Vaccinul anti-COVID va ajunge în România în decembrie. Ludovic Orban: ,,Vaccinarea nu este obligatorie, dar este gratuită”
Ludovic Orban, susţine că vaccinarea nu va fi obligatorie, și nu se pune problema ca în ministere să se întocmească liste cu persoane care ar urma să primească cu prioritate vaccinul anti-COVID-19.
„ A fost o adresă de la Ministerul Sănătăţii, s-a încercat o catagrafiere, să se facă o evaluare privitor la rata de acceptare a vaccinului. Nu există prioritate pentru miniştri, secretari de stat, funcţionari. Există o prioritizare care este făcută pe baza recomandărilor Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, pe baza recomandărilor venite de la nivel european”, a afirmat premierul Ludovic Orban.
El a susţinut că „este posibil să sosească primele cantităţi şi în decembrie”.
Orban a afirmat că primii în ordinea priorităţilor sunt cadrele medicale, urmate de persoanele „vulnerabile” – cei în vârstă, care au alte boli, apoi angajaţii din zone considerate”„critice, esenţiale”, cum ar fi sectoare de asigurare cu apă, energie.
Premierul a explicat că s-a stabilit această „ordine de priorităţi” pentru că nu toată cantitatea de vaccin va fi primită într-un singur lot.
„Vaccinarea nu este obligatorie, dar vaccinarea este gratuită. Statul va achiziţiona toate dozele de vaccin şi vaccinarea va fi gratuită pentru toate categoriile de populaţie”, a spus el.
„Dacă v-as spune că suntem pregătiţi, v-aş minţi, ne pregătim. Aşa cum se pregăteşte fiecare ţară. Nicio ţară nu este pregătită în momentul de faţă. Noi trebuie să facem în interval de aproximativ o lună toate pregătirile necesare”, a adăugat primul ministru.
Acesta a precizat că de joi va intra în acţiune Comitetul naţional de conducere a campaniei de vaccinare.
În ceea ce priveşte achiziţiile pentru campania de vaccinare, Orban susţine că „sunt preţuri cunoscute, se ştie foarte clar ce trebuie achiziţionat”.
Preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, afirmă că are informaţii conform cărora la nivelul ministerelor „se fac liste” cu persoanele care ar urma să primească cu prioritate vaccinul anti-SARS-CoV-2, atunci când acesta va apărea şi va ajunge în România. Ciolacu susţine că prioritate la acest vaccin ar trebui să aibă cei din sistemul sanitar şi din cel de învăţământ, informează news.ro
Sursa: bugetul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]









