VESTE BUNĂ! Rezultate NEGATIVE la testele de COVID-19 pentru asistentele și medicul de la Blaj. Municipiul LIBER de COVID-19!
Vești bune de la Spitalul Municipal Blaj! Primarul municipiului, Gheorghe Valentin Rotar a făcut un anunț public cu privire la cazurile de coronavirus din „Mica Romă”, anunțând că toate testele efectuate ieri și astăzi pentru personalul medical și auxiliar de la unitatea medicală au avut rezultat negativ. Municipul e liber de COVID-19!
„Vești extraordinare de la Spitalul din Blaj! Toate testele efectuate ieri și astăzi pentru personalul medical și auxiliar de la Spitalul Blaj au fost NEGATIVE!
În această situație se află și cele 5 asistente medicale și infirmiere, care au fost depistate la prima testare cu COVID-19 și care, acum, la o nouă testare, au primit rezultat NEGATIV! În urma rezultatelor, acestea vor părăsi spitalul în această seară și vor rămâne în izolare la domiciliu, timp de 14 zile.
De asemenea, testul pentru medicul infectat cu COVID-19 a ieșit NEGATIV! Acesta este în stare bună și va continua tratamentul în spital, urmând să fie re-testat în ziua a 12-a și a 13-a de la internare.
Aceste vești confirmă eficiența măsurilor de igienă, distanțare socială și izolare luate la Blaj, dar arată și gradul de responsabilitate al majorității blăjenilor.
Sper să priviți cu înțelegere măsurile suplimentare de siguranță, care au fost luate de Paști și în acest sfârșit de săptămână, și mă bucur că azi, la Blaj, nu există blăjeni infectați cu COVID-19 sau alte cazuri în afara celor tratate la Spitalul Blaj, spital suport pentru cazurile cele mai grave din județ.
Știm că nu este ușor, însă aceste vești întăresc speranța că vom trece cu bine peste încărcătura vremurilor ciudate pe care le trăim!
Vă mulțumesc tuturor celor care ați acceptat să stați acasă, înțelegând să rămâneți responsabili, convinși că TOTUL VA FI BINE, numai dacă toți vom lupta pentru asta! Blajul e liber de COVID-19!”, a transmis edilul.
Directorul DSP Alba, Alexandru Sinea a făcut o precizare cu privire la această veste: „Rezultatele testelor de diagnostic pentru COVID-19 pot fi pozitive sau negative în funcție de încărcătură virala din proba recoltată. Mai exact, unei persoane pozitive, care a trecut prin boala și i-a fost recoltat în perioada de vindecare, cu siguranță testul iese pozitiv, cât încă încărcătura virala este detectabila de către reactivii și echipamentele de laborator, iar după doua zile, cum este cazul de față, încărcătură virala să îi scadă, sub pragul detectabil”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]
25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade
Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate. Zeci de mii de […]








