VEZI: Documentele referitoare la exploatarea de la Roșia Montană transmise de Biroul de presă al Guvernului
Premierul Victor Ponta a vorbit astăzi, într-o conferință de presă, despre documentele din contractul Roşia Montană. El a menţionat că licenţa de exploatare din 1999 este confidenţială.
„Referitor la proiectul de lege trimis Parlamentului: licenţa de exploatare emisă în 1999 de Guvernul României are gradul de secretizare „CONFIDENŢIAL”. Consider, şi-mi asum asta, că anumite aspecte de interes public pot să le fac publice. Licenţa conform legii României şi deciziilor instanţei rămâne secretă (…) Duranţa licenţei e de 20 de ani. Titularul plăteşte statului o redevenţă de 2%, renegociată la 6%. Nivelul de 6% al redevenţei este maxim”, a declarat Ponta citat de Digi24.
„În baza respingerii legii, e foarte clar că proiectul nu se va realiza. Înştiinţările oficiale privind investiţiile concrete făcute – investiţiile de infrastructură, de ecologizare şi de reorganizare a exploatării, făcute de către companie – sunt estimate la aproximativ 550 de milioane de euro. Obligaţiile de mediu şi de protecţie a patrimoniului pe care România trebuie să le acopere dacă nu se face proiectul. (…) România trebuie să plătească ecologizarea zonei pentru că se vorbeşte de ce lacuri de cianuri ar fi în urma proiectului. Nu se vorbeşte de lacurile care există azi acolo, în urma exploatării din anii trecuţi. Contaminarea apelor pe 45 de kilometri există, statul trebuie să decontamineze această zonă. Per total 480 – 500 de milioane de euro. În baza business – planului, încasările care ar fi fost previzionate pentru statul român, de 3,6 miliarde de euro, nu le poţi trece la pierderi că nu le avem, dar compania ar fi avut încasări de 2,7 miliarde de dolari. În măsura în care ar exista un litigiu contra statului român, evident că ne vom apăra în faţa instanţelor internaţionale pentru a nu plăti aceste despăgubiri, dar există un potenţial pericol. Obligaţia mea ca şi copreşedinte al USL este de a prezenta toate datele care ţin de guvern la modul cel mai obiectiv după care vom lua o decizie politică. Nu mă interesează interesele unei firme private, ci ce poate câştiga sau pierde statul român”, a mai spus primul ministru.
Sursa: Digi24
Documentele privind proiectul de la Roșia Montană:
Nota de fundamentare avizată de Ministerul Industriilor și Comerțului, Ministerul Funanțelor și Ministerul Justiției (31 mai 1999) pentru licența de concesiune AICI
Hotărârea nr. 73 din 28 ianuarie 2000 privind aprobarea licenței de concesiune AICI
Inițiativa de asociere între ”Gabriel Resources Limited U.K” și Regia Autonomă a Cuprului Deva AICI
Precizari privind confidențialitatea AICI
Detalii economice privind proiectul RMGC AICI
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








