VIDEO| Au fost semnate contractele pentru al doilea mega proiect de mobilitate în Alba Iulia: Când încep lucrările la investiția de 79 de milioane de lei
VIDEO| Au fost semnate contractele pentru al doilea mega proiect de mobilitate în Alba Iulia: Când încep lucrările la investiția de 79 de milioane de lei
În dimineața zilei de vineri, 10 februarie, au fost semnate cele trei contracte de execuție în valoare totală de 79 milioane de lei, pentru al doilea proiect de mobilitate urbană din Alba Iulia.
„Sunt bucuros că lucrările de modernizare a infrastructurii vor începe în cel mai scurt timp, și pe cel de-al doilea proiect de mobilitate, iar principalele bulevarde din Alba Iulia vor fi, începând cu anul viitor, complet modernizate, cu piste de biciclete, benzi dedicate pentru transportul în comun și amenajări peisagistice, toate demne de un oraș european.
Acest proiect este împărțit pe trei loturi, fiecare cu alt constructor, după cum urmează:
Pe lotul 1 (Bulevardul Republicii) constructorul desemnat, în urma licitației, este Antrepriza de Reparaţii şi Lucrări Cluj S.A (ARL Cluj), societate a grupului Strabag, iar valoarea contractului este de 24.079.563 lei, fără TVA.
Pe lotul 2 (Bulevardul Revoluției 1989) licitația a fost câștigată de PORR Construct, iar valoare contractului este de 29.066.757 lei, fără TVA.
Pe lotul 3 (străzile Lalelelor, Pinului, Francesca, Nicolae Grigorescu, Gheorghe Pop de Băsești și Bulevardul Încoronării) constructorul desemnat este ELIS Pavaje, iar valoarea contractului este de 25.699.852 lei, fără TVA.
Față de valoarea estimată pentru realizarea obiectivului, care era de 87.928.415 lei, fără TVA, am reușit să facem, în urma licitației, o economie de peste 9 milioane de lei!
Am încredere că toți acești mari constructori vor executa lucrările la o calitate foarte bună și într-un timp cât mai scurt, astfel încât disconfortul albaiulienilor să fie cât mai redus. Am spus și o repet: toate aceste ample lucrări, care, de altfel, nu se pot executa peste noapte, se fac pentru confortul nostru, al albaiulienilor, pentru ca în viitor să avem un oraș mai curat și mai puțin poluat. Atât eu, cât și colegii din primărie, vom monitoriza zilnic, pe șantier, lucrările, pentru a ne asigura că se respectă graficul de execuție și că disconfortul este redus la minim!”, a transmis primarul Gabriel Pleșa.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj
Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj În spatele fiecărei inimi salvate se află ani de studiu, sacrificii și o dedicare fără limite. Un astfel de exemplu este dr. Ioan Mureșan, medic primar chirurgie cardiovasculară la Institutul Inimii din Cluj-Napoca, unul […]
Dan Motreanu, Florin Roman și Ion Dumitrel, liderii din Alba, printre oamenii de bază ai noului PNL condus de Ilie Bolojan
Dan Motreanu, Florin Roman și Ion Dumitrel, liderii din Alba, printre oamenii de bază ai noului PNL condus de Ilie Bolojan Dan Motreanu, Florin Roman și Ion Dumitrel sunt cei trei politicieni din Alba care au fost aleși duminică, 21 iunie 2026, în conducerea Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului PNL. Ilie Bolojan a fost […]
TRAGEDIE în Alba: Bărbat de 61 de ani, din Lunca Mureșului, găsit SPÂNZURAT de țeava de gaz de la intrarea în locuință
TRAGEDIE în Alba: Bărbat de 61 de ani, din Lunca Mureșului, găsit SPÂNZURAT de țeava de gaz de la intrarea în locuință Un bărbat de 61 de ani, din Lunca Mureșului, a fost găsit sâmbătă după-masa, spânzurat de țeava de gaz de la intrarea în locuință. Potrivit IPJ Alba, la data de 20 iunie 2026, […]