Actualitate

Vicepreședintele Sindicatului Național al Agenților de Poliție: „Toate amenzile care se dau acum sunt neconstituționale”

Ioana Oprean

Publicat

în

Vicepreședintele Sindicatului Național al Agenților de Poliție: „Toate amenzile care se dau acum sunt neconstituționale”

Vicepreședintele Sindicatului Național al Agenților de Poliție, Viorel Stroe, desființează, pur și simplu, amenzile care se dau în această perioadă. Stroe spune că toate amenzile care se dau acum sunt neconstituționale. Vicepreședintele SNAP amintește că starea de alertă este declarată neconstituțională din 20 octombrie 2021, iar Guvernul aplică o ordonanță care emite și sancțiuni în baza respectivei stări de alerte.

Reprezentantul polițiștilor acuză că forțele de ordine s-au transformat „într-un fel de slugi ale Executivului”.

„Este abuz în serviciu ce fac forțele de ordine. Adică starea de alertă este declarată neconstituțională din 20 octombrie 2021, dar tu aplici o ordonanță care emite norme și sancțiuni în baza unei stări de alertă. Ce să mai înțeleagă unul ca mine, care are studii de drept, din tămbălăul ăsta? Adică am scos fundația, dar rămâne acoperișul la casă. Practic, toate amenzile care se dau acum sunt neconstituționale, pentru că sunt date în baza unei hotărâri de guvern care reglementează norme și sancțiuni în starea de alertă, stare de alertă care a fost încuviințată în mod neconstituțional de către Parlament. CCR a spus clar în decizia sa că Parlamentul nu poate să delege puterii executive chestiuni care țin exclusiv de atribuțiile puterii legislative”, a afirmat, pentru Național, Viorel Stroe, vicepreședintele SNAP.

„Ai creier în cap și ești plătit cu bani frumoși ca să ai creier în cap și să ți-l folosești. Dacă mă oprește un polițist pe stradă să mă întrebe de codul QR, o să-l întreb și eu dacă are în atribuția postului să verifice codul QR. Ce-o să-mi răspundă? Că astea sunt regulile? Care reguli? În legislație spune că ai dreptul să-mi ceri buletinul. De asta la noi, polițiștii, forțele de ordine au fost transformate într-un fel de slugi ale Executivului, când, de fapt, ele trebuie să fie în slujba legii. Și cine face legea? Parlamentul, nu Guvernul”, a mai spus Viorel Stroe.

sursa: stiripesurse.ro / Fotografie cu caracter ilustrativ din arhiva ZiarulUnirea.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cum va fi VREMEA în România până în 20 iulie 2026: Vreme foarte caldă, dar și episoade cu ploi și furtuni. Prognoza mateo pe 4 săptămâni actualizată

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în România până în 20 iulie 2026: Vreme foarte caldă, dar și episoade cu ploi și furtuni. Prognoza mateo pe 4 săptămâni actualizată Până în 20 iulie 2026, vremea în România va fi foarte caldă, dar și cu episoade cu ploi și furtuni, conform prognozei meteo pe 4 săpătămâni, actualizată, prezentată […]

Citește mai mult

Actualitate

Indexare pensii 2027 | Majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari începând de anul viitor

Bogdan Ilea

Publicat

în

Majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari începând de anul viitor Indexarea pensiilor începând din 2027, digitalizarea completă a serviciilor destinate pensionarilor și extinderea serviciilor sociale în mediul rural se numără printre măsurile prevăzute în programul de guvernare al Cabinetului Veștea pentru domeniul muncii și protecției sociale. Potrivit documentului, Casa Națională de Pensii […]

Citește mai mult

Actualitate

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR

Bogdan Ilea

Publicat

în

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]

Citește mai mult