Ziarul Unirea

VIDEO. Ce promite Horațiu Josan dacă va ajunge deputat și ce procent spune că va lua ALDE în Alba

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Horațiu Josan, care deschide lista ALDE la Camera Deputaților, susține că partidul din care face parte va obține, în Alba, minim 15% la alegerile parlamentare, iar el promite susținerea firmelor mici și mijlocii, dialog constructiv cu viitorii parlamentari de Alba, o lege a echilibrării bugetare sau oportunitatea de a accesa fonduri europene.

lazar-josan-marincas10”Eu promit câteva lucruri foarte punctuale. Pe modelul pe care l-am făcut la Aiud, cu Alba de Jos, unde am creat o microregiune, cu oportunități de accesare a proiectelor pe bani europeni 2014-2020, pentru că în România o să se ajungă până la urmă regionalizarea corectă și descentralizare (…) în care să avem oportunitatea de a accesa acele fonduri și de a dezvolta zonele care au fost cam uitate de timp”, a spus Josan, fiind întrebat despre proiectul său pentru Alba.

ELIT

El a declarat că foștii parlamentari nu au ajuns la un numitor comun privind comunicarea.

”Să trecem la dialog! Foștii parlamentari de Alba nu au purtat dialog între ei. Că nu au purtat dialog și au purtat monolog e problema lor, dar cred că trebuia să găsească o platformă prin care să nu scape nicio oportunitate pentru județul Alba indiferent cine guvernează local, ce forțe politice sunt”, a spus Josan.

Fostul primar al Aiudului a adăugat că va face lobby pentru dezvoltarea județul Alba, dar nu în sensul interzis de lege.

Totodată, el spune că va susține întreprinderile mici și mijlocii.

”Susținerea a ceea ce înseamnă întreprinderile mici și mijlocii și se poate face acest lucru. Chiar în perioada aceasta, de când n-am mai fost primar (n.a. din vară) și până acum, am avut contacte cu mulți, foarte mulți întreprinzători din județul Alba, care trebuie să știe de ceea ce înseamnă ajutoare de minimis care sunt pe proiecte și să existe un parteneriat economic între guvern și aceste firme. Bineînțeles, a nu se încălca principiile europene”, a spus Josan.

Întrebat cât crede că va obține ALDE în Alba, realist vorbind, Josan a spus că ”minim 15 la sută”.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Flaviu Serdiuc, noul președinte al filialei Cugir a USR

Ca urmare a fuziunii dintre USR și PLUS, la Cugir a avut loc recent, Adunarea general de alegeri în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

15 Comentarii

lolo 28 octombrie 2016 at 18:55

Horatiu taica, daca mai apari de cateva ori acompaniat de cele doua „panarame” ajungi nu la 15% ci la -15%. Rade lumea de voi…

Dorin 28 octombrie 2016 at 21:19

Pai tu nu ai facut nimic in Aiud in 16 ani de primarie !
Ai distrus tot . Ajutoare la tigani .
Si acum ce vrei ? Sa distrugi o tara ?

1 28 octombrie 2016 at 22:14

Lasati-l in pace ca a uitat sa imparta la 10 cei 15% de care vorbea ! Ala va fi scorul ALDE in Alba !

Pt Dorin- pt informare 28 octombrie 2016 at 22:45

Primarul nu acorda ajutoare sociale si nici Consiliul Local. Acestea se acorda de catre SPAS pe baza de anchetă socială si pe baza de dosar (doc. justificative) indiferent de natie, cu condiția ca sa presteze 9 zile pe luna – munca in folosul comunității sub supraveghere. Cuantumul ajutorului este de 150 ron luna , bani care nu acoperă nici cele 9 zile x 8 ore (72 ore) lucrate lunar. E usor sa aruncăm cu noroi in altii, mai ales in cei care nu se pot apara, dar e greu insa sa pui mana pe carte si sa o citesti – ca sa nu te faci de ras…

Aiudeanul 28 octombrie 2016 at 22:54

Josan va castiga Aiudul si Alba de Jos. Oamenii il respecta si au incredere in el. Castiga si la locale daca el candida la Primaria Aiud. Pai pe cine altcineva sa votam? Ce optiuni sunt? Măcar el e cu scaun la cap,ailalti sunt de pe alta planeta …atomică…:)

Times New Roman 29 octombrie 2016 at 8:28

Bai tanti Josan, ai un tupeu morbid! Pai Aiudul arata ca dupa razboi, infrastructura e la pamant, oamenii mor prin parcuri striviti de copaci, investitori si investitii ioc, tu umbli pe la amante si ai tupeu sa vi sa ne aburesti ca sa „promovezi” la parlament? Ja cardea!

coco 29 octombrie 2016 at 10:08

Josane esti penibil !!! lasa-ne , lasa-ne ,lasa-ne !!! Nu ai facut nimic 4 mandate la primarie la Aiud frate , ce mai vrei ? ALDE , cu tine in prim plan v-a obtine la Alba – 1,4% din voturi !!!
Apropo : nu te-ai gandit ca ti-au ajuns cei 16 ani in care ai trait pe banii contribuabililor si ar fi cazul sa te duci si tu la un privat ?

Cristina C. 29 octombrie 2016 at 10:58

Ajofm Alba anunta saptamanal locurile de munca vacante. Horatiu, cauta-ti de lucru. Ce intreprinderi mici si mijlocii, ajutor de minimis si principii europene, stii tu ce sunt alea… Ai lasat in spate un dezastru: Rusinos. Trei generatii de navetisti si bitum pe trotuare.

istetul aiudean 29 octombrie 2016 at 12:15

sunt curios sa vedem ce face actualul primar cu fusta . Pana acum (dupa 6 luni de mandat) a facut DOAR administratie de nota 4 .
A , si inca ceva – a reusit sa-si- puna cardasiile pe functii in Primarie. (exact ce a criticat la altii ) + a pus un city manager semi analfabet care nu isi poate deschide gura de atata stiinta ! – in rest multe poze pe facebook ….Isi arata uniformele . Aaaa , si a mai facut ceva notabil : cica a asfaltat 50 metri pt sediul popilor – cu dedicatie se stie – pentru ca se apropie campania – iar popii o ajuta cu o slujbuta cu o vorbuta cu o ……cardasie…Ce sa faci, asta e …trec si astia 3 ani si un pic si dansa va ajunge soarta lui Rusu – veci purururi nu va mai vedea un alt mandat daca continua tot asa!

ambra 29 octombrie 2016 at 15:44

Asa si ce legatura are asta cu faptul ca unul ca Josan a trecut la al treilea partid doar pentru ciolan?

bologin vosi 29 octombrie 2016 at 12:20

Ati uitat ceva. A mai pus si consilierii ei sa smulga iarba de prin oras!! De tot rasul lumii ! Parca era la ora de educatie civica cu elevii dupa ea! vai si amar de noi -cine am ajuns sa ne conduca ! Aiudul va vota in masa cu orice alt partid in afara de partidul din care face parte dansa. e un test bun aceste alegeri.

aiudeanul 29 octombrie 2016 at 19:50

Au aparut latraii lui Badea si Josan!

Apolitic 30 octombrie 2016 at 7:48

Josan uita sa sa spuna ca micro regiunea lui de dezvoltare nu a accesat nici un leu de nicaieri pentru ca fost imposibil din punct de vedere legal. Asa de bine a fost creata entitatea! Cei mai castigati au fost niste angajati din primarie pe cate s-au papat toate fondurile alocate. In rest a fost doar un mare fas toata treaba!

Micky Anti-Spaga 31 octombrie 2016 at 9:48

daaaa- excelenta promovare- va favoriza intreprinderi mici si mijlocii cam cate a ajutat sa se dezvolte in Aiud, chestia cu Alba de Jos a fost un esec lamentabil dar aducator de salarii grase pentru unii, il cunoastem din promisiuni cu bascula si realizari de mai nimic daca le numaram la 16 ani de mandat- se potriveste cu alti ALDE cei din parlament din toate punctele de vedere- adica zice ca vrea sa faca lobby , ca de munca vax albina; problema lui e ca psd are candidat propriu si nu-l sustin acum ca au obligatia de a-l sustine pe al lor, asa ca ii dorim un merituos si meritat loc cu 3% din sufragii

coco 2 noiembrie 2016 at 10:51

1,5 % din sufragii !!!