Veste importantă pentru şoferi. De vineri se modifică tarifele rovinietelor pentru anumite categorii de vehicule
Rovinietele se ieftinesc de vineri. Modificările, operate de către Ministerul Transporturilor, nu privesc însă toate categoriile de vehicule.Ieftinirea se va aplica pentru autovehiculele comerciale, în timp ce vor rămâne aceleaşi preţuri pentru autoturisme şi autocare.Tarifele de utilizare şi de trecere pe reţeaua de autostrăzi şi drumuri naţionale din România, denumite roviniete, rămân neschimbate pentru autoturisme şi autocare, dar scad şi cu 38% pentru autovehiculele comerciale începând de vineri, 20 ianuarie, potrivit noii grile publicate joi de Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).Rovinieta devine mai ieftină cu până la 38% pentru vehicule de transport marfă.Pentru autovehiculele cu masa totală cuprinsă între 7,5 tone şi 12 tone, pentru o perioadă de şapte zile, tariful scade cu 20%, de la 35 la 28 de euro, pentru 30 de zile preţul scade cu 38%, de la 91 la 56 euro, iar pentru o perioadă de 90 de zile, tariful scade de la 210 la 160 euro.
Pentru autovehiculele comerciale cu o masă totală cuprinsă între 3,5 şi 7,5 tone, tarifele scad de la 20 la 16 euro pentru o perioadă de şapte zile, de la 52 la 32 euro pentru 30 de zile şi de la 120 de euro la 92 de euro pentru 90 zile.
Pentru autovehiculele comerciale cu o masă totală mai mare sau egală cu 12,01 tone, cu maximum trei axe, tariful scade de la 45 la 36 de euro pentru şapte zile, de la 117 la 72 euro pentru 30 de zile şi de la 270 la 206 euro pentru 90 de zile.
Pentru autovehiculele comerciale cu o masă totală mai mare sau egală cu 12,01 tone, cu minimum patru axe, tariful scade de la 143 la 121 de euro pentru 30 de zile şi de la 374 la 345 euro pentru 90 de zile.
Pentru autovehicule destinate transportului de persoane, cu mai mult de 9 locuri dar mai puţin de 23, inclusiv şoferul, nu scade decât tariful pentru o zi, de la 4 la 2 euro.
În noua grilă sunt introduse două noi categorii, G şi H. La categoria G sunt introduse vehicule de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune şi maximum 23 locuri pe scaune, inclusiv conducătorul auto. La categoria H sunt vehicule de transport persoane cu mai mult de 23 locuri pe scaune.
CNAIR a anunţat că nu a fost încă finalizată soluţia tehnică pentru plata prin SMS a noilor categorii (G şi H) cu operatorii de telefonie mobilă.
Compania avertizează că, în data de 20 ianuarie, în intervalul orar 0:00 – 2:00, există posibilitatea întreruperii funcţionării sistemului informatic, întreruperi ce vor fi cauzate de implementarea noilor tarife.
„În situaţia în care utilizatorii reţelei de drumuri naţionale nu vor avea posibilitatea achitării rovinietei în intervalul orar menţionat anterior, au obligaţia de a achita tariful corespunzător până la sfârşitului zielei de 20 ianuarie, pentru a evita aplicarea de sancţiuni contravenţionale”, se arată în comunicat.
Rovinietele achitate anterior datei de 20 ianuarie îşi menţin valabilitatea.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








