Ştirea zilei

Urmaşii lui Avram Iancu au poposit la Bucureşti

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Ca urmare a amabilităţii domnului deputat Corneliu Olar, elevii de la „Şcoala cu clasele I-VIII Vidra” însoţiţi de cadrele didactice sub îndrumarea doamnei director Mihon Adela au pornit pe data de 20 mai 2011 într-o excursie spre capitala ţării, Bucureşti. Primul popas a fost în oraşul Marii Uniri din 1918, Alba Iulia, unde am fost aşteptaţi de către domnul deputat care ne-a urat drum bun şi ne-a făcut cunoscut itinerariul pe care îl avem de parcurs.
În drumul spre Bucureşti ne-am oprit la Mănăstirea Cozia, loc de închinare şi rugăciune dar în acelaşi timp şi de rememorare a faptelor de vitejie ale domnitorului Ţării Româneşti, Mircea cel Bătrân care a fost înmormântat aici. În seara zilei de vineri am ajuns la Ambasada Ţării Moţilor din localitatea Săftica, de lângă Bucureşti, unde am fost întâmpinaţi cu ospitalitate de către gazde. Aici ne-am simţit ca la „mama acasă”, alături de gazdele ospitaliere. Obiectele moţeşti etalate cu gust încântau ochiul şi bucurau sufletul. Copiii au fost impresionaţi şi nu se aşteptau să găsească aici, în inima Bucureştiului, o construcţie tipic moţească.
În dimineaţa zilei de sâmbătă, cum îi stă bine unui moţ harnic, am pornit spre obiectivele pe care aveam să le vizitam. Însoţiţi de un ghid pus la dispoziţie de către gazdă, am vizitat mai întâi Grădina Zoologică din Băneasa unde copiii au avut posibilitatea să vadă animale exotice, nemaivăzute până atunci. Următorul obiectiv a fost Palatul Parlamentului, unde copiii au fost impresionaţi atât de masivitatea cât şi de arhitectura clădirii. Totodată au văzut şi locul unde aleşii neamului îşi desfăşoară activitatea. La orele amiezii am ajuns la Palatul Cotroceni, fiind întâmpinaţi de prima doamnă, Maria Băsescu. Plăcut surprinşi de amabilitatea şi distincţia doamnei Maria Băsescu, copiii şi profesorii au petrecut cu dânsa clipe de neuitat, atât în sala de protocol a Palatului cât şi la Biserica Cotroceni.
Ultimul obiectiv vizitat în Bucureşti a fost Lacul Herăstrău, unde ne-am relaxat după o zi lungă şi frumoasă la o plimbare cu vaporaşul pe lac. Reîntorşi la Casa Moţilor, copiii au fost aşteptaţi cu o cină moţească. Duminica după ce ne-am luat rămas bun de la gazdele noastre am pornit înapoi spre casele noastre. Pe drumul spre casă, am poposit la Castelul Peleş de la Sinaia şi Castelul Bran, două locuri reprezentative pentru istoria poporului român.
Obosiţi, dar fericiţi că au avut ocazia poate unică pentru unii dintre ei, de a vedea multe lucruri noi şi interesante, pe care să le povestească şi altora, copiii au ajuns la caselor lor unde au fost aşteptaţi de părinţi, care au ţinut să le mulţumească celor care au făcut posibilă această excursie: Corneliu Olar – deputat şi primarului comunei Vidra, Ioan Alexandru Resiga. Pe această cale şi noi, cadrele didactice de la „Şcoala cu clasele I-VIII Vidra” le mulţumim organizatorilor acestei excursii, mai sus amintiţi.
Cadrele didactice de la „Şcoala generală cu clasele I-VIII Vidra”


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Dansul, între pasiune și performanță: Doi adolescenți din Alba, două titluri de Campion Național la dans, la categoriile Junior 1 și Junior 2. „Până la urmă, un sportiv are cel mai mult de învățat din eșecuri, nu din victorii”

Ioana Oprean

Publicat

în

Dansul, între pasiune și performanță: Doi adolescenți din Alba, două titluri de Campion Național la dans, la categoriile Junior 1 și Junior 2. „Până la urmă, un sportiv are cel mai mult de învățat din eșecuri, nu din victorii” Au 15 ani și au obținut două titluri de Campion Național la dans, la categoriile Junior […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Florin Poenariu, Tezaur Uman Viu din Alba, participare onorantă la evenimentul „Peștișani: Acasă la Brâncuși. 150 de ani de artă și genialitate”: „O misiune de suflet”

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Florin Poenariu, Tezaur Uman Viu din Alba, participare onorantă la evenimentul „Peștișani: Acasă la Brâncuși. 150 de ani de artă și genialitate”: „O misiune de suflet” În perioada 24–28 iunie 2026, în satul Hobița (comuna Peștișani, județul Gorj) a avut loc un amplu complex de manifestări culturale și meșteșugărești dedicat memoriei lui Constantin Brâncuși, sub […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău

Ioana Oprean

Publicat

în

Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău Decathlonul Dacic a reprezentat punctul culminant competițional al celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Cetăților Dacice, desfășurat în perioada 26–28 iunie 2026 în zona Piatra Craivii – Bucerdea Vinoasă – Cricău. Competiția a adus la start reprezentanții […]

Citește mai mult