VIDEO| Au fost semnate contractele pentru al doilea mega proiect de mobilitate în Alba Iulia: Când încep lucrările la investiția de 79 de milioane de lei
VIDEO| Au fost semnate contractele pentru al doilea mega proiect de mobilitate în Alba Iulia: Când încep lucrările la investiția de 79 de milioane de lei
În dimineața zilei de vineri, 10 februarie, au fost semnate cele trei contracte de execuție în valoare totală de 79 milioane de lei, pentru al doilea proiect de mobilitate urbană din Alba Iulia.
„Sunt bucuros că lucrările de modernizare a infrastructurii vor începe în cel mai scurt timp, și pe cel de-al doilea proiect de mobilitate, iar principalele bulevarde din Alba Iulia vor fi, începând cu anul viitor, complet modernizate, cu piste de biciclete, benzi dedicate pentru transportul în comun și amenajări peisagistice, toate demne de un oraș european.
Acest proiect este împărțit pe trei loturi, fiecare cu alt constructor, după cum urmează:
Pe lotul 1 (Bulevardul Republicii) constructorul desemnat, în urma licitației, este Antrepriza de Reparaţii şi Lucrări Cluj S.A (ARL Cluj), societate a grupului Strabag, iar valoarea contractului este de 24.079.563 lei, fără TVA.
Pe lotul 2 (Bulevardul Revoluției 1989) licitația a fost câștigată de PORR Construct, iar valoare contractului este de 29.066.757 lei, fără TVA.
Pe lotul 3 (străzile Lalelelor, Pinului, Francesca, Nicolae Grigorescu, Gheorghe Pop de Băsești și Bulevardul Încoronării) constructorul desemnat este ELIS Pavaje, iar valoarea contractului este de 25.699.852 lei, fără TVA.
Față de valoarea estimată pentru realizarea obiectivului, care era de 87.928.415 lei, fără TVA, am reușit să facem, în urma licitației, o economie de peste 9 milioane de lei!
Am încredere că toți acești mari constructori vor executa lucrările la o calitate foarte bună și într-un timp cât mai scurt, astfel încât disconfortul albaiulienilor să fie cât mai redus. Am spus și o repet: toate aceste ample lucrări, care, de altfel, nu se pot executa peste noapte, se fac pentru confortul nostru, al albaiulienilor, pentru ca în viitor să avem un oraș mai curat și mai puțin poluat. Atât eu, cât și colegii din primărie, vom monitoriza zilnic, pe șantier, lucrările, pentru a ne asigura că se respectă graficul de execuție și că disconfortul este redus la minim!”, a transmis primarul Gabriel Pleșa.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]








