VIDEO| Campania de vaccinare anti-COVID-19 în Alba: Ce spun primele cadre medicale care au primit serul
Luni, 4 ianuarie 2021, a început campania de vaccinare împotriva COVID-19, la centrul organizat în cadrul Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia.
Prima persoană căreia i s-a administrat vaccinul este directorul medical al SJU Alba Iulia, medic primar în radiologie și imagistică medicală, Dan Crainic. Tot în prima parte a procesului de vaccinare, a fost programată asistenta șefă a secției de Boli Infecțioase, Marcela Vîlcan, membră a echipei medicale care tratează pacienți confirmați cu COVID-19 și internați în spital. De asemenea, între primele cinci cadre medicale care au primit vaccinul se numără și șeful Unității de Primiri Urgențe, medicul primar Aurel Crișan.
CITEȘTE ȘI: A începutul campania de vaccinare anti-Covid în județul Alba. Cine sunt primele cadre medicale care vor primi doza
„Mă simt bine, suntem obișnuiți cu înțepăturile și zic că nu vor fi nici un fel de reacții, sau cel puțin unele ușoare. Acest vaccin vine cu speranța că o să fie mai bine și că încet încet să ne reluam activitățile normale. Aceste luni au fost foarte grele și pentru medicii din prima linie și pentru toată lumea, a declarat medicul primar Aurel Crișan, șeful UPU.
„Avem înscriși circa 120 de oameni pe zi care vor fi vaccinați, cadre medicale din spital și din afara spitalului, de la ambulanță de la SMURD și de la alte centre medicale, cu prioritate personalul din Spital, conform legislației. Noi avem 390 de doze care vor fi suplimentate în funcție de persoanele care se înscriu pentru vaccinare. Cei din afara spitalului, în funcție de cum s-au programat vor fi intercalați cu personalul spitalului”, a declarat dr. Simona Căbulea, medic primar epidemiolog, coordonatorul centrului de vaccinare de la nivelul SJU Alba Iulia.
„Acest centru de vaccinare va fi deschis de la ora 08.00 la 20.00, centru în care putem programa 120 de pacienți pe zi, respectând criteriile de prioritizare. Astăzi vaccinăm personalul din secțiile Infecțioase, ATI și UPU, urmând ca în următoarele 3 zile să vaccinăm personalul din celelalte secții. Începând cu a 5-a zi se pot programa toate celelalte categorii de cadre medicale, farmaciștii, ISU, DSP și alte categorii de personal medical. Pentru cadrele medicale din prima linie reprezintă o speranță pentru o transmitere comunitară mai redusă și pacienți mai puțini”, a declarat Diana Mârza, managerul Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia.
Centrul are două puncte de vaccinare care funcționează în clădirea principală a spitalului, la parter (adresa: Bulevardul Revoluției 1989, nr. 23). Recepția vaccinului s-a realizat duminică, 3 ianuarie, când la SJU Alba Iulia au fost aduse 390 de doze.
Reamintim că prima fază a campaniei de vaccinare, care debutează în Alba astăzi, 4 ianuarie, se adresează exclusiv personalului medical din județ. Data la care va începe vaccinarea pentru populația largă va fi făcută publică de către Ministerul Sănătății. Ulterior acestei date vor putea începe și înscrierile în vederea primirii vaccinului anti-COVID.
În primele zile, conform programărilor, vor fi administrate 120 de vaccinuri pe zi, ceea ce reprezintă numărul maxim de imunizări la cele două puncte (cu respectarea timpilor triajului inițial, pregătirii imunizării, supravegherii post-vaccinale, respectiv evitării aglomerării în actualul context epidemiologic). Alte vaccinuri vor fi solicitate, ulterior, în funcție de programările existente.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”
„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]
Un soldat român din Jidvei, dispărut în Crimeea în 1944, declarat oficial decedat după 82 de ani de la dispariție
Un soldat român din Jidvei, dispărut în Crimeea în 1944, declarat oficial decedat după 82 de ani de la dispariție Judecătoria Blaj a pronunțat recent o sentință civilă prin care a declarat decesul unui soldat român căzut pe frontul din Crimeea la data de 23 februarie 1944 – la 82 de ani de la dispariție. […]
VIDEO | Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026
Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026 Imola Bakk, fiica familiei Bakk din Ciumbrud, una dintre familiile care duc mai departe tradiția cultivării trandafirilor, este prima Regină a Rozelor și ambasadoarea Tărâmului Trandafirilor pentru anul acesta. „Ea va reprezenta cu mândrie frumusețea, tradiția și ospitalitatea celui mai […]









