Actualitate

Vești bune pentru victimele violenței domestice: Agresorii din România vor purta brăţări electronice, care le vor monitoriza mişcările prin GPS

Ioana Oprean

Publicat

în

Senatoarea PNL Alina Gorghiu, a declarat că s-a votat, de către Comisia juridică a Camerei Deputaţilor, un raport de admitere pentru proiectul de lege prin care agresorii vor purta brăţări electronice care le vor monitoriza mişcările prin GPS. Acesta a fost votat în unanimitate.

„Victorie la comisia juridică pentru victimele violenţei domestice! Raportul de admitere pentru brăţările electronice a fost adoptat în unanimitate! Am depăşit încă o etapă semnificativă pentru o legislaţie sănătoasă în domeniul violenţei domestice. Cât de curând, agresorii vor purta brăţări electronice care le vor monitoriza mişcările prin GPS. România se va depărta de realitatea ultimilor cinci ani, când între 30-40% din ordinele de protecţie emise au fost încălcate”, a scris Alina Gorghiu marţi pe Facebook.

Senatoarea PNL a mai spus că vom avea legislaţia necesară să garanteze că un ordin de protecţie emis nu va mai fi încălcat.

„Ceea ce s-a întâmplat azi la Comisia juridică este luminiţa de la capătul tunelului. Rămâne doar votul în plenul Camerei pentru a avea în sfârşit o lege care poate aduce o revoluţie în sistemul de protecţie al victimelor violenţei domestice. Victimele violenţei domestice nu vor mai trebui să trăiască în teamă! Dacă un ordin de protecţie a fost emis, atunci nu va fi încălcat. Şi vom avea legislaţia necesară care să garanteze asta!”, a adăugat Gorghiu.

Vicepreşedinta Senatului a mai precizat că aceste brăţări electronice vor fi integrate într-o infrastructură naţională, sub numele de Sistemul Informatic de Monitorizare Electronică (SIME).

„Atunci când se emite un ordin de protecţie, persoana supravegheată va primi o brăţară electronică care îi va monitoriza mişcările prin GPS. Dacă va depăşi limita impusă prin ordin, sistemul va emite o alertă direct către secţiile de poliţie, pentru ca intervenţia să fie cât mai rapidă. Şi victima va avea asupra sa o brăţară electronică, pentru ca Poliţia să o poată găsi şi alerta. «Brăţările electronice» vor schimba radical regulile jocului în domeniul legislaţiei protecţiei victimelor domestice. Aştept cu nerăbdare votul în plenul Camerei. Cu toţii merităm o viaţă sigură şi demnă acasă!”, a mai explicat Alina Gorghiu.

Deputatul PNL Ioan Cupşa a afirmat faza pilot va costa circa 3.5 milioane de euro şi ar putea demara de la 1 martie 2022.

Camera Deputaţilor este for decizional pe această iniţiativă legislativă, După adoptare, legea merge la preşedintele Klaus Iohannis pentru promulgare.

sursa: stiripesurse.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor 

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult