Actualitate

Viața la țară devine un lux? Tendința oamenilor de la oraș de a se muta la sat

Ioana Oprean

Publicat

în

Viața la țară devine un lux? Tendința oamenilor de la oraș de a se muta la sat

Avram Fițiu a vorbit, în exclusivitate pentru DC News, despre tendința oamenilor de a se muta la sat.

Profesorul Avram Fițiu, conferențiar universitar la USAMV Cluj-Napoca, a vorbit despre tendința oamenilor de la oraș de a se muta la sat:

„În funcție de situația socio-economică din anii următori, cu siguranță că această clasă de mijloc din România, cel puțin spre o casă de vacanță, dacă își permite, o să facă pasul, din motive de siguranță a familiei. Pandemia și războiul pot accelera acest fenomen neo-rural și în România. L-am văzut în marile orașe ale țării și bănuiesc că și Bucureștiul s-a trezit cu același fenomen, până la 30-50 de kilometri de Capitală. Eu am prieteni în București, profesori universitari, care s-au dus în zona Curtea de Argeș și încearcă să redevină autonomi alimentar.“, a spus profesorul Fițiu.

Viața la țară, un lux

„Viața la țară va deveni un lux în sensul că vom redescoperi vechile valori ale omului și anume o viață în comuniune cu natura. Orașul, așa cum arată el astăzi în România, unde se dezvoltă doar pe verticală, față de orașele vestice care au avut o dezvoltare pe orizontală, nici măcar nu mai este comparabil cu cel francez sau german. Acolo, orașul înseamnă dezvoltare pe orizontală. Te duci în Scandinavia și când zici oraș te duci 30 de kilometri, oamenii stau la case. În România, orașul este înțeles pe verticală, unde sunt cât mai multe blocuri, iar asta înseamnă că acele condiții de viață din oraș nu mai sunt un lucru pe care să și-l dorească tânăra generație.“, a conchis Avram Fițiu.

Invitat la DC News, Avram Fițiu, conferențiar universitar la USAMV Cluj Napoca, a vorbit despre politica Uniunii Europene în ceea ce privește fluxul alimentar între producător și consumator:

„Supermarket-ul este o greșeală a istoriei care în 10 ani va fi corectată de noile tendințe din domeniul tehnologic. Marke-tul va deveni o biată platformă logistică de distribuție la domiciliul consumatorilor. Deja, în ultimii 2 ani, pandemia ne-a arătat că de la 0% distribuție pe domiciliu s-a ajuns la 10-12%. Market-ul a fost doar o greșeală istorică, nu am trăit cu market-ul în istorie, iar dacă ne uităm în Franța și Germania, la numărul de francezi și de nemți care ies din supermarket și nu mai consumă de acolo, vom vedea, în cazul Franței, undeva la 16 milioane de francezi care au ieșit din supermarket. Fenomenul va fi istorie, așa cum cunoaștem noi supermarket-ul.

Una dintre învățămintele acestei crize pandemice și a războiului este că fluxul alimentar ar trebui să fie regândit pe circuit alimentar scurt, între țăran și consumator, în care verigile intermediare să dispară. Va fi o decizie obligatorie a Europei, în condițiile în care strategia „De la fermă la consumator“ tocmai asta și-a propus la nivel european, să cheltuie 1.000 de miliarde de euro, până în 2030, prin care circuitele alimentare de la fermă la consumator să devină predominante și să ducă la dispariția intermediarilor, gen supermarket-urile. Este o politică asumată la nivel european, de Comisia Europeană, din 2020 și până în 2030.“, a spus, la DC News, Avram Fițiu, conferenția universitar la USAMV Cluj-Napoca


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”

Ioana Oprean

Publicat

în

Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]

Citește mai mult