UPDATE/VIDEO| Precizările Spitalul Municipal Aiud cu privire la cazul fetiței de 6 luni internată, a cărei mamă acuza unitatea medicală de neatenție și nepăsare
UPDATE/VIDEO| Precizările Spitalul Municipal Aiud cu privire la cazul fetiței de 6 luni internată, a cărei mamă acuza unitatea medicală de neatenție și nepăsare
UPDATE. Primăria Municipiului Aiud a făcut precizări cu privire la cazul fetiței de 6 luni, internată în unitatea medicală. Mama acesteia acuza membrii unității de neatenție și nepăsare.
Potrivit unei postări publicate pe pagina de facebook a Primăriei Municipiului Aiud, fetița îngrijită la Spitalul Municipal Aiud a fost externată ieri.
Spitalul Municipal Aiud a luat legătura cu medicul de familie pentru ca fetița să fie bine îngrijită în continuare. Totodată, precizăm că starea de sănătate este ameliorată, la externare fiind recomandat un consult neurologic și un control oftalmologic. Spitalul Municipal Aiud a făcut o programare pentru un control ORL la Spitalul de Pediatrie din Cluj-Napoca.
Direcția de Asistență Socială Aiud a luat legătura cu Compartimentul Social al Primăriei Rădești pentru o bună conlucrare în interesul fetiței.
„Ceea ce trebuie însă să reținem, este că vorbim despre o minoră care trebuie sprijinită pentru a-și duce la îndeplinire rolul de mamă”, se arată în precizările cu privire la acest caz.
Femeia spune că, este internată în spital de două zile, fiind plimbată dintr-un spital într-altul, menționând faptul că, personalul i-a transmis că nu se poate face nimic, până nu vine un medic specialist ORL, singurul „tratament” oferit, fiind jumătate de supozitor cu Paracetamol, niște picături în nas și o sticluță cu lapte, pe jumătate goală.
„Fără bani, nu se apropie nimeni de tine” este concluzia tristă a mamei, care-și vede tânărul copilaș cum se zbate neputincios în fața bolii.
Amigdalita, cunoscută și sub numele de „roșu în gât”, este o boală contagioasă, cu care aproape oricine s-a confruntat măcar o dată de-a lungul vieții. Deși pare banală durere în gât, această boală este un adevărat chin, iar adesea această durere ascuțită vine însoțită și de alți factori ce înrăutățesc situația.
UPDATE 1: DSP Alba s-a autosezizat în acest caz, inspectorii urmând să verifice dacă au fost respectate procedurile specifice la spitalul din Aiud
UPDATE 2: Copilul a fost la Alba Iuia doar într-un consult în ambulatoriu, cu o altă problemă medicală.
UPDATE 3: Un copil în vârstă de 6 luni, a fost internat în data de 05.02.2020, ora 21.20, în Secția de Pediatrie a Spitalului Municipal Aiud, cu diagnosticul: convulsii febrile, sindrom febril și conjunctivită la ochiul stâng. Imediat după internare i se administrează tratament simptomatic și oxigen, după care starea generală se ameliorează.
În data de 06.02.2020 copilul este afebril, echilibrat cardio-respirator, i se recoltează analize medicale și se continuă tratamentul inițial la care se adaugă perfuzii pentru hidratare. Este trimis cu ambulanța pentru consult de specialitate la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia, la secția neurologie pediatrică.
În data de 07.02.2020 se continuă investigațiile paraclinice și se face un consult oftalmologic. Evoluția copilului conform fișei de observație este favorabilă, afebril în continuare, acesta începând chiar să ia în greutate. Conform consemnărilor, starea copilului se ameliorează. Mama și copilul sunt spitalizați în acest moment într-o rezervă cu condiții igienico-sanitare corespunzătoare.
Potrivit DSP Alba, toate procedurile au fost respectate.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








