Urmaşii lui Avram Iancu au poposit la Bucureşti
Ca urmare a amabilităţii domnului deputat Corneliu Olar, elevii de la „Şcoala cu clasele I-VIII Vidra” însoţiţi de cadrele didactice sub îndrumarea doamnei director Mihon Adela au pornit pe data de 20 mai 2011 într-o excursie spre capitala ţării, Bucureşti. Primul popas a fost în oraşul Marii Uniri din 1918, Alba Iulia, unde am fost aşteptaţi de către domnul deputat care ne-a urat drum bun şi ne-a făcut cunoscut itinerariul pe care îl avem de parcurs.
În drumul spre Bucureşti ne-am oprit la Mănăstirea Cozia, loc de închinare şi rugăciune dar în acelaşi timp şi de rememorare a faptelor de vitejie ale domnitorului Ţării Româneşti, Mircea cel Bătrân care a fost înmormântat aici. În seara zilei de vineri am ajuns la Ambasada Ţării Moţilor din localitatea Săftica, de lângă Bucureşti, unde am fost întâmpinaţi cu ospitalitate de către gazde. Aici ne-am simţit ca la „mama acasă”, alături de gazdele ospitaliere. Obiectele moţeşti etalate cu gust încântau ochiul şi bucurau sufletul. Copiii au fost impresionaţi şi nu se aşteptau să găsească aici, în inima Bucureştiului, o construcţie tipic moţească.
În dimineaţa zilei de sâmbătă, cum îi stă bine unui moţ harnic, am pornit spre obiectivele pe care aveam să le vizitam. Însoţiţi de un ghid pus la dispoziţie de către gazdă, am vizitat mai întâi Grădina Zoologică din Băneasa unde copiii au avut posibilitatea să vadă animale exotice, nemaivăzute până atunci. Următorul obiectiv a fost Palatul Parlamentului, unde copiii au fost impresionaţi atât de masivitatea cât şi de arhitectura clădirii. Totodată au văzut şi locul unde aleşii neamului îşi desfăşoară activitatea. La orele amiezii am ajuns la Palatul Cotroceni, fiind întâmpinaţi de prima doamnă, Maria Băsescu. Plăcut surprinşi de amabilitatea şi distincţia doamnei Maria Băsescu, copiii şi profesorii au petrecut cu dânsa clipe de neuitat, atât în sala de protocol a Palatului cât şi la Biserica Cotroceni.
Ultimul obiectiv vizitat în Bucureşti a fost Lacul Herăstrău, unde ne-am relaxat după o zi lungă şi frumoasă la o plimbare cu vaporaşul pe lac. Reîntorşi la Casa Moţilor, copiii au fost aşteptaţi cu o cină moţească. Duminica după ce ne-am luat rămas bun de la gazdele noastre am pornit înapoi spre casele noastre. Pe drumul spre casă, am poposit la Castelul Peleş de la Sinaia şi Castelul Bran, două locuri reprezentative pentru istoria poporului român.
Obosiţi, dar fericiţi că au avut ocazia poate unică pentru unii dintre ei, de a vedea multe lucruri noi şi interesante, pe care să le povestească şi altora, copiii au ajuns la caselor lor unde au fost aşteptaţi de părinţi, care au ţinut să le mulţumească celor care au făcut posibilă această excursie: Corneliu Olar – deputat şi primarului comunei Vidra, Ioan Alexandru Resiga. Pe această cale şi noi, cadrele didactice de la „Şcoala cu clasele I-VIII Vidra” le mulţumim organizatorilor acestei excursii, mai sus amintiţi.
Cadrele didactice de la „Şcoala generală cu clasele I-VIII Vidra”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]








