Ştirea zilei

Urmaşii lui Avram Iancu au poposit la Bucureşti

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Ca urmare a amabilităţii domnului deputat Corneliu Olar, elevii de la „Şcoala cu clasele I-VIII Vidra” însoţiţi de cadrele didactice sub îndrumarea doamnei director Mihon Adela au pornit pe data de 20 mai 2011 într-o excursie spre capitala ţării, Bucureşti. Primul popas a fost în oraşul Marii Uniri din 1918, Alba Iulia, unde am fost aşteptaţi de către domnul deputat care ne-a urat drum bun şi ne-a făcut cunoscut itinerariul pe care îl avem de parcurs.
În drumul spre Bucureşti ne-am oprit la Mănăstirea Cozia, loc de închinare şi rugăciune dar în acelaşi timp şi de rememorare a faptelor de vitejie ale domnitorului Ţării Româneşti, Mircea cel Bătrân care a fost înmormântat aici. În seara zilei de vineri am ajuns la Ambasada Ţării Moţilor din localitatea Săftica, de lângă Bucureşti, unde am fost întâmpinaţi cu ospitalitate de către gazde. Aici ne-am simţit ca la „mama acasă”, alături de gazdele ospitaliere. Obiectele moţeşti etalate cu gust încântau ochiul şi bucurau sufletul. Copiii au fost impresionaţi şi nu se aşteptau să găsească aici, în inima Bucureştiului, o construcţie tipic moţească.
În dimineaţa zilei de sâmbătă, cum îi stă bine unui moţ harnic, am pornit spre obiectivele pe care aveam să le vizitam. Însoţiţi de un ghid pus la dispoziţie de către gazdă, am vizitat mai întâi Grădina Zoologică din Băneasa unde copiii au avut posibilitatea să vadă animale exotice, nemaivăzute până atunci. Următorul obiectiv a fost Palatul Parlamentului, unde copiii au fost impresionaţi atât de masivitatea cât şi de arhitectura clădirii. Totodată au văzut şi locul unde aleşii neamului îşi desfăşoară activitatea. La orele amiezii am ajuns la Palatul Cotroceni, fiind întâmpinaţi de prima doamnă, Maria Băsescu. Plăcut surprinşi de amabilitatea şi distincţia doamnei Maria Băsescu, copiii şi profesorii au petrecut cu dânsa clipe de neuitat, atât în sala de protocol a Palatului cât şi la Biserica Cotroceni.
Ultimul obiectiv vizitat în Bucureşti a fost Lacul Herăstrău, unde ne-am relaxat după o zi lungă şi frumoasă la o plimbare cu vaporaşul pe lac. Reîntorşi la Casa Moţilor, copiii au fost aşteptaţi cu o cină moţească. Duminica după ce ne-am luat rămas bun de la gazdele noastre am pornit înapoi spre casele noastre. Pe drumul spre casă, am poposit la Castelul Peleş de la Sinaia şi Castelul Bran, două locuri reprezentative pentru istoria poporului român.
Obosiţi, dar fericiţi că au avut ocazia poate unică pentru unii dintre ei, de a vedea multe lucruri noi şi interesante, pe care să le povestească şi altora, copiii au ajuns la caselor lor unde au fost aşteptaţi de părinţi, care au ţinut să le mulţumească celor care au făcut posibilă această excursie: Corneliu Olar – deputat şi primarului comunei Vidra, Ioan Alexandru Resiga. Pe această cale şi noi, cadrele didactice de la „Şcoala cu clasele I-VIII Vidra” le mulţumim organizatorilor acestei excursii, mai sus amintiţi.
Cadrele didactice de la „Şcoala generală cu clasele I-VIII Vidra”


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult