Ştirea zilei

USR PLUS: Guvernul PNL să își ceară scuze românilor pentru că și-a bătut joc “Noaptea ca Hoții” de Alba Iulia și de Ziua Națională

Ioana Oprean

Publicat

în

Amatorism și lipsă de respect! Așa ar putea fi caracterizată bâlbâiala Guvernului, Instituției Prefectului și Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, în problema carantinei impusă municipiului Alba Iulia. O zi întreagă prefectul și liderii locali ai PNL s-au fotografiat mândri la festivități și au zâmbit frumos oamenilor, ca apoi, la lăsarea întunericului, să își amintească de pandemie.

Au tăcut mâlc o zi întreagă și au uitat de virus, de presiunea de pe sistemul sanitar, de oameni. Principalul gând pe care l-au avut, ieri și în ultimele zile, mai marii liberali a fost pregătirea vizitei președintelui Klaus Iohannis și a premierului Ludovic Orban. Într-o disperare fără margini, cei doi s-au plimbat în ultimele zile prin țară „în vizite de lucru” cu miros greu electoral și ar fi vrut să mai puncteze încă una la Alba Iulia. Dacă ar fi să ascultăm zvonurile, vizita ar urma să se desfășoare, în 3 decembrie, când, în cel mai ridicol mod posibil, vor tăia panglica la 15 kilometri de autostradă.

După ce președintele și premierul s-au răzgândit în privința venirii la Alba Iulia, liberalii locali și cei din Guvern, care ar trebui să vegheze la sănătatea oamenilor, și-au amintit că Ziua Națională este pentru românii simpli o zi sfântă și importantă. Speriați de faptul că mii de oameni vin la Alba Iulia pentru încărcătura spirituală a locului, nu pentru politicieni și discursurile acestora, liberalii au intrat în fibrilații. Astfel, noaptea ca hoții, așa cum le place politicienilor tradiționali să ia decizii, au hotărât că e mai bine să țină Alba Iulia în carantină.

Nu contestăm importanța unor măsuri serioase pentru prevenirea virusului SARS-COV-2, însă avem multe semne de întrebare privind profesionalismul celor care ar trebui să decidă și să aplice aceste măsuri. Nu contestăm carantina, însă contestăm modul total lipsit de profesionalism prin care aceasta este impusă. Atunci când pui interesul politic mai presus de sănătatea oamenilor, nu ești decât un politruc ieftin, ipocrit și lipsit de scrupule. Mai are rost să ne întrebăm dacă ar mai fi prelungit carantina în situația în care „cei mai iubiți fii ai poporului”, Iohannis și Orban, ar fi dorit să vină la Alba Iulia?

Guvernul și PNL își bat joc în cel mai josnic mod de români și demonstrează, dacă mai era nevoie, că sunt lipsiți de profesionalism și sunt total depășiți în gestionarea pandemiei. Mai mult, prin măsura luată noaptea trecută, liberalii demonstrează că Alba Iulia și Ziua Națională contează doar în calculele lor electorale, iar în rest își șterg picioarele pe valorile naționale.

Să vă fie rușine și să vă cereți scuze românilor pentru că v-ați bătut joc de Alba Iulia!

Alianța USR PLUS Alba cere public prefectului de Alba să ofere informații clare privind decizia de prelungire a măsurii de carantinare a municipiului Alba Iulia și să explice de ce această decizie a fost luată târziu în noapte. Domnului prefect îi amintim că are, ca restanțe, și explicațiile privind modul în care candidații pot să își promoveze mesajul electoral în afara zonei carantinate.

Președintelui și premierului le recomandăm să își ceară scuze românilor pentru că, dorind să puncteze electoral printr-o baie de mulțime la Alba Iulia, și-au bătut joc de Ziua Națională a României și de Capitala de suflet a tuturor românilor.

Biroul de Presă al USR PLUS Alba


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult