Valoarea exporturilor și importurilor din Regiunea Centru. Cât contribuie județul Alba în economia regională și care sunt datele oficiale
Potrivit unui comunicat remis presei în cursul acestei zile de Direcția Regională de Statistică (DRS) Alba, județele din Regiunea Centru, din care face parte și județul Alba, au realizat, în primul trimestru al anului, exporturi în valoare de peste 2,7 miliarde de euro. Valoarea este într-o ușoară scădere, de 1%, în raport cu aceeași perioadă din anul 2018.
În cadrul judeţelor componente ale regiunii, Braşovul a avut o pondere de 32,6% în totalul exporturilor realizate în perioada ianuarie-martie, fiind urmat de Sibiu, cu 30,2%, Alba, cu 22,2%, Mureş, cu 9,2%, Covasna, cu 3,0%, şi Harghita, cu 2,8%.
Importurile realizate în primul trimestru au fost în valoare de peste 2,4 miliarde de euro, mai puţin tot cu 1% faţă de perioada corespunzătoare din anul 2018.
Cea mai mare valoare a fost înregistrată tot de Braşov, respectiv 32,6%, iar cea mai scăzută valoare a fost în judeţul Covasna, reprezentând 2,9% din total.
În Regiunea Centru, balanţa comercială a înregistrat, în perioada 1 ianuarie – 31 martie, un excedent în valoare de 302,6 milioane de euro, având valori pozitive în judeţele Sibiu, Alba, Braşov şi Covasna şi negative în Mureş şi Harghita.
Valoarea exporturilor realizate de Regiunea Centru în martie a însumat peste 951 de milioane de euro, în creştere cu 3,5% faţă de cele din luna anterioară, dar în scădere cu 4,0% faţă de aceeaşi lună din anul 2018, menţionează DRS Alba.
Judeţul Braşov a avut o pondere de 33,2% în totalul exporturilor realizate în martie 2019 la nivelul Regiunii Centru, fiind urmat de Sibiu, cu 29,8%, Alba, cu 21,1%, Mureş, cu 10,1%, Covasna şi Harghita, cu 2,9%, se menţionează în comunicatul DRS Alba.
Grupa maşini, aparate şi echipamente electrice participă cu 35,9% la totalul exporturilor din regiune, fiind urmată de mijloace de transport, cu 26,4%, metale comune, articole din metal, 6,9%, textile şi articole din textile, 5,7%, mărfuri şi produse diverse, incusiv mobilă, 4,2%, lemn si produse din lemn, 3,6%.
În ceea ce priveşte importurile realizate în martie, valoarea acestora a fost la nivelul Regiunii Centru de peste 843 milioane de euro, în creştere cu 4,5% faţă de luna anterioară şi în scădere cu 6,0% faţă de luna corespunzătoare din anul anterior.
În cadrul regiunii, importurile de mărfuri au fost realizate în ordine descrescătoare în Braşov, 33,3%, Sibiu, 27,0%, Alba, 16,8 %, Mureş, 15,3%, Harghita, 4,6%, şi Covasna, 3,0%.
Principalele secţiuni care au participat la valoarea totală a importurilor regionale în luna martie au fost maşini, aparate şi echipamente electrice, 31,8%, metale comune articole din metal, 13,6%, mijloace de transport, 9,3%, produse ale industriei chimice, 8,4%, articole din materiale plastice, 8,4%, textile şi articole din materiale textile, 6,6%.
Balanţa comercială a Regiunii Centru a înregistrat în martie o valoare pozitivă, de 108,1 milioane de euro, iar la nivelul judeţelor aceasta a avut valori pozitive în Sibiu, Alba, Braşov şi Covasna, iar judeţele Mureş şi Harghita au înregistrat valori negative.
sursa: dcnews.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]
Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului”
Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului” Premierul desemnat, Adrian Veștea, a transmis luni, 22 iunie 2026, că urmează să aibă o întâlnire cu liderul AUR, George Simion. El a spus că este ,,un om al dialogului și al consensului” și că este vorba […]
Indexare pensii 2027 | Cabinetul Veștea dorește majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari
Cabinetul Veștea dorește majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari Indexarea pensiilor din 2027, digitalizarea completă a serviciilor pentru pensionari și extinderea rețelei de servicii sociale în mediul rural se numără printre principalele măsuri incluse de Cabinetul Veștea în programul de guvernare pentru domeniul muncii și protecției sociale. Citește și: Când se dau pensiile […]









