Valoarea exporturilor și importurilor din Regiunea Centru. Cât contribuie județul Alba în economia regională și care sunt datele oficiale
Potrivit unui comunicat remis presei în cursul acestei zile de Direcția Regională de Statistică (DRS) Alba, județele din Regiunea Centru, din care face parte și județul Alba, au realizat, în primul trimestru al anului, exporturi în valoare de peste 2,7 miliarde de euro. Valoarea este într-o ușoară scădere, de 1%, în raport cu aceeași perioadă din anul 2018.
În cadrul judeţelor componente ale regiunii, Braşovul a avut o pondere de 32,6% în totalul exporturilor realizate în perioada ianuarie-martie, fiind urmat de Sibiu, cu 30,2%, Alba, cu 22,2%, Mureş, cu 9,2%, Covasna, cu 3,0%, şi Harghita, cu 2,8%.
Importurile realizate în primul trimestru au fost în valoare de peste 2,4 miliarde de euro, mai puţin tot cu 1% faţă de perioada corespunzătoare din anul 2018.
Cea mai mare valoare a fost înregistrată tot de Braşov, respectiv 32,6%, iar cea mai scăzută valoare a fost în judeţul Covasna, reprezentând 2,9% din total.
În Regiunea Centru, balanţa comercială a înregistrat, în perioada 1 ianuarie – 31 martie, un excedent în valoare de 302,6 milioane de euro, având valori pozitive în judeţele Sibiu, Alba, Braşov şi Covasna şi negative în Mureş şi Harghita.
Valoarea exporturilor realizate de Regiunea Centru în martie a însumat peste 951 de milioane de euro, în creştere cu 3,5% faţă de cele din luna anterioară, dar în scădere cu 4,0% faţă de aceeaşi lună din anul 2018, menţionează DRS Alba.
Judeţul Braşov a avut o pondere de 33,2% în totalul exporturilor realizate în martie 2019 la nivelul Regiunii Centru, fiind urmat de Sibiu, cu 29,8%, Alba, cu 21,1%, Mureş, cu 10,1%, Covasna şi Harghita, cu 2,9%, se menţionează în comunicatul DRS Alba.
Grupa maşini, aparate şi echipamente electrice participă cu 35,9% la totalul exporturilor din regiune, fiind urmată de mijloace de transport, cu 26,4%, metale comune, articole din metal, 6,9%, textile şi articole din textile, 5,7%, mărfuri şi produse diverse, incusiv mobilă, 4,2%, lemn si produse din lemn, 3,6%.
În ceea ce priveşte importurile realizate în martie, valoarea acestora a fost la nivelul Regiunii Centru de peste 843 milioane de euro, în creştere cu 4,5% faţă de luna anterioară şi în scădere cu 6,0% faţă de luna corespunzătoare din anul anterior.
În cadrul regiunii, importurile de mărfuri au fost realizate în ordine descrescătoare în Braşov, 33,3%, Sibiu, 27,0%, Alba, 16,8 %, Mureş, 15,3%, Harghita, 4,6%, şi Covasna, 3,0%.
Principalele secţiuni care au participat la valoarea totală a importurilor regionale în luna martie au fost maşini, aparate şi echipamente electrice, 31,8%, metale comune articole din metal, 13,6%, mijloace de transport, 9,3%, produse ale industriei chimice, 8,4%, articole din materiale plastice, 8,4%, textile şi articole din materiale textile, 6,6%.
Balanţa comercială a Regiunii Centru a înregistrat în martie o valoare pozitivă, de 108,1 milioane de euro, iar la nivelul judeţelor aceasta a avut valori pozitive în Sibiu, Alba, Braşov şi Covasna, iar judeţele Mureş şi Harghita au înregistrat valori negative.
sursa: dcnews.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate
Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate Problema urșilor din țara noastră ajunge pe masa Comisiei Europene. Autorităţile de la Bucureşti cer schimbarea legislaţiei şi scoaterea ursului brun de pe lista speciilor strict protejate, în contextul în care, doar în ultimii ani, zeci de […]
CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri
CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri Temperaturile extreme anunțate de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pentru zilele următoare ar putea afecta circulația feroviară, existând riscul unor întârzieri ale trenurilor, în condițiile în care CFR SA, administratorul infrastructurii, va impune restricții de viteză, informează vineri CFR […]
Adrian Negrescu, despre scăderea deficitului bugetar: „Este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece”
Adrian Negrescu, despre scăderea deficitului bugetar: „Este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece” Scăderea deficitului bugetar al României la 1,75% din PIB, după primele cinci luni ale anului 2026, reprezintă un semnal pozitiv pentru țara noastră înaintea evaluărilor pe care agențiile de rating Moody’s și Fitch […]








