel R.

„Au mers alții mai repede la pușcărie pentru că au furat un kilogram de făină”

La nouă luni de la agresiune dosarul de cercetare este „în plop”, încă la stadiul de suspecți și nu de făptași, chiar dacă victima a oferit informații cruciale ce ar fi putut să contribuie la desfășurarea anchetei și demersului de cercetare: „Au mers alții mai repede la pușcărie pentru că au furat un kilogram de făină, legea i-a considerat un pericol pentru societate, dar când ataci omul cu ranga și dai dovadă de o violență extremă, ieșită din comun, dosarul este încă la faza de suspecți, așa este când faci parte din gașca „corectă” – durează mai puțin să concepi și să naști un copil decât să fi acuzat pentru că ai atentat la viața unui om. Se aplică OMERTA, este ușor de înțeles de ce, tocmai de aceea am să fac publice absolut toate aspectele, fiindcă astfel de situații nu sunt singulare în România, aceste găști de interes ce protejează infractori este necesar să dispară, iar în fața legii să fim toți egali”, declară Dorel R. în exclusivitate pentru ZiarulUnirea.ro

ATENȚIE videoclipul conține scene de violență și limbaj licențios!


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult