VIDEO| Comunicat de presă Alin Stanciu, PSD Alba: În Alba Iulia se pot asfalta circa 50 de kilometri de drumuri, doar din resurse proprii, în următorii patru ani
În Alba Iulia se pot asfalta circa 50 de kilometri de drumuri în următorii patru ani, doar din fonduri proprii, dacă banii municipalității sunt cheltuiți responsabil, în concordanță cu nevoile cetățenilor. Prosperitatea unui oraș constă și în drumurile și podurile pe care le are, în trotuare de dimensiuni corespunzătoare, rigole de scurgere a apelor sau piste pentru bicicliști.
Municipiul are nevoie de mari investiții în infrastructura rutieră, în contextul în care peste 100 de kilometri de drum din intravilan a rămas neasfaltat. Un primar gospodar nu are nimic de negociat în ceea ce privește reabilitarea și modernizarea drumurilor publice, care trebuie puse, obligatoriu, pe primul plan. Până nu sunt toate străzile puse la punct, un primar nu ar trebui să permită cheltuirea banului public pentru proiecte subiective, achiziții mai puțin importante, excursii peste ocean sau festivaluri fără mare rezonanță.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/ko4YQ2F7VtQ/hqdefault.jpg)
Cinci la sută din bugetul general pe un an al municipiului Alba Iulia înseamnă 2,5 milioane de euro. Alocând această sumă, timp de patru ani, am putea asfalta circa 50 de kilometri de drumuri.
Alte surse de finanțare pentru lucrări de infrastructură sunt fondurile guvernamentale. Partidul Social Democrat, prin Programul Național de Dezvoltare Locală, a fost singurul care a alocat bani, cât timp a fost la guvernare, pentru modernizarea infrastructurii rutiere. Au fost alocați bani pentru mai multe străzi, între care, strada Brândușei, strada Izvorului, Nicolae Labiș, Barbu Catargiu, Biruinței, Busuiocului, Dumbrăviței și alte artere din cartierul Oarda. Fondurile europene sunt, de asemenea, alte surse importante de finanțare pentru îmbunătățirea infrastructurii rutiere, la care trebuie să apeleze orice primar.
Legat de infrastructura rutieră, un alt aspect deosebit de important și care poate fi rezolvat într-un timp relativ scurt și cu fonduri reduse este uniformizarea bordurilor și trotuarelor cu asfaltul, în toate zonele în care sunt treceri de pietoni.
Nu promit albaiulienilor „marea cu sarea”, ci doar proiecte utile, respect și corectitudine.
Alin Stanciu,
Candidatul PSD la Primăria municipiului Alba Iulia
Pentru un oraș prosper!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
23-27 iulie 2024: Circulație restricționată pe strada Alcala De Henares din Alba Iulia pentru efectuarea de lucrări la drum
23-27 iulie 2024: Circulație restricționată pe strada Alcala De Henares din Alba Iulia pentru efectuarea de lucrări la drum Circulația rutieră este restricționată în perioada 23-27 iulie 2024 pe strada Alcala De Henares din Alba Iulia pentru efectuarea de lucrări, a anunțat marți Primăria Alba Iulia. Citește și: Nu au fost simple promisiuni electorale. Primăria […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie