Ştirea zilei

USR PLUS: Guvernul PNL să își ceară scuze românilor pentru că și-a bătut joc “Noaptea ca Hoții” de Alba Iulia și de Ziua Națională

Ioana Oprean

Publicat

în

Amatorism și lipsă de respect! Așa ar putea fi caracterizată bâlbâiala Guvernului, Instituției Prefectului și Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, în problema carantinei impusă municipiului Alba Iulia. O zi întreagă prefectul și liderii locali ai PNL s-au fotografiat mândri la festivități și au zâmbit frumos oamenilor, ca apoi, la lăsarea întunericului, să își amintească de pandemie.

Au tăcut mâlc o zi întreagă și au uitat de virus, de presiunea de pe sistemul sanitar, de oameni. Principalul gând pe care l-au avut, ieri și în ultimele zile, mai marii liberali a fost pregătirea vizitei președintelui Klaus Iohannis și a premierului Ludovic Orban. Într-o disperare fără margini, cei doi s-au plimbat în ultimele zile prin țară „în vizite de lucru” cu miros greu electoral și ar fi vrut să mai puncteze încă una la Alba Iulia. Dacă ar fi să ascultăm zvonurile, vizita ar urma să se desfășoare, în 3 decembrie, când, în cel mai ridicol mod posibil, vor tăia panglica la 15 kilometri de autostradă.

După ce președintele și premierul s-au răzgândit în privința venirii la Alba Iulia, liberalii locali și cei din Guvern, care ar trebui să vegheze la sănătatea oamenilor, și-au amintit că Ziua Națională este pentru românii simpli o zi sfântă și importantă. Speriați de faptul că mii de oameni vin la Alba Iulia pentru încărcătura spirituală a locului, nu pentru politicieni și discursurile acestora, liberalii au intrat în fibrilații. Astfel, noaptea ca hoții, așa cum le place politicienilor tradiționali să ia decizii, au hotărât că e mai bine să țină Alba Iulia în carantină.

Nu contestăm importanța unor măsuri serioase pentru prevenirea virusului SARS-COV-2, însă avem multe semne de întrebare privind profesionalismul celor care ar trebui să decidă și să aplice aceste măsuri. Nu contestăm carantina, însă contestăm modul total lipsit de profesionalism prin care aceasta este impusă. Atunci când pui interesul politic mai presus de sănătatea oamenilor, nu ești decât un politruc ieftin, ipocrit și lipsit de scrupule. Mai are rost să ne întrebăm dacă ar mai fi prelungit carantina în situația în care „cei mai iubiți fii ai poporului”, Iohannis și Orban, ar fi dorit să vină la Alba Iulia?

Guvernul și PNL își bat joc în cel mai josnic mod de români și demonstrează, dacă mai era nevoie, că sunt lipsiți de profesionalism și sunt total depășiți în gestionarea pandemiei. Mai mult, prin măsura luată noaptea trecută, liberalii demonstrează că Alba Iulia și Ziua Națională contează doar în calculele lor electorale, iar în rest își șterg picioarele pe valorile naționale.

Să vă fie rușine și să vă cereți scuze românilor pentru că v-ați bătut joc de Alba Iulia!

Alianța USR PLUS Alba cere public prefectului de Alba să ofere informații clare privind decizia de prelungire a măsurii de carantinare a municipiului Alba Iulia și să explice de ce această decizie a fost luată târziu în noapte. Domnului prefect îi amintim că are, ca restanțe, și explicațiile privind modul în care candidații pot să își promoveze mesajul electoral în afara zonei carantinate.

Președintelui și premierului le recomandăm să își ceară scuze românilor pentru că, dorind să puncteze electoral printr-o baie de mulțime la Alba Iulia, și-au bătut joc de Ziua Națională a României și de Capitala de suflet a tuturor românilor.

Biroul de Presă al USR PLUS Alba


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult