Ştirea zilei

VIDEO| Campania de vaccinare anti-COVID-19 în Alba: Ce spun primele cadre medicale care au primit serul

Ioana Oprean

Publicat

în

Luni, 4 ianuarie 2021, a început campania de vaccinare împotriva COVID-19, la centrul organizat în cadrul Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia.

Prima persoană căreia i s-a administrat vaccinul este directorul medical al SJU Alba Iulia, medic primar în radiologie și imagistică medicală, Dan Crainic. Tot în prima parte a procesului de vaccinare, a fost programată asistenta șefă a secției de Boli Infecțioase, Marcela Vîlcan, membră a echipei medicale care tratează pacienți confirmați cu COVID-19 și internați în spital. De asemenea, între primele cinci cadre medicale care au primit vaccinul se numără și șeful Unității de Primiri Urgențe, medicul primar Aurel Crișan.

CITEȘTE ȘI: A începutul campania de vaccinare anti-Covid în județul Alba. Cine sunt primele cadre medicale care vor primi doza

„Mă simt bine, suntem obișnuiți cu înțepăturile și zic că nu vor fi nici un fel de reacții, sau cel puțin unele ușoare. Acest vaccin vine cu speranța că o să fie mai bine și că încet încet să ne reluam activitățile normale. Aceste luni au fost foarte grele și pentru medicii din prima linie și pentru toată lumea, a declarat medicul primar Aurel Crișan, șeful UPU.

„Avem înscriși circa 120 de oameni pe zi care vor fi vaccinați, cadre medicale din spital și din afara spitalului, de la ambulanță de la SMURD și de la alte centre medicale, cu prioritate personalul din Spital, conform legislației. Noi avem 390 de doze care vor fi suplimentate în funcție de persoanele care se înscriu pentru vaccinare. Cei din afara spitalului, în funcție de cum s-au programat vor fi intercalați cu personalul spitalului”, a declarat dr. Simona Căbulea, medic primar epidemiolog, coordonatorul centrului de vaccinare de la nivelul SJU Alba Iulia.

„Acest centru de vaccinare va fi deschis de la ora 08.00 la 20.00, centru în care putem programa 120 de pacienți pe zi, respectând criteriile de prioritizare. Astăzi vaccinăm personalul din secțiile Infecțioase, ATI și UPU, urmând ca în următoarele 3 zile să vaccinăm personalul din celelalte secții. Începând cu a 5-a zi se pot programa toate celelalte categorii de cadre medicale, farmaciștii, ISU, DSP și alte categorii de personal medical. Pentru cadrele medicale din prima linie reprezintă o speranță pentru o transmitere comunitară mai redusă și pacienți mai puțini”, a declarat Diana Mârza, managerul Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia.

Centrul are două puncte de vaccinare care funcționează în clădirea principală a spitalului, la parter (adresa: Bulevardul Revoluției 1989, nr. 23). Recepția vaccinului s-a realizat duminică, 3 ianuarie, când la SJU Alba Iulia au fost aduse 390 de doze.

Reamintim că prima fază a campaniei de vaccinare, care debutează în Alba astăzi, 4 ianuarie, se adresează exclusiv personalului medical din județ. Data la care va începe vaccinarea pentru populația largă va fi făcută publică de către Ministerul Sănătății. Ulterior acestei date vor putea începe și înscrierile în vederea primirii vaccinului anti-COVID.

În primele zile, conform programărilor, vor fi administrate 120 de vaccinuri pe zi, ceea ce reprezintă numărul maxim de imunizări la cele două puncte (cu respectarea timpilor triajului inițial, pregătirii imunizării, supravegherii post-vaccinale, respectiv evitării aglomerării în actualul context epidemiologic). Alte vaccinuri vor fi solicitate, ulterior, în funcție de programările existente.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea”

Ioana Oprean

Publicat

în

Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea” Un pui de pisică a fost salvat vineri, 26 iunie 2026, de pompierii ISU Alba, după ce căzuse într-o fântână adâncă de 3 metri. Felina ,,s-a agățat pur și simplu de mănușa” […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu

Bogdan Ilea

Publicat

în

Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu Un bărbat din Aiud, de 28 de ani, a fost reținut de polițiști după ce și-ar fi agresat mama și fratele mai mic.  Bărbatul s-a ales cu un ordin de protecție provizoriu, pentru o […]

Citește mai mult