Vești bune pentru șoferii români: Acciza carburanților va fi redusă cu 50%. Anunțul ministrului Finanțelor
Vești bune pentru șoferii români: Acciza carburanților va fi redusă cu 50%. Anunțul ministrului Finanțelor
Adrian Câciu, ministrul Finanțelor, a confirmat în cursul zilei de marți, prin intermediul paginii de socializare, faptul că în urma ședinței de coaliție a fost decisă scăderea accizei la carburanți.
„Am propus liderilor coaliției soluția scăderii temporare cu 50% a accizei la combustibil, măsura care ar reduce prețul la pompă imediat cu peste 1 leu. Propunerea a fost validată în ședința de azi, astfel că, în perioada imediat următoare, vom avea discuții cu Comisia Europeană și marile companii distribuitoare de carburanți pentru ca prețurile la combustibil să fie reduse la un nivel suportabil pentru toți consumatorii, fie ei persoane fizice sau companii”, a scris Adrian Câciu.
Coaliția a avut o nouă ședință, în cursul zilei de marți, în care a luat o decizie importantă pentru români, astfel, a fost decisă reducerea accizei la carburanți.
Coaliția de guvernare a decis, în cursul zilei de marți, să reducă acciza la carburant, potrivit surselor politice, care adaugă că scopul reducerii este de a scădea prețul la pompă pentru combustibil. Amintim că prețul acestora se reflectă și în prețul alimentelor.
Aceleași surse spun că în coaliție există disesiuni cu privire la vouchere și la alte forme de compensare pentru facturile la energie electrică.
În cursul zilei de luni, președintele Partidului Național Liberal (PNL), Florin Cîțu, a vorbit despre reducerea accizei la carburnat. Fostul prim-ministru a fost întrebat dacă ia în calcul reducerea accizei la carburant, având în vedere că prețul la pompă a depășit 7 lei pe litru.
Președintele liberalilor a precizat că ar putea să ia în calcul această măsură, subliniind ”toți avem idei, toți avem soluții”, precizând, de asemenea, că ”Guvernul are toate cifrele” și că ”Guvernul știe care este execuția bugetară”.
Fostul șef a Guvernului spune că Executivul ”știe exact cât poate să se mai întindă”, însă subliniază că ”noi spunem că trebuie investiții”.
La mai multe benzinării din Capitală, prețul carburanților a crescut considerabil. Astfel, costul benzinei și motorinei variază între 7,00 lei și 7,18 lei. Estimările analiştilor nu sunt deloc bune, ei precizând că prețul ar putea ajunge și la opt lei, mai ales că tensiunile de la graniţa cu Ucraina urcă preţul barilului.
Într-un interviu acordat Reuters, analistul David Roche a avertizat că, pe fondul tensiunilor de la granița Ucrainei, prețul barilului ar putea ajunge la 120 de dolari, ceea ce ar fi un dezastru pentru economia globală.
De asemenea, a crescut prețul și unui plin de benzină. Acesta este mai scump cu 25 de lei, asta după ce benzina standard a depăşit pragul de 7 lei şi în unele staţii de alimentare se vinde şi cu 7 lei şi 14 bani.
Sursa: capital.ro, stiripesurse.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026
Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026 Imola Bakk, fiica familiei Bakk din Ciumbrud, una dintre familiile care duc mai departe tradiția cultivării trandafirilor, este prima Regină a Rozelor și ambasadoarea Tărâmului Trandafirilor pentru anul acesta. „Ea va reprezenta cu mândrie frumusețea, tradiția și ospitalitatea celui mai […]
VIDEO | Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident
Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de o femeie, în vârstă de 37 de ani, din municipiul Aiud, cercetată pentru conducere sub influența alcoolului. […]
Bărbat din Iași, REȚINUT după și-a expus organele genitale și a exercitat acte sexuale explicite în fața mai multor femei, în Alba Iulia, pe malul râului Ampoi
Bărbat din Iași, REȚINUT după și-a expus organele genitale și a exercitat acte sexuale explicite în fața mai multor femei, în Alba Iulia, pe malul râului Ampoi Polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat, vineri, 26 iunie 2026, măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă […]










