VIDEO: Bărbatul din Alba care și-a înjunghiat soția, reținut pentru tentativă de omor
O femeie de 37 de ani din Alba Iulia a ajuns în această dimineață la Spitalul Județean din Alba Iulia în stare gravă, cu multiple plăgi înjunghiate în zona toracică.
Autorul posibilei tentative de omor este chiar soțul victimei, incidentul petrecându-se în urma unui conflict conjugal spontan.
Incidentul s-a petrecut pe strada Andrei Mureșanu, nr. 82, din Alba Iulia. Scandalul conjugal a început azi-noapte, un echipaj de poliție intervenind de două ori la această locație, în urma sesizărilor la 112. Cu toate acestea, bărbatul, în loc să se liniștească, a devenit și mai agresiv, pedepsindu-și nevasta cu mai multe lovituri de cuțit.
UPDATE: Starea victimei, internată la Secția de chirurgie a Spitalului Județean Alba, este gravă. Potrivit vecinilor cuplului, bărbatul se afla sub influența băuturilor alcoolice la momentul producerii faptei. Acesta și-a înjunghiat consoarta de trei ori. De două ori în zona pieptului și o dată în zona gâtului.
Agresorul a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore pentru tentativă de omor, acesta fiind transportat, în jurul orelor 14.15, la Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, cu propunere de arestare preventivă.
Acesta a declarat jurnaliștilor că îi pare rău pentru că și-a înjunghiat soția și că o iubește. Motivul invocat de bărbat pentru gestul său necugetat este faptul că femeia ar fi vrut să îl părăsească.
Potrivit unui comunicat remis presei de IPJ Alba, „din primele cercetări efectuate de echipa de poliţişti deplasată la faţa locului, a rezultat că în dimineaţa zilei de 24 martie 2014, între D.M., de 37 de ani şi soţul acesteia, Iosif D., de 39 de ani, s-a produs un conflict, pe fondul consumului de băuturi alcoolice şi al geloziei, în tip ce se aflau la locuinţa surorii bărbatului.
În aceste împrejurări femeia a fost atacată de către soţul său şi a suferit mai multe plăgi înjunghiate (toracice şi lareto – cervicale), produse cu ajutorul unui cuţit.
Victima a fost transportată la spital şi a fost supusă unei intervenţii chirurgicale de urgenţă în vreme ce agresorul a fost reţinut şi condus la sediul Poliţiei Municipiului Alba Iulia.
Ca urmare a cercetărilor efectuate şi avându-se în vederea gravitatea leziunilor, dosarul penal întocmit în cauză a fost declinat Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba, pentru efectuarea de cercetări faţă de Iosif D., sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă de omor calificat.”
Vă reamintesc că femeia a solicitat azi-noapte ajutorul autorităților, polițiștii intervenind de două ori la locuința cuplului de pe strada Andrei Mureșanu. A treia oară a venit, din păcate ambulanța, care a transportat-o pe victimă în stare gravă la spital.
Acest caz aduce din nou în lumină gravele lipsuri legislative și de infrastructură ale autorităților în ceea ce privește violența domestică, extrem de răspândită în comunitatea noastră și faptul că victimele acestui gen de violență sunt lipsite de orice protecție din partea statului. Deși se cheltuiesc milioane de euro din bani publici pe evenimente culturale în județul Alba, nu există niciun adăpost sau un serviciu funcțional pentru victimele violenței în familie, cu atât mai puțin campanii de informare cu privire la drepturile acestora și riscurile penale pentru agresori.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]









