Actualitate

Veste bună. Un spital militar de campanie pentru tratarea pacienţilor infectaţi cu Covid-19 va fi amplasat la Constanţa

Unirea Ziarul

Publicat

în

Un spital militar de campanie pentru tratarea pacienţilor infectaţi cu Covid-19 va fi amplasat la Constanţa

Vești importante în plină panică generată de epidemia de coronavirus. Un spital militar de campanie va fi amplasat la Constanţa, cel mai probabil pe terenul unde trebuia construit Spitalul Regional, aici urmând să fie trataţi pacienţii infectaţi cu Covid-19.

Prefectura Constanţa a transmis sâmbătă seara, printr-un comunicat de presă, că Guvernul României a anunţat că trimite un spital mobil cu capacităţi de tratare a pacienţilor infectaţi cu virusul COVID-19.

Prefectul George Niculescu recomandă plasarea acestei facilităţi medicale pe terenul Ministerului Sănătăţii pe care trebuia construit în ultimii patru ani Spitalul Regional din Constanţa.

“Rolul spitalului mobil este de a veni în ajutorul combaterii răspândirii epidemiei COVID-19. Spitalul va avea absolut toate dotările necesare, astfel încât pacienţii să beneficieze de tratament şi îngrijiri medicale la cele mai înalte standarde şi va dispune de toate măsurile de siguranţă şi de igienizare astfel încât să ofere siguranţă personalului medical implicat în lupta împotriva epidemiei”, se arată în comunicat.

Sursa citată anunţă că tot în urma demersurilor Prefecturii, Guvernul României dispune trimiterea unui aparat PCR Real Time care are rolul de a detecta rapid infecţia COVID-19 pentru pacienţii testaţi.

Prefectul a afirmat că este necesar ca autorităţile să se concentreze pe consolidarea sistemului de sănătate.

“Este absolut necesar să ne concentrăm în această perioadă pe consolidarea sistemului de sănătate. Salut iniţiativa Guvernului în vederea dotării Constanţei cu o facilitate medicală suplimentară, echipată cu cele mai moderne sisteme de testare. Sistemul medical local era subdimensionat de mulţi ani şi în situaţia acestei epidemii este crucial să ne asigurăm că toată lumea poate beneficia de îngrijire medicală adecvată, în cazul în care situaţia o impune”, a declarat George Niculescu.

El a făcut apel la solidaritate şi a recomandat cetăţenilor să respecte recomandările autorităţile.

“Reiterez, pe această cale, că această situaţie poate fi depăşită doar dacă suntem solidari şi dacă respectăm toate recomandările autorităţilor. Este recomandat ca toate deplasările să fie limitate doar la cele absolut necesare, precum cele pentru aprovizionare. Astfel, vom putea stopa răspândirea virusului şi vom evita supraaglomerarea sistemului sanitar. Este în puterea noastră, a tuturor, să luptăm împotriva acestei pandemii. Fac apel la solidaritate. Acum, mai mult ca niciodată, este nevoie să fim cu toţii de aceeaşi parte a baricadei”, a mai afirmat prefectul judeţului Constanţa.

sursa: stiripesurse.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”

Ioana Oprean

Publicat

în

Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]

Citește mai mult