VIDEO: Bărbatul din Alba care și-a înjunghiat soția, reținut pentru tentativă de omor
O femeie de 37 de ani din Alba Iulia a ajuns în această dimineață la Spitalul Județean din Alba Iulia în stare gravă, cu multiple plăgi înjunghiate în zona toracică.
Autorul posibilei tentative de omor este chiar soțul victimei, incidentul petrecându-se în urma unui conflict conjugal spontan.
Incidentul s-a petrecut pe strada Andrei Mureșanu, nr. 82, din Alba Iulia. Scandalul conjugal a început azi-noapte, un echipaj de poliție intervenind de două ori la această locație, în urma sesizărilor la 112. Cu toate acestea, bărbatul, în loc să se liniștească, a devenit și mai agresiv, pedepsindu-și nevasta cu mai multe lovituri de cuțit.
UPDATE: Starea victimei, internată la Secția de chirurgie a Spitalului Județean Alba, este gravă. Potrivit vecinilor cuplului, bărbatul se afla sub influența băuturilor alcoolice la momentul producerii faptei. Acesta și-a înjunghiat consoarta de trei ori. De două ori în zona pieptului și o dată în zona gâtului.
Agresorul a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore pentru tentativă de omor, acesta fiind transportat, în jurul orelor 14.15, la Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, cu propunere de arestare preventivă.
Acesta a declarat jurnaliștilor că îi pare rău pentru că și-a înjunghiat soția și că o iubește. Motivul invocat de bărbat pentru gestul său necugetat este faptul că femeia ar fi vrut să îl părăsească.
Potrivit unui comunicat remis presei de IPJ Alba, „din primele cercetări efectuate de echipa de poliţişti deplasată la faţa locului, a rezultat că în dimineaţa zilei de 24 martie 2014, între D.M., de 37 de ani şi soţul acesteia, Iosif D., de 39 de ani, s-a produs un conflict, pe fondul consumului de băuturi alcoolice şi al geloziei, în tip ce se aflau la locuinţa surorii bărbatului.
În aceste împrejurări femeia a fost atacată de către soţul său şi a suferit mai multe plăgi înjunghiate (toracice şi lareto – cervicale), produse cu ajutorul unui cuţit.
Victima a fost transportată la spital şi a fost supusă unei intervenţii chirurgicale de urgenţă în vreme ce agresorul a fost reţinut şi condus la sediul Poliţiei Municipiului Alba Iulia.
Ca urmare a cercetărilor efectuate şi avându-se în vederea gravitatea leziunilor, dosarul penal întocmit în cauză a fost declinat Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba, pentru efectuarea de cercetări faţă de Iosif D., sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă de omor calificat.”
Vă reamintesc că femeia a solicitat azi-noapte ajutorul autorităților, polițiștii intervenind de două ori la locuința cuplului de pe strada Andrei Mureșanu. A treia oară a venit, din păcate ambulanța, care a transportat-o pe victimă în stare gravă la spital.
Acest caz aduce din nou în lumină gravele lipsuri legislative și de infrastructură ale autorităților în ceea ce privește violența domestică, extrem de răspândită în comunitatea noastră și faptul că victimele acestui gen de violență sunt lipsite de orice protecție din partea statului. Deși se cheltuiesc milioane de euro din bani publici pe evenimente culturale în județul Alba, nu există niciun adăpost sau un serviciu funcțional pentru victimele violenței în familie, cu atât mai puțin campanii de informare cu privire la drepturile acestora și riscurile penale pentru agresori.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









