VIDEO „Cinci dintr-o lovitură” – Dacă nu ridică gunoiul, RER-Vest face praf mașinile parcate. Imagini incredibile pe o stradă din Alba Iulia
„Cinci dintr-o lovitură” – Dacă nu ridică gunoiul, RER-Vest face praf mașinile parcate. Imagini incredibile pe o stradă din Alba Iulia
Scene incredibile sâmbătă dimineață pe o stradă din Alba Iulia. O mașină de gunoi a făcut praf cinci autoturisme, șase cu ea, parcate pe marginea drumului. S-a întâmplat pe strada Vasile Goldiș din municipiu, în jurul orei 6.00.

Potrivit IPJ Alba, „pe strada Vasile Goldiș, un autovehicul destinat colectării de deșeuri care era condus de un bărbat de 56 de ani, din Teiuș, ar fi acroșat cinci autoturisme parcate, după care s-a oprit într-un copac. În urma impactului, nu au fost persoane rănite”.
Chiar dacă nu s-au înregistrat victime, pagubele materiale sunt semnificative.
„Șase dintr-o lovitură”
Incidentul a fost surprins de camerele de supraveghere din zonă. Din imagini se vede clar cum mașina de gunoi iasă de pe o stradă laterală care dă în Vasile Goldiș și avariază puternic mai multe autoturisme parcate regulamentar pe marginea drumului, după care ricoșează într-un copac.
Evenimentul a fost soluționat ca și tamponare, iar conducătorul auto a fost sancționat potrivit legii, în cauză polițiștii efectuând cercetări pentru a stabili cum s-a petrecut incidentul.
Serviciul de salubritate din Alba, printre cele mai scumpe din țară
Serviciul de salubritate din Alba Iulia este departe de a fi perfect ori la standardele unui oraş european al anului 2024, aşa cum ne dorim cu toţii sau dacă e să ne luăm după tarifele practicate de firma RER-Vest.
În luna decembrie 2023, a avut loc o nouă majorare a prețului la colectarea deșeurilor, care a ajuns la 17,11 lei/persoană/lună, unul dintre cele mai mari din România. La asemenea prețuri te-ai așteptat ca străzile să fie ”lună-bec”, ceea ce nu se întâmplă la Alba Iulia.
Maldărele de gunoaie neridicate și mizeria de la punctele de colectare i-au determinat pe locuitorii urbei să recurgă la tot felul de metode de a scăpa de resturile menajere pe care firma nu le ridică la timp sau chiar deloc.
Exasperați de situația care pare fără sfârșit, oamenii își duc gunoaiele care nu au fost ridicate de săptămâni bune în fața sediului societății de salubritate din Alba Iulia. Albaiulienii recurg la această decizie după zile întregi în care încearcă să contactezet reprezentanţii companiei, însă încercările lor de a rezolva problema în alt fel nu dau rezultate. Tentativele de a rezolva situaţia pe cale amiabilă nu dau mai niciodată rezultate, astfel că aceștia duc gunoiul la sediul firmei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








