Veste şoc: Şurianu Sebeş nu se înscrie în Liga a 3-a! Trupa din „Arini” a promovat degeaba, a urmat exemplul Mureşul Vinţu!
Şurianu Sebeş nu se înscrie în Liga a 3-a, ediţia 2017-2018, deşi a câştigat barajul de promo
vare din luna iunie cu Viitorul Caransebeş!
Trupa din „Arini” a urmat practic exemplu negativ al Mureşului Vinţu de Jos de anul trecut, astfel că Alba va rămâne cu numai 4 reprezentante în eşalonul terţ, după ce două campioane judeţene consecutive nu au luat startul în eşalonul superior. Astfel, bucuria promovării pentru Vali Drăgan şi compania nu a durat decât câteva săptămâni, fiind înlocuită de o mare dezamăgire. Sunt şanse minime de înscriere, situaţia fiind cauzată de incertitudinea ce învăluie clubul, doar o minune putând aduce un verdict pozitiv.
„Aşteptăm cu sufletul la gură deznodământul întâlnirii de astăzi de la primărie, nu avem ce să facem altceva. Să vedem dacă ne sprijină sau nu, nu există alte soluţii. Nu discutăm acum de şanse de a juca în eşalonul terţ, însă dacă nu vom avea asigurat bugetul, nu avem cum să ne gândim să participăm, riscăm foarte mult. Deocamdată, niciun jucător nu a primit dezlegarea”, a spus Doru Oancea, antrenorul rămas pe baricade în aceste momente critice.
Termenul limită de confirmare al participării în Liga a 3-a este mâine, joi, 20 iulie, iar oficialii Sebeşului nu au de gând să se înscrie, motivul principal fiind incertitudinea financiară. Pentru a evita situaţia Vinţului din 2016, când s-a înscris, s-a alcătuit ţintarul, iar apoi conjudeţenii au spus „pas” şi au ajuns în Liga a V-a, Şurianu vrea să renunţe la dreptul de a juca pe a treia scenă şi să rămână în Liga a IV-a, dar există şi perspectiva sumbră a desfiinţării! Treaba a început să devină critică în „Arini”, încă din iarnă, după ce Armando Popescu a plecat la Performanţa Ighiu, returul fiind unul jucat în condiţii de ambiguitate financiară,
*Situaţie confuză, jucătorii pleacă!
Singurele speranţe de asigurarea a bugetului vin dinspre Consiliul local al municipiului Sebeş, ce se va întâlni astăzi într-o şedinţă, în care se va discuta şi eventualitatea susţinerii echipei proaspăt promovate. Dacă se va asigura bugetul, în ce formă, cât, sunt întrebări ale căror răspunsuri le vom afla după-amiază, astăzi fiind practic ziua decisivă. Cum în forma legală de finanţare actuală Legea 350, pe bază de proiect şi dacă se vor aproba banii va dura încă două luni până când fondurile sunt palpabile, este greu de crezut că jucătorii, ce au 4-5 luni de restanţe vor accepta o nouă amânare, reunirea lotului fiind fixată luni, 24 iulie.Mai mult, şi dacă Primăria Sebeş va aloca banii clubului, fotbaliştii nu au forma legală să-şi recupereze drepturile cuvenite pentru prima parte a acestui an.
Preşedintele Daniel Popa are anumite probleme, este greu de găsit şi i-a delegat dreptul de semnătură al documentelor către antrenorul Doru Oancea. Deja jucătorii, sătui de aşteptare şi incertitudine şi-au solicitat dezlegările, iar trei dintre aceştia N. Bănică, Şt. Radu şi M. Neagu sunt foarte aproape de a ajunge la Metalurgistul Cugir. De asemenea, tinerii R. Trif, A. Lăcătuş, Cl. Marcu sau Ludwig au devenit ţinte interesante pentru celelalte 4 formaţii din judeţ ce activează în Liga a 3-a, începând să-i contacteze.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]
Talentatul Philip Pahone (Metalurgistul Cugir), la ASA Tg. Mureș, în pregătiri! CSM Unirea Alba Iulia, somn de voie în privința juniorilor din Alba!
Talentatul mijlocaș Philip Pahone (Metalurgistul Cugir) se pregătește în această perioadă cu divizizionara secundă ASA Târgu Mureș! P. Pahone (a împlinit 17 ani în 20 mai) va fi sub observație în săptămânile viitoare la ASA Târgu Mureș. Antrenorul Eusebiu Tudor a programat un cantonament de 3 săptămâni, la finele căruia se va pronunța în privința […]









