UPDATE| Incă 7 cazuri CONFIRMATE de infecție cu CORONAVIRUS duc bilanțul național la 59: 3 CADRE MEDICALE infectate, dintre cei 6 din Hunedoara
UPDATE| Incă 7 cazuri CONFIRMATE de infecție cu CORONAVIRUS duc bilanțul național la 59: 3 CADRE MEDICALE infectate, dintre cei 6 din Hunedoara
Bilanțul epidemiei de coronavirus a ajuns la 59, după ce au fost confirmate 6 cazuri în județul Hunedoara și
un caz în județul Covasna.
UPDATE: 6 persoane au intrat în contact cu femeia din Hunedoara, de 26 de ani, care nu a respectat izolarea la domiciliu, întocmindu-i-se dosar penal.
Caz 54: Femeie, 58 ani, pacient
Caz 55: Femeie, 74 ani, pacient
Caz 56: Femeie, 52 ani, pacient
Caz 57: Femeie, 45 ani, autoizolata la domiciliu, cadru medical
Caz 58: Femeie, 53 ani, autoizolata la domiciliu, cadru medical
Caz 59: Femeie, 45 ani, autoizolata la domiciliu, cadru medical
UPDATE 2: Toți hunedorenii confirmați astăzi cu infecție cu COVID-19 vor fi transportați la clinici de specialitate în condiții de siguranță.
Femeia de 26 de ani confirmată cu COVID – 19, în data de 10 februarie, este în stare stabilă internată la Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara. De la sosirea în țară, din Italia (zona Veneto), în data de 01 martie 2020 a fost informată, atât la graniță cât și de către ofițerul de gardă al DSP Hunedoara, să se autoizoleze la domiciliu. A fost monitorizată telefonic și nu a relatat prezența nici unui semn sau simptom de infecție acută respiratorie sau pentru o altă afecțiune.
DSP Hunedoara a fost informată în data de 06.03.2020 de faptul că femeia a fost internată cu dureri lombare, atât de către conducerea unității sanitare cât și de către reprezentanții IJJ Hunedoara care monitorizează persoanele aflate în izolare. Femeia a părăsit domiciliul în care a declarat că se va autoizola timp de 14 zile de la întoarcerea din Italia și a apelat la servicii medicale fără a declara faptul că este izolată.
Femeia a fost sancționată contravențional cu 10.000 de lei și i s-a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de zădarnicirea combaterii bolilor. Infracțiune ce se pedepsește cu închisoarea de la 6 luni la 2 ani sau amendă potrivit articolului 352 din Codul Penal.
În acest moment în județul Hunedoara sunt 135 persoane izolate la domiciliu și 22 în carantină. Până astăzi au fost confirmați 4 hunedoreni cu infecție cu COVID-19, 3 testați în județ și 1 în Arad.
Până astăzi 2 persoane care nu au respectat condițiile de izolare au fost sancționate contravențional cu amendă de câte 20.000 de lei si o alta cu 10.000 de lei.
Încă un caz de coronavirus a fost confirmat, în urmă cu puțin timp, în România! Este cel de-al șaselea de azi și cel de-al 53-lea la nivel național. Este vorba despre un bărbat de 53 ani, din județul Covasna. Acesta a venit din Italia, de la Trentino, pe data 8 martie. El s-a autoizolat la domiciliu și a avut contact cu un caz pozitiv.
sursa: stiripesurse.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








