Vești bune pentru șoferii români: Acciza carburanților va fi redusă cu 50%. Anunțul ministrului Finanțelor
Vești bune pentru șoferii români: Acciza carburanților va fi redusă cu 50%. Anunțul ministrului Finanțelor
Adrian Câciu, ministrul Finanțelor, a confirmat în cursul zilei de marți, prin intermediul paginii de socializare, faptul că în urma ședinței de coaliție a fost decisă scăderea accizei la carburanți.
„Am propus liderilor coaliției soluția scăderii temporare cu 50% a accizei la combustibil, măsura care ar reduce prețul la pompă imediat cu peste 1 leu. Propunerea a fost validată în ședința de azi, astfel că, în perioada imediat următoare, vom avea discuții cu Comisia Europeană și marile companii distribuitoare de carburanți pentru ca prețurile la combustibil să fie reduse la un nivel suportabil pentru toți consumatorii, fie ei persoane fizice sau companii”, a scris Adrian Câciu.
Coaliția a avut o nouă ședință, în cursul zilei de marți, în care a luat o decizie importantă pentru români, astfel, a fost decisă reducerea accizei la carburanți.
Coaliția de guvernare a decis, în cursul zilei de marți, să reducă acciza la carburant, potrivit surselor politice, care adaugă că scopul reducerii este de a scădea prețul la pompă pentru combustibil. Amintim că prețul acestora se reflectă și în prețul alimentelor.
Aceleași surse spun că în coaliție există disesiuni cu privire la vouchere și la alte forme de compensare pentru facturile la energie electrică.
În cursul zilei de luni, președintele Partidului Național Liberal (PNL), Florin Cîțu, a vorbit despre reducerea accizei la carburnat. Fostul prim-ministru a fost întrebat dacă ia în calcul reducerea accizei la carburant, având în vedere că prețul la pompă a depășit 7 lei pe litru.
Președintele liberalilor a precizat că ar putea să ia în calcul această măsură, subliniind ”toți avem idei, toți avem soluții”, precizând, de asemenea, că ”Guvernul are toate cifrele” și că ”Guvernul știe care este execuția bugetară”.
Fostul șef a Guvernului spune că Executivul ”știe exact cât poate să se mai întindă”, însă subliniază că ”noi spunem că trebuie investiții”.
La mai multe benzinării din Capitală, prețul carburanților a crescut considerabil. Astfel, costul benzinei și motorinei variază între 7,00 lei și 7,18 lei. Estimările analiştilor nu sunt deloc bune, ei precizând că prețul ar putea ajunge și la opt lei, mai ales că tensiunile de la graniţa cu Ucraina urcă preţul barilului.
Într-un interviu acordat Reuters, analistul David Roche a avertizat că, pe fondul tensiunilor de la granița Ucrainei, prețul barilului ar putea ajunge la 120 de dolari, ceea ce ar fi un dezastru pentru economia globală.
De asemenea, a crescut prețul și unui plin de benzină. Acesta este mai scump cu 25 de lei, asta după ce benzina standard a depăşit pragul de 7 lei şi în unele staţii de alimentare se vinde şi cu 7 lei şi 14 bani.
Sursa: capital.ro, stiripesurse.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]









